2020. okt 17.

Rizsporos hétköznapok-Utazás a múltban

írta: Mayerné Répási Adrienn
Rizsporos hétköznapok-Utazás a múltban

Budai Lotti: Rizsporos ​hétköznapok 

covers_553375.jpg
Női divat- és hálószobatitkok a 18-19. századból

A legtöbb nőbe kódolva van az öltözködés, a szépség fontossága. Én sem vagyok máshogy összerakva. Imádom a szép ruhákat. Hát még a régmúlt fenséges, gyönyörű ruháit. Bár nem szívesen élnék azokban a korokban és sokat nem tudok a ruhákról, de imádom nézegetni a kosztümös filmeket. Viszont mint mindenre, itt is igaz, hogy nem minden arany, ami fénylik. 

Budai Lotti nagy érzékenységgel, rengeteg izgalmas információt átadva, érdekes plusz adalékanyagot hozzátéve kalauzol el minket a régmúlt női ruhák korszakaiba. A könyv nem csak informatív, érdekes, hanem gyönyörű képeivel lenyűgöző is. Egy igazi időutazás. Továbbá alaposan véleményformáló. Gyönyörűek ezek a nagy, puffos ruhák, de bizony kínzóeszköznek is simán elmennek. 

Ami nekünk teljesen természetes, a szabad mozgás, a megkötések kevésbé fontos betartása, az illem visszaszorulása, az, hogy bármit, bármikor hordhatunk, akkor teljességgel lehetetlen volt. Nem egy dolgon meglepődtem, megbotránkoztam. Ami kívül gyönyörű, az belül fárasztó, kényelmetlen, fájdalmas, sanyargató.

costume-2713384_640.jpg

 

A mai öltözködés inkább a férfiak figyelmének felkeltése céljából történik vagy a kényelmünkre. Az akkori ruhák pedig inkább a női elnyomás eszközei a szememben, így a könyvet olvasva. Mégis izgalmas volt belesni azokba a világokba. Kronologikus sorrendben halad a kötet. Leírja a fontos állomásokat, a divat aktuális ruhastílusát és a különböző kiegészítőket, az öltözködés menetet is. Illetve ez mellett rengeteg információt tár elénk azokról a kultúrákról, az életükről, jó és rossz dolgokról mellé. 

Az írónő nagyon élvezetesen ír, könnyű nyelvezettel, sodrón, lendületesen. Észrevétlen edukál, tanít, véleményt alkottat velünk, mégsem adja szánkba a szavakat. Értékelem, hogy mennyi kutatómunkája, ideje lehet ebben a könyvben!  Hiszen alapos áttekintést ad a korok társadalmi, gazdasági, politikai változásairól, nem csak a divat változásáról. Rámutat, hogy ezek formálták az öltözködést leginkább. A változások változtatták a divatot. Megmutatja azoknak a koroknak a divatdiktátorait, stílusikonjait is. Olvasmányos, nem pedig száraz tényeken alapuló kötet. A képek, az alkotások, a festmények, rajzok teszik teljesség az egészet.  

Szerintem ez az a könyv, melynek illene minden divatot kedvelő nőnek a polcán tartani. Legalább értékeljük a mai polcunk tartalmát, hiszen azokhoz az időkhöz képest mennyivel egyszerűbb feladatunk van! Remélem Budai Lotti sorra veszi a többi évszázadot is, illetve az egyszerű emberek viseleteit is, nagyon szívesen olvasnám!

A könyvet köszönöm az Álomgyár kiadónak!

Fülszöveg:

Gondoltad ​volna, hogy a 18. században a hölgyek legyezőjükkel küldtek titkos üzenetet hódolóiknak? Vagy hogy az első melltartók az 1800-as évek elején végső soron a francia forradalomnak köszönhetően jelentek meg? Hogy kétszáz évvel ezelőtt a fogkefék vaddisznósörtéből készültek, és hogy a bugyi mint ruhadarab majd ezer évig nem is létezett? A Rizsporos hétköznapok gyönyörű képekkel illusztrált lapjain ilyen és ehhez hasonló érdekességekkel találkozhat az olvasó, hisz ez a könyv – vagy inkább album – a divat- és testkultúra történeti gyűjteménye. De annál mégiscsak több: egy könyv, amely egyszerre szórakoztat és hozza közelebb, teszi átélhetőbbé az olvasó számára a történelmet. Azt a történelmet, amely kimaradt a tankönyvekből, a mindennapok történelmét. Koncentrálva ebben a kötetben elsősorban a 18-19. századi hölgyek budoár- és divattitkaira, hétköznapjaira, azokat a divat és a művészet szépségén, illetve a régi szokások báján keresztül bemutatva… És persze egy kis rizsporral meghintve.

Budai Lotti öt éve elindított Rizsporos hétköznapok című blogját tízezrek olvassák, és a blog Facebook-oldalát több mint 12 000-en követik nap mint nap. Az ott megjelenő tartalmak kiegészítése és újragondolása ez a gazdagon illusztrált, szemet gyönyörködtető kiadvány. A szerző korábban megjelent romantikus történelmi kalandregényei a garancia, hogy ezt a témát is szórakoztató formában tárja az olvasók elé.

Idézet:

A 19. század hölgye jól nevelt, de lehetőleg nem túl okos, csöndes, de ha kell, szórakoztató. Atyjának szófogadó, illemtudó leánya, férjének visszafogott, de megbízható támasza, gyermekeinek kötelességtudó anyja. Azaz a polgári értékrend, a hagyományok és a házi tűzhely őrzője… Ami pedig a küllemét illeti: alakja törékeny, arca kissé mélabús, romantikus hajlamú, akárha a lovagregények toronyba zárt hercegkisasszonyát idézné.

160 oldal
ISBN: 9786156013149

Ha tetszett a cikk, nyomj egy like-ot a Követem gombra jobb felső sarokban laptopról, számítógépről és balra lent tabletról, mobilról. Ha szívesen megvitatnád bővebben, mert teljesen más az álláspontod, akkor normális hangnemben a blogbejegyzés alatt, kommentben megteheted. Továbbá a ReAd-blog Fb oldalán vagy a ReAd-blog csevegő csoportban is megy a témázás a cikkről, ott is megtalálsz.

ReAd-blog Adrija

#öltözködés #ruha #divat #fura #18.század #19.század #múlt #budailotti #read #ikon

Szólj hozzá

Könyv Recenzió