Szurkol is, meg grundol is, azaz groundhopperkedik

Amikor még ünnep a kupameccs

2022/08/07. - írta: pörgeszurkol

Lényegében tökéletesre sikerült az óbudai kupaszombat a Magyar Kupa első fordulójában, csak a sorsoláson múlik, hogy augusztus végén összejöjjön valami hasonló.

Szombaton rendezték a Magyar Kupa 2022/2023-as kiírásának első fordulóját. Ebben a körben az NB I-es és az NB II-es klubok még nem szerepelnek, a megyei selejtezőkből bekerülő csapatokat és az NB III-as együtteseket négy területi részre osztva eresztik össze. A magát a Budapest kupából kvalifikáló Gázgyár az NB III-ba frissen visszajutó Körösladányt fogadta, míg a III. kerületi TVE a megyei másodosztály tavalyi ezüstérmeséhez utazott Hegyeshalomra. Mivel a Gáz a szokásos délelőtti időpontban kezdett, belefért mindkét meccs - négyen voltunk, akik igazán megadtuk a módját a kupának, és mindkét óbudai csapatot megnéztük.

Kiváló kezdése a hétvégének egy sör az aquincumi Faházban, hát még akkor, ha sikerült is onnan átsétálnunk úgy a meccsre, hogy a Gázgyár tökéletes indulójának a felét még hallottuk, a kezdősípszóra pedig bent is voltunk a lelátón. Látszott, hogy fontos meccset játszik a csapat, összejött közel 200 ember - volt itt rajtam kívül is grundhopper, és több Kerület-szurkoló is.

Az első perceket egyértelműen uralta a Körösladány, sajnos sokat hibáztak a hazaiak, többek között a kapus is, aki az elején benézett egy szabadrúgást, máris ment az NB III-as csapat. Ez nem ígért sok jót, azonban kezdett felpörögni a Gáz, a huszadik percben ráadásul az egyik körösladányi játékost kiállította a játékvezető - jogos piros volt, durván alárúgott a hazai játékosnak Pusztai. Egyébként az egész meccsre jellemző volt a sok szabálytalanság, nem kímélték egymást a csapatok, persze nem is lehetett könnyű 36 fokban focizni.

A kiállítás után szétesett a Körösladány, szervezetlenül játszottak a vendégek, ezt viszont góllal nem tudta kihasználni a Gáz: volt kapufa, megesett, hogy egy csapattárs blokkolta a hazaiak lövését, maradt a 0–1 a szünetre. Közben szórakoztató volt, hogy a hazai és a vendég szurkolók egyaránt szidták a bírót, csodálatos megmondások fültanúja lehettem így.

Ahogy attól féltem, a második félidőre rendezte a sorait a 'ladány, így abszolút kiegyenlített játék zajlott, sőt, talán több helyzete volt a vendégeknek - az elején még hibázó Szabó többször is szépen védett, egy ízben bravúrral hárított egy vendégfejest. A 86. percben Tóth egyenlített - a hosszabbítást négyen nem tudtuk megvárni, hiszen indult a vonatunk, de ettől még őszintén örültem a Gáz találatának, természetesen. Fokozta az örömöt, hogy Lóska felvágása után második sárgával kiállt Wéber is, így kettős emberelőnnyel mehetett a kétszer tizenöt perces hosszabbításra a Gázgyár.

A Batthyány térre sem értünk még el a HÉV-vel, mire eldőlt a meccs: sorra kaptam az üzeneteket a hazai gólokról, az Scheiber, Balogh és Lovas góljaival 4–1-re nyert a Gázgyár, és ezzel továbbjutott a következő körbe.

Az alaphangot szépen megadta ez a siker és az addigi két sör, irány tehát Hegyeshalom a frankfurti railjettel. Óriási bulinak ígérkezett az osztrák vasúttal Kerület-meccsre menni, a Győr után felszálló két-két magyar és osztrák rendőr tovább fokozta az út bizarrságát, nagyon élveztem. Az alapnak számító 15 perc késéssel szépen meg is érkeztünk a határvárosba - kiegészülve néhány ETO-szurkolóval, akiknek innen is köszi a támogatást, velük együtt néha egész jól szóltunk, de mondjuk nem a szurkolásról szólt a meccs.

A Rapid a kakukktojás, de ennyire nyugaton már-már alap.

Bő fél óránk még volt a csodálatos Zöld Strucc kocsmában, ahol elképesztően menő kincsek díszítik a söntésben a falat, míg beljebb a teremben trófeákat látni. Néhány helyivel már ekkor is barátkoztunk, nem túl meglepő módon a meccs után is itt találtuk őket, ekkor már teljes összeborulás következett - azért nagyon látszott, hogy ez nyugat: a kocsmabútorok is késsel-villával étkező, összefüggő mondatokban beszélő emberek voltak, romos házat a pályáig nem láttam, a vasútállomás közvetlen közelében pedig három kocsma és egy bolt is üzemelt így szombat délután. Azt meg talán mondani sem kell, hogy a magyar mellett osztrák és szlovák rendszámot is lehetett látni bőven.

Erre a meccsre is kezdésre értem be, itt egyébként 500 forint beugrót is kértek - nem sajnáltam, főleg, hogy tisztességes jegy is járt érte. Némileg meglepett, hogy a kocsmához hasonlóan itt is Borsodit mértek, de így kukorica nélkül meccsen elfért, főleg 450 forintért - persze nagyobb poén lett volna valami Zipfer, de azért ha nem is sokkal, de mégiscsak a határ jó oldalán voltunk még.

Szépen összegyűlt pár száz néző a pálya körül, de ez talán nem is csoda, hiszen 18 év után jutott el ismét a Magyar Kupa országos körébe a Hegyeshalom, és rögtön kapott is egy igen patinás ellenfelet. A csapat legnagyobb sikere egyébként az 1990-es évek legelején elért három szezon az országos szinten, a hatcsoportos NB III-ban - a Kerület ekkor NB II-es volt, így a két klub nem találkozott egymással.

Döcögősen kezdett a Kerület, maradjunk annyiban, hogy az első fél órában nem volt kétosztályni különbség a pályán, de nem annyira a labdához ritkán jutó Hegyeshalom tüntetett el körülbelül egy osztályt. Barczi tizenegyest hibázott, ám Kokenszky még az első játékrész végén beköszönt, ezzel lényegében eldőlt a továbbjutás. Érdekesség, hogy Szmola védett, ezzel a Kerület első három idei tétmeccsén három különböző kapus állt a kapuban - Knézy Jenőt idézve az óbudai álmoskönyvek szerint ez nem jelent sok jót. Mindenesetre szombaton nem derült ki, milyen képességekkel rendelkezik az ifjú cerberus, hiszen nem kellett védenie, de az sokunkban idézett fel kellemetlen és friss emlékeket, ahogy gyakran a tizenhatoson is kívül portyázott a kapus. Mondjuk ez most kétségtelenül belefért.

Időnként egyébként szurkoltunk, sőt, gyakran "hajrá, Hegyes!" kiabálással a hazaiak is hallatták hangjukat, de egy ilyen meccsen azért nehéz végig komolyan szurkolni: a végefelé már a Samba de Janeirót költöttük át páran - ebbe azért nem, de amúgy szépen beszállt a szurkolásba a győri különítmény, egy ízben éltettük is közösen az ETO-t.

A szünetben a hazaiak az 1981/1982-es szezon bajnokcsapatát köszöntötték: érdekes, hogy nem a későbbi megyeegyes bajnoki címet tartják a legnagyobb sikernek a helyiek, igaz, az éppen köszöntött csapat nem esett ki a negyedosztályból, tehát lényegében ők ágyaztak meg az NB III-nak.

A második félidő már azt hozta, amire számítottam: nyomasztó fölényben játszott a Kerület, a Hegyeshalom csak védekezni tudott, azt se nagyon - a négy óbudai gólból többet is hiba előzött meg, és ezen a kapuscsere sem segített, sőt. Örültem a fiatalok szereplésének, Erdős be is talált. 0–5 lett a vége, körülbelül ezt lehetett várni.

Minden elismerésem és tiszteletem a hegyeshalmi csapatnak, tisztán játszottak - most csekkoltam az adatbankban, de erre emlékeztem: egyetlen sárga lapot sem osztott ki a játékvezető, az elején volt egy összefejelés, amikor vérző fejjel jött le egy hazai játékos, ezt leszámítva talán a földre is elvétve került bárki. Nyilván más szint a két csapat, de ettől még óriási dicséretet érdemel a sportszerű futball. Nyugat ez, na - a kocsmában megtudtuk, hogy amúgy kettő helyi játékos szerepel a Hegyeshalomban, és szinte mindenki Ausztriában dolgozik, a többség meg is fordult az osztrák megyeiben.

Reméljük ebbe az utcába fordult most a Kerület.

Kellett ez a siker, remélhetőleg a játékosok önbizalma is megjön tőle. Szükség lesz rá, mert két - papíron - könnyebb ellenfél után a Nagykanizsa és a Veszprém ellen zárjuk a nyarat. Most még ki lehet javítani a gyenge kezdést, ki is kellene, mert annyira azért nem hosszú ez a szezon, hogy hat fordulót pazaroljunk el belőle.