Minden napra egy könyv

Minden napra egy könyv

Bloom: Közös titkaink

2019. március 14. - BBerni86

Történelmi, szerelmes, titkos.

Lorena Hickok nagyon mélyről jött. Az apja egy paraszt volt, egy durva ember, aki a felesége halála után szexuálisan is zaklatta a lányát. Az elmenekülő Lorenát nem engedte el, a jó helyéről egy rosszabb állásba helyeztette, és a fizetését is felvette a lány helyett. Lorena megszökött, egy cirkuszban lelt menedékre, majd a korszak jelentős női újságírója lett. Aki egy interjút készített a politikailag egyre feljebb törekvő Roosevelt kozos_titkaink.jpgházaspárral. Eleinte Eleanor még csak szimpatikus se nagyon volt neki, de ahogy egyre jobban megismeri az asszonyt, barátok lesznek. Egymás titkait őrzik, majd az érzelmeik elmélyülésével szeretők is lesznek. Lorena a Fehér Ház titkainak őre lesz, aki feltétel nélkül szereti az elnökké emelkedő Roosevelt feleségét. Akik mindketten csalják a párjuk, de a látszat miatt együtt maradnak.

Most gondban vagyok. Ezt a kötetet történelmi regényként vettem, de most nagyon nem akarja bevenni az agyam, hogy valóban az. Nem olyan régen írtam az ismeretterjesztő kötetről, melyek híres történelmi személyek gyerekkorát mutatta be minimális kitekintéssel a karrierjükre és a felnőtt életükre. Franklin Roosevelt is benne volt a kötetben, és Eleanor is említésre került. És szó nem volt olyanokról, mint amiket itt olvastam.

Egyáltalán valós személy Lorena? Ahogy olvastam, még ezen is töprengtem. És mivel a Google jó barátunk, már tudom, hogy valóban élt. És pontos a könyv az életrajzával kapcsolatban. A történészek csak abban nem egyeznek meg, hogy mennyire volt szoros igazából a kapcsolata mrs. Roosevelt-tel. Egyesek szerint tényleg az a szerető volt, akinek Bloom mutatja. Mások szerint csak egy nagyon közeli barát.

Nem tisztem eldönteni a kérdést, nem is fogom. A regény a szerető elmélet mellett áll ki, és igyekszik is bemutatni egy belsőséges kapcsolatot. Csak semmi riadalom, nem erotikus színezettel! Inkább azt, lélekben hogyan kapcsolódott össze a két asszony és szerette egymást.

Azért nem bírom nem leírni, mennyire nem állt össze az anya/feleség kép a leszbikussal. Mert ez a regény azt igyekszik mondani, hogy Eleanor Roosevelt egyszerre volt a férje támogató felesége, 5 gyermekének gondoskodó anyja, meg Hick (Lorena beceneve) élete szerelme és viszont. Egyszerűen nem hiszem el, hogy bárki könnyen ugrálna a nőket titkon szerető nagyasszony és a gondos családanya szerepe között, úgy, hogy mindkettő a saját karaktere, egyiket sem játssza meg.

Nem tetszett a regény szerkezete sem. Nagyon ugrál az idősíkok között, engem közben el is vesztettek az események közepette. Egyáltalán, mi számított a jelen időnek? Amikor Franklin halála után találkozott Eleanor és Hick? De lehetne az is, amikor egymásba szerettek és először találkoztak. Közben meg mindenki emlékszik, más időszak elevenedik meg.

Az is nehezíti az olvasást, hogy nem bemutatja a kort, nem tanít róla, hanem rögzíti a benyomásokat az eseményekről és a karakterekről. Elmélkedik mrs. Simpson jellemén, öltözködésén, de akinek a nő neve nem mond semmit, nem kap semmi pluszt.

Nem hagyományos értelemben mesél történetet, határozottan van benne valami posztmodern töredékesség is. Akinek ez bejön, fogja szeretni. Nekem nem feküdt.

Nem ez a lényeg, de szívesen vettem volna benne pár fotót is. Az se volt.

 

Bloom: Közös titkaink - Mint történelmi: 50% nagyon karakterközpontú, a történelem elsikkad és nem is regényes.

Szubjektíven: 30% még abban sem vagyok biztos, hogy ez igaz sztori. Szilánkos, furcsa.

A bejegyzés trackback címe:

https://regenyvilag.blog.hu/api/trackback/id/tr2414684926

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása