A kaarsti Szent Márton templom

Kaarst egy kisváros Düsseldorftól északnyugatra. Régészeti feltárások szerint már a frank időkben is lakott volt. A város mai neve egy korábbi, hosszabb, még tán Nagy Károlyra utaló név rövidüléséből alakult ki.

kaarst_west.jpg

A templom alapjait a XI. században rakták le, pontos évszám nem ismert. Nagyon valószínű, hogy állt itt korábban egy másik, feltehetőleg kisebb kápolna is, ill. egy temető. A blog régebbi olvasói minden bizonnyal már a védőszentről asszociáltak: Márton tiszteletére a frank korban emeltek leginkább templomokat, szóval a templom története a IX. századra nyúlhat vissza, mindazonáltal a mai főhajó biztosan az 1000-es években épült fel.

kaarst_innenraum.jpg

A belső térben is egyértelműen a román stílust azonosíthatjuk, annak minden ismert jellemzőjével. Tankönyvbe illő épület. kaarst_seitenschiff.jpg

A mellékhajók és a torony egy évszázaddal fiatalabbak, de még így is erősen a román kort képviselik. És ha itt be is fejeznénk a templom történetét, nem is sokaknak tűnne fel, hogy kicsit csaltunk. 

A XIX. százaban ugyanis, mivel a lakosság az ipari fejlődés időszakában növekedésnek indult, a templomot, több lépésben, jelentősen kibővítették. 

kaarst_historisch.jpg

A templom az átépített szentély felől egy régi télen. Forrás: Alte historische Fotos und Bilder

Először a szentélyt építették át lényegesen nagyobbra, majd egy kereszthajót is építettek. Ezek ugyan historizáló stílusban épültek, de azért így is erősen elütöttek a román kori épületrészektől. 

A második világháború után további bővítések is felmerültek,végül azonban az 1950-es években egy új templom felépítése mellett döntöttek, pár utcányival arrébb. 

kaarst_chor.jpg

Amikor pedig az elkészült, a régi templom bővítéseit lebontották. Az eredeti szentélynek persze már nyoma is alig volt, így 1969-ben egy új, neoromán szentélyt kapott a templom. A hatvanas években zajlott felújítás keretében mindent visszaalakítottak a román kori állapotra. Így ma csak alaposabb vizsgálattal vesszük észre, hogy az épület egyes részei még száz évesek sincsenek. A főhajó azonban (pár kisebb oda-vissza alakítástól eltekintve) lényegében közel jár az ezer évhez. 

A templom ma is a katolikus egyház tulajdona, rendszeresen használják is.

kaarst_krippe.jpg

Címkék: német román