Rebo.hu

Mit tudunk a Jedi Nagytemplom ostromáról?

2023. március 28. - DanCarver

mando-purge-temple.JPG

A Mandalóri 20. fejezetében (The Foundling) végre láthattuk, hogy a kis Grogu nem más, mint Kelleran Beq mester segítségével élte túl a 66-os parancsot és menekült meg, amikor Darth Vader és az 501-es klón légió megostromolták a Jedi Nagytemplomot. Az utóbbi években több nézőpontból is láthattuk a 66-os parancsot. A kánon és a Legendák apróságokban eltér abban, hogy mi is történt azon a végzetes éjszakán, cikkünkben körüljárjuk a témát.

A klónháborúk és a 66-os parancs

A 66-os parancs és a jedik kiirtása a sith sötét nagyura, Sheev Palpatine, azaz Darth Sidious több évtizedes mesterkedésének a csúcspontja volt. Palpatine feltett szándéka volt a Jedi Rend megdöntése és a teljhatalom megszerzése a Galaktikus Köztársaság felett. Már egészen korán, a Naboo szenátoraként létrehozta mestertervét, melynek része volt a titkos köztársasági klónhadsereg felállítása, akiket úgy terveztek meg, hogy a fejükben elhelyezett inhibitor chip segítségével egy napon majd a jedik ellen forduljanak. Ebben a tervben kulcsszerepet játszott Sifo-Dyas mester és Dooku gróf is, aki Sidious tanítványa lett. A klónháborúk kitörésével a galaxis fokozatosan gyengült, mind a Köztársaság, mind a Szeparatista Konföderáció oldalán, a jedik pedig szembemenve saját tanaikkal a háború eszközeivé váltak, miközben egyikük sem sejtette milyen veszély leselkedik rájuk. Palpatine korán kiszemelte következő tanítványának, a próféciák által megjövendölt kiválasztottat, Anakin Skywalkert. Az évek alatt Anakin bizalmába férkőzött, egyre táplálta a fiúban lappangó sötét oldalt és kihasználta gyenge pontját, amelyet titkos szerelme, Padmé jelentett. A klónháborúk végéhez közeledve Palpatine  elérkezettnek látta az időt és felfedte valódi kilétét Anakin előtt. Az ifjú jedi először szembeszállt vele, majd jelentette ezt Mace Windu jedi mesternek. Windu három másik társával együtt Palpatine főkancellár elfogására indult, de az akció kudarcba fulladt. Sidious könnyűszerrel legyőzte a jediket, Windu maradt egyedül életben, ám az odasiető Anakin közbelépett. Palpatine több éves munkája révbe ért, Skywalker a jedik ellen fordult és ketten együtt végeztek Windu mesterrel. A sötét oldalra tévedt ifjú örök hűséget fogadott új mesterének, Sidiousnak, és felvette a Darth Vader nevet.

vader-palpatine-kneel.JPG

Anakin felveszi a Darth Vader nevet.

Palpatine ekkor kiadta a 66-os parancsot, melynek hatására galaxisszerte minden (vagy majdnem minden) klónkatona a jedik ellen fordult és sorra kivégezték őket. Míg a galaxisban elszórtan egy-egy jedinek esélye sem volt a túlerőben lévő klónok ellen, addig a Jedi Nagytemplom egy jóval összehangoltabb támadást követelt, ahol a klónok több száz vagy több ezer jedivel álltak szemben.

Az ostrom

anakin-501st-order-66.JPG

Vader és a klónok a Jedi Nagytemplom felé menetelnek.

Sidious utasította Vadert, hogy egy klón zászlóaljjal egy jól előkészített akció keretében csöndben támadják meg a Jedi Nagytemplomot és ott végezzenek mindenkivel. A Legendákból tudjuk, hogy az akció stílszerűen a Huszárvágás hadművelet fedőnevet (Operation Knightfall) kapta. Vader a saját zászlóalját, az 501-es légiót és a coruscanti klónőrséget vezényelte a Nagytemplomhoz. Az akció parancsnoka CC-1119 „Appo” lett, hiszen Rex százados ekkor éppen a Mandalore-on hajtott végre titkos akciót az 501-esek egy kisebb részével Ahsoka Tano és Bo-Katan társaságában.

vader-clones-siege-temple.JPG

Vader és a klónok szembeszállnak a jedikkel.

A jediket váratlanul érte az éj leple alatt a templomba masírozó ellenség. A mesterek és lovagok többsége a Coruscanton kívül szolgált a frontvonalakon, azonban még így is akadtak bőven akik a templomban maradtak, lovagok, padawanok és természetesen a templomőrök. Vader és klónok túlerőben voltak, kegyetlenül, egyenként végeztek szinte mindenkivel beleértve a fegyvertelen ifjoncokat és a templomban szolgálatot teljesítő helyieket is. Vader egyenesen a Jedi Tanács termébe ment, hogy túlélő tanácstagokat keressen, ám ott csak elrejtőzött ifjoncokat talált, akiket hidegvérrel kivégzett. Ugyancsak kivégezte meditáció közben Shaak Ti mestert is.

vader_kills_kids.JPG

Vader az ifjoncokat sem kímélte.

A templomban tűz ütött ki, mely messzire látszódott. A jedikkel szimpatizáló Bail Organa, az Alderaan szenátora ennek hatására a templomhoz igyekezett, de a leszálló platformon Appo és a klónok utasították, hogy azonnal hagyja el a területet. Ekkor támadt a klónokra Zett Jukassa padawan, aki ugyan megsebesítette Appót, de a többi klón már végzett vele. Organa épphogy elmenekült, de a klónok nem üldözték, hagyták futni. Vader konfrontálódott a templom biztonsági főnökével, Cin Drallig mesterrel, gyorsan végzett két tanítványával, majd párbajt vívott a templom legképzettebb fénykardforgatójával, de Drallig még így is alulmaradt vele szemben.

siege-jedi-temple.JPG

A klónok egyenként végeztek a jedikkel a templomban.

A Mandalóri 20. fejezetéből végre kiderült, hogy a kis Grogu hogyan élte túl az ostromot. Ezt több jedi hősies helytállásának köszönhetjük, akik életüket is adták a kis csöppségért. Végül Kelleran Beq mester mentetti ki és védelmezte Grogut. Beq a klónoktól megszerzett BARC siklón menekítette ki Grogut a templomból. Sikerült leráznia az őket üldöző klón deszanthajókat, majd a naboo-i királyi biztonsági erőktől kölcsönvett nubiai jachttal elmenekülniük a Coruscantról.

kelleran-beq-fight.JPG

Kelleran Beq megvédi Grogut a klónoktól.

Az ostrom viszonylag hamar véget ért és csak maroknyi túlélője volt, mint például Grogu, Kelleran Beq, Oppo Rancisis, Jocasta Nu vagy Reva Sevander. Vaderék csapdát állítottak a túlélő jediknek, egy üzenetet küldtek ki, amely felszólította őket, hogy térjenek vissza a Nagytemplomba. Miután véget ért az ostrom Sidious odalátogatott a helyszínre, ahol Vader jelentést tett neki a sikeres akcióról. Sidious ezután utasította tanítványát, hogy azonnal utazzon a Mustafarra és végezze ki a szeparatista vezetőket és vessen véget a háborúnak, amelyet ő teljesített is.

jedi-temple-burn.JPG

Egészen reggelig lángokban állt a Nagytemplom.

Utóhatás

A 66-os parancsot és a szeparatista vezetés lefejezését követően Palpatine a szenátus rendkívüli ülésén kihirdette a klónháborúk végét, azonnali békekötést és az új Galaktikus Birodalom létrejöttét a két háborúskodó fél helyén, magát pedig az új rezsim diktátorának, császárnak nevezte ki.

palpatine-empire-senate.JPG

Palpatine kihirdeti a háború végét és a Galaktikus Birodalom létrejöttét a szenátusban.

Azonban két jedimester, Yoda és Obi-Wan sikeresen megmenekültek a klónok elől és Bail Organa segítségével biztonságos helyre mentek. Miután tudomásukra jutott a jediknek kiküldött csaliüzenet, Yoda és Obi-Wan visszatértek a Jedi Nagytemplomba, hogy megszűntessék azt. Kisebb számú, maroknyi klónnal találkoztak ott, akiket hamar legyőztek, majd Obi-Wan kiiktatta a csalit és egy másik üzenetet küldött szét a túlélőknek, hogy ne térjenek vissza a templomba, rejtőzzenek el a galaxisban. A mesterek a biztonsági felvételről tudomást szereztek, hogy a mészárlásért a sötét oldalra áttért Skywalker a felelős.

obi-wan-yoda-temple-message.JPG

Obi-Wan és Yoda új üzenetet küldenek a megmaradt jediknek, hogy kerüljék el a templomot.

A sith-ek megállítására utolsó kísérletet tettek, Yoda Sidiousszal, Obi-Wan pedig Skywalkerrel párbajozott. Yoda kudarcot vallott, de még élve kijutott a Coruscantról, ismét Organa közbenjárásával, míg Obi-Wan ugyan párbajban legyőzte volt tanítványát a Mustafaron, de megkímélte az életét. Vader viszont olyan súlyos sérüléseket szerzett, amely örökre meghatározta a sorsát és kinézetét, végérvényesen is megszületett Darth Vader.

heroes-fall-mustafar.JPG

Obi-Wan és Vader párbajozik a Mustafaron.

Obi-Wan, Yoda és Organa elrejtették Skywalker ikreit, miután felesége Padmé belehalt a szülésbe és mindkét jedimester remeteségbe vonult. A túlélő jediknek megbélyegezettként örökké menekülniük, bujkálniuk kellett, sehol sem lehettek biztonságban. A Rossz osztagból pedig tudjuk, hogy a klónokra és a volt köztársasági vagy szeparatista világokra sem várt túl jó sors a formálódó új Birodalomban. Ami pedig a Jedi Nagytemplomot illeti: a Birodalom meghagyta az épületet és Birodalmi Palota néven újrahasznosították az új rezsim szolgálatában, így már csak nyomokban emlékeztetett a néhai Jedi Rend központjára.

Kánon és Legendák eltérések, érdekességek

A kánonban hosszú ideig csak A Sith-ek bosszúja érintette a 66-os parancsot. Az elmúlt négy évben azonban sorra jelentek meg az eseményt más szemszögből feldolgozó művek. Elsőként a Jedi: Fallen Order videójátékban láthattuk, hogy a főszereplő Cal Kestis, hogyan élte túl a parancsot. Majd utána A klónok háborúja hetedik évadának fináléjában Ahsoka és Rex szemszögéből is átélhettük, ezt követte a Rossz osztag nyitójelenete. Az élőszereplős sorozatok sem maradhattak ki, az Obi-Wan Kenobiban láthattuk, hogy a kis Reva hogyan élte meg a templom ostromát, illetve a Boba Fett könyvében Grogu megpróbált visszaemlékezni arra az éjszakára, de csak egy rövid pillanatra mutatták. Most végre teljes egészében bemutatták ezt a jelenetet A Mandalóri harmadik évadában.

A Legendákban azonban kicsivel több mindent megtudhattunk az ostromról, illetve máshogyan dolgozták fel az eseményeket.

  • Az egyik ilyen volt Shaak Ti mester halála a filmben. Erre többféle jelenetet is felvettek, de végül mindegyiket kivágták a végső változatból. Shaak Ti halála kétféleképpen is történhetett volna A Sith-ek bosszújában. Az egyik esetben már rögvest a film elején Grievous elfogta volna a mestert, hogy egyszerűen kivégezze mire Obi-Wanék odaérnek. A másik már a Nagytemplom ostrománál lett volna. A meditációs kamrában találja meg Shaak Tit Vader és hátulról leszúrja. Ez utóbbi a kánon verzió, tehát Shaak Ti az ostrom alatt halt meg. Külön érdekesség, hogy a The Force Unleashed játékban is szerepelt Shaak Ti és ott is végezett vele a főszereplő Starkiller. Tehát a Legendákban három különböző halála is volt a togruta jedinek.

  • Az ostromot két a filmhez készült videójáték is részletesen feldolgozta. Az egyik a konzol exkluzív (PS2, Xbox) Star Wars Episode III: Revenge of the Sith, amely elég jól végighaladt a film cselekményén. Az egyik küldetés végig az ostromról szólt, amelyben Anakint irányíthatjuk a jedik ellen. A Legendákba tartozó cselekmény szerint Vader és a klónok először az Archívumba mentek, ahol Vader kivégezte Jocasta Nút, majd ennek hatására alakult ki a harc a jedik és a klónok között. A játékban számos jedilovaggal és templomőrrel gyűlik meg a bajunk és két párbaj is van. Az egyik Serra Keto padawan, majd a mestere Cin Drallig. A jedik oldalán olyan furcsa karakterek is megjelentek, mint brutális nyers erőt alkalmazó őrök és mesterlövészek. Leland Chee elmondta, hogy ezek pusztán játékmechanikai elemek, hogy változatos ellenségek legyenek, de már akkoriban sem számítottak kánonnak.

  • A másik játék a klasszikus Battlefront II sztori módjában volt. Itt inkább a klónok szemszögéből élhetjük át az eseményeket. A küldetés előtt hallható az egyik 501-es klón naplóbejegyzése, amely elég jól érzékelteti, hogyan is élték meg a klónok a 66-os parancs végrehajtását. A játékban a klónokkal a templomőrök és a jedik ellen kellett menni, megvédeni az Archívumot, mielőtt a jedik megsemmisítik, majd a játék feloldotta Vadert is, hogy vele fejezzük be a küldetést.
  • Grogut megmentő Kelleran Beq mestert Ahmed Best alakította a sorozatban. Best leginkább az előzménytrilógiából lehet ismerős, hiszen ő volt Jar Jar Binks. Korábban Star Wars: Jedi Temple Challenge c. vetélkedőműsorban is alakította Beq mestert. Best nemrég elárulta a StarWars.com-nak, hogy A Mandalóriban látott fénykardforgatás koreográfiáját ő maga dolgozta ki és játszotta el, hiszen több mint negyven éve űz különböző harcművészeteket. Beq technikáját pedig nem másról, mint a legendás Bruce Lee filmjeiről és harcművészetéről mintázta.
  • A Sith-ek bosszúja DVD változata tartalmazott egy képet, amelyben a klónokat alakító Temuera Morrison jedinek öltözött. A filmben elvileg lett volna egy olyan jelenet is, hogy néhány klón jedinek öltözött és így várta a visszatérő gyanútlanokat. Obi-Wan és Yoda velük került volna szembe először, ám ezt a jelenetet végül kivágták a filmből és csak a blu-ray változatban lehetett megtekinteni. Azonban a Lego Star Wars videójátékokba bekerült, hogy jedinek öltözött klónok várják hőseinket.

clone-jedi-robe.JPG

Jedinek öltözött klón.

  • Organa szenátor érkezése után a klónokra támadó Zett Jukassa padawant, valójában George Lucas fia, Jett Lucas alakított a filmben.

Faragó Dániel

A bejegyzés trackback címe:

https://rebohu.blog.hu/api/trackback/id/tr9718081208

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása