Karantén idején ismeri meg az ember a párját (újra)

A párkapcsolat koronája

Találkozunk életünk szerelmével, megismerkedünk, összejövünk, dúl a love, összeköltözünk, összeházasodunk, esetleg gyermekünk /gyermekeink születnek és boldogan élünk, még meg nem halunk! Itt a mese vége. Jó éjszakát gyerekek! 

Egy szép tündérmese dióhéjban. 

Az élet persze nem ilyen, lehetnek, sőt vannak is hullámhegyek és hullámvölgyek. Úgy szép az élet, ha zajlik, tartja a mondás. Most pedig zajlik bőven! 

 

Egy kapcsolat hajnalán be sem áll a szánk, hajnalokig beszélgetünk, hogy a másik életének minden egyes apró részletét megismerjünk. Mindenre rácsodálkozunk, isszuk egymás szavát. Teljesen nyitottak vagyunk, érdeklődéssel fordulunk a másik felé. Minden új, minden más, mint eddig volt, mert találkoztál VELE. Aztán a rózsaszín köd szépen lassan feloszlik. Már mindent tudsz a másikról, több éve vagytok együtt, talán össze is költöztetek vagy egy következő szintre léptetek és összeházasodtatok. A szerelem még megvan, látjátok egymás szemében a tüzet, de már nem lobog olyan hévvel, mint amikor megismerkedtetek, csak ég. A hétköznapok begyűrűztek a kapcsolatba is. Az újdonságok helyét átvették a megszokások (persze fent lehet tartani az érdeklődést és a tüzet lehet folyton táplálni, de az egy másik bejegyzés témája lesz, hogy hogyan), kialakultak a rutinok, amik amúgy egyszerre teszik egyszerűvé és beszűkültté az életünket, de ezt is majd máskor fejtem ki. 

kepernyofoto_2020-04-02_23_50_31.png

Photo by Pablo Heimplatz on Unsplash

 

 

A puding első igazán nagy próbája a gyerek(ek) érkezése. Szeretjük, imádjuk őket, nélkülük el se tudnánk már képzelni az életünket, de ha nem kaptok észbe, akkor bizony súlyosan megtépázhatja a kapcsolatot. Tisztázzunk már most egy hihetetlenül fontos dolgot! NEM A GYEREK AZ OKA!!!!! A gyerekek nem tehetnek semmiről. A KOMMUNIKÁCIÓ HIÁNYA az, ami miatt elkezdtek távolodni egymástól. Mert már nem beszélgettek annyit, mint azelőtt. Apa dolgozik, anya egész nap a gyerkőccel van vagy ő is dolgozik mellette. Mindketten beszűkültök.  A nap végére annyira fáradtak vagytok, hogy ahhoz sincs kedvetek, hogy beszélgessetek. Ahelyett, hogy kommunikálnátok, elindul egy belső monológ és kitaláltok egy történetet, amit annyiszor ismételgettek, hogy már el is hiszitek. " Biztos azért nem beszél velem, mert haragszik rám / nem tart méltónak rá/ valamit eltitkol előlem /biztos már nem szeret / nem is érdekli, hogy mi van velem/ elhanyagol.... Elindul egy negatív spirál. A másik még nem tett semmi rosszat, de te már gyártod a prekoncepciókat, amitől egyre mérgesebb, elkeseredettebb leszel, hamar felcsattansz, vádaskodsz és vitát gerjesztesz. Ez bármelyik féllel előfordulhat, sok esetben mindkettővel. Ettől még kevesebb lesz a kommunikáció és máris egy öngerjesztő folyamatban találjátok magatokat.

Így alakulhat ki az a szomorú statisztika, hogy egy pár átlagosan naponta 7-10 percet beszélget egymással. Ebben benne vannak a rutin kérdések, hogy pl: Mi legyen az ebéd / vacsora és a gyerekekkel dolgaival kapcsolatos kérdések. 7-10 perc.... hagyok időt, hogy megemészd. 

Az emberek folyamatosan változnak. Ilyen az emberi természet. Nem vagyunk olyanok, mint 2 éve voltunk és 5 év múlva is teljesen másik leszünk, mint most. Más dolgok lesznek fontosak, ugyanarról a dologról lehet, hogy szögegyenesen mást fogunk gondolni, mint most. Namármost napi átlag 7-10 perc beszélgetés alatt, hogyan tudod meg, hogyan változott a párod az elmúlt néhány évben? 

Aztán jön egy bizonytalan ideig tartó karantén és gyakorlatilag két ismerős idegen a nap 24 óráját együtt tölti. Remélhetőleg ez az elszomorító statisztika változni fog és újra meg tudunk nyílni a másiknak. Mert most van rá idő. De ez persze nem ilyen egyszerű. Ha évek óta egymás mellett és nem egymással éltek, nem fog egyik pillanatról a másikra elindulni a változás és nem is mindig pozitív irányba. 

De használjátok ki ezt az időszakot arra, hogy feltegyetek magatoknak egy csomó kérdést, hogy megismerjétek újra egymást, hogy megismerjétek az egymáshoz való viszonyotokat, hogy megismerjétek magatokat, mint férjet és feleséget, hogy kik vagytok ebben a kapcsolatban.

Egy kis játékra invitállak benneteket. 

1. játék: A férfi vegye fel a nő szerepét, a nő pedig a férfiét. A gyerek vagy gyerekek, ha már nagyobbak, lehetnek a döntőbírók. Vegyetek elő külön - külön egy lapot, üljetek egymással szemben. Olvassátok fel az alábbi kérdéseket, a válaszokat írjátok fel a lapra és aki eltalálja a választ az kap 1 pontot. Aki veszít, aznap ő mosogat! :-) (Ne feledjétek, szerepcsere van!) 

Írjátok le, hogyan ismerkedtetek meg egymással. Mit szerettél meg a másikban? Milyen körülmények között csattant el az első csók? Mi az, amit most szeretsz a másikban? Szerinted miért vagytok még mindig együtt? Mi mozgatja a kapcsolatotokat? 

Ha nem megy a szerepcsere, akkor váltsatok vissza és közösen beszéljetek meg és válaszoljátok meg a kérdéseket.

 

clem-onojeghuo-dh6rwtyyq_8-unsplash.jpg

Photo by Clem Onojeghuo on Unsplash

 

 

2. játék: A következő kérdésekre már a saját nevetekben válaszoljatok. - ez most nem verseny. Nincs tétje, vagy mégis? 

Ki vagy te ebben a kapcsolatban? Ki voltál és kivé lettél? Jól érzed magad benne? Amikor megismerkedtetek, így képzelted el a közös jövőtöket? Ha igen, ez milyen érzéseket vált ki belőled? Ha nem, akkor ez a tény milyen érzés? 

 

3. játék: Írjatok egy forgatókönyvet közösen: Mi lesz akkor, ha ez a kapcsolat így folytatódik, ahogy most van? Hogyan látjátok ebben az esetben magatokat 10 év múlva?

Írjátok meg ennek az ellenkezőjét! Ha változtattok, akkor mi lesz 10 év múlva? Min kellene változtatni? ( Ne egymásra mutogassatok, hogy kinek hogy kellene változnia.) TE miben változnál? TE milyen változáson vagy hajlandó keresztülmenni a kapcsolatotokért? Mindketten válaszoljátok meg a kérdéseket. 

 

Bízom benne, hogy a feladatok végrehajtása közben jól fogtok szórakozni! Kommentben írjátok meg, hogy ki mosogatott! :-)

 

 

Ha szeretnél változtatni az életeden, de nem tudod merre indulj, nem vagy benne biztos, hogy mit is szeretnél igazán, life coach-ként szívesen meghallgatlak, keress bátran, segítek megtalálni a benned már ott lévő válaszokat. Ha szívesen olvasnál még hasonló írásokat olvasni tőlem, iratkozz fel a hírlevelemre!

Vagy csatlakozz az FB zárt csoportomhoz!