PoorMode

divat+lélek

Adieu Kaiser!

2019. február 19. 15:11 - poormode

Talán ő maga sem gondolta, hogy egyszer vége lesz. Száz évre előre tervezett, de amikor a legutóbbi párizsi divathéten nem tette meg szokásos tiszteletkörét a bemutatója végén, már akkor lehetett sejteni, hogy valami nincs rendben.

 

karl-lagerfeld.jpg

A Chanel-ház akkor nem kommentált semmit, a mester fáradékonyságára hivatkozott. De az utóbbi időszakban lefogyott, haja megritkult, és a tekintete is üvegessé vált. Nem volt meg az az érdessége, ami miatt sokan szerették vagy éppen tartottak tőle. Már a Netflixen decemberben bemutatott dokusorozatban (7 days out) éreztem, hogy közeleg a vég. Nem a divat császára, hanem egy kisember magyarázta el a képernyő előtt ülőknek, hogyan készül a Chanel az éves nagy divatbemutatójára. Nem volt ironikus, sem vicces, csak fásult, megkeseredett. Olyan benyomásom volt, hogy már rutinból nyomja a showkat, igazából tök mindegy, hogy ki mit csinál, csak legyünk túl rajta. Valójában a megváltásra készülhetett már akkor is. Ami végül ma, 2019. február 19-én el is jött. A kettős identitású, de inkább a francia kulturális értékekhez húzó Karl Lagerfeld hosszas betegség után végleg elhagyta a kifutók világát.

Amikor 1983-ban átvette a haldokló Chanel-ház irányítását, senki nem gondolta, hogy ilyen szédületes karriert fog befutni ez a német fickó, aki mindig “number 2” volt Yves Saint Laurent mögött. Lagerfeld végül túl is szárnyalta vetélytársát, hiszen a Chanel-ház mellett saját brandet (Lagerfeld) is tudott építeni, úgy, hogy még az olasz Fendi divatház kreatív vezetését is segítette ötleteivel.

2_7.jpg

Egy idő után mindenki tudta, ki az fekete szmokingos, fehér haját lófarokban hordó ember, aki olykor-olykor Párizsból megüzeni, hogy éppen mi a ciki, mi a trend.

Ő volt az, aki visszahozta a Chanel-nyakú gallérokat és a tweed anyagokat a köztudatba. És aki bátran fel merte vállalni, hogy egyes színésznők, sőt szupermodellek is lehetnek múzsák. Sőt, rendszeresen forgatott Coco Chanel életútjához kapcsolódó kisfilmeket menő színész- / modellgárdával - elég csak a divatház 2013-as centenáriumára készült kisfilmre gondolni az Oscar-díjra jelölt Keira Knightleyval a főszerepben. Imádott fotózni is, hiszen a divatkampányok nagy részét is ő maga fotózta, ahogyan nagyszabású társadalmi eseményeket is (pl. főnöke - az LVMH-csoportvezető - lányának esküvőjét is).

embedded_karl_legerfeld_photographer.jpg

Lagerfeld nem az a fajta tervező volt, aki csak leskiccelte a modelleket, és a slepp pedig feldolgozta rajzot, és aztán ment a produktum a kifutóra, ahogyan az anyja állította. Ő egy teljes koncepcióval állt elő, amelyben az elemek úgy passzoltak egymáshoz, mint a legapróbb legódarabok. A varrodákat vezető “premiere-k” (vezető varrónők) bő három évtized alatt teljesen kiismerték kreatív gondolati menetét egy-egy modell megvalósításával kapcsolatban. Szinte vele együtt lélegeztek a nagy divatbemutatókat megelőző hat hétben, ezért működött minden olyan olajozottan, és szólt nagyot minden egyes show. Hiszen az ateliers-k mellett Lagerfeld a diszlettervezőkkel is pontosan megértette, hogy milyen szcénára van szüksége egy adott kollekció bemutatásához.    

Egyszerűen felfoghatatlan, hogy nem lesz többé közöttünk a Kaiser. Pótolhatatlan veszteség érte a nemzetközi divatvilágot. Kinek lesz annyi bátorsága, hogy felmenjen a rue Cambon 31. emeletére? Ki lesz az, aki ezentúl finom célzatú politikai üzenetet küld az Haute Couture bemutatókra? Aki önazonos, anélkül, hogy nevetséges legyen?

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://poormode.blog.hu/api/trackback/id/tr3814636262

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása