2021. júl 26.

Nokia X20 vs Galaxy A52 5G

írta: 1nsanat1
Nokia X20 vs Galaxy A52 5G


nokiax20-vs-galaxya525g.jpg

   Az utóbbi években a Nokia meg sem próbált hardveresen vonzó alternatívát kínálni a vásárlóinak, cserébe hűen tartották magukat ahhoz, hogy közvetlenül a Google Pixel mobilok után kapják meg a legújabb Android verziókat és a biztonsági frissítéseket is, így vállalati mobilnak ideálisak voltak. A helyzet azonban változott, ugyanis a Samsung idén a középkategóriában végre odafigyelt az ár-érték arányra, ráadásul a frissítési élettartamot is kitolta egy évvel, így kínálva vonzó alternatívát a Nokiák helyett. Érdemes tehát megnézni, hogy a Nokia friss "csúcskészüléke", az X20 képes-e bármit felmutatni a színtiszta Android élményen túl az idei év egyik legbarátibb 5G-s mobilja, a Galaxy A52 5G ellen.

  Bár a középkategóriában jellemzően nem fontos a prémium megjelenés érdemes a külsővel kezdeni az összevetést, ami eléggé kiegyenlített eredményt hoz a méretet leszámítva. Az ugyanis nyilvánvaló, hogy az A52 5G sem nevezhető apróságnak és igazából a közel 190 grammjával is maximum közepesen könnyű, de az X20 méretezésénél a Nokia nem ismert határokat. A kerekítve 170x80x9mm-es monstrum ugyanis 220 grammos tömegével a rozsdamentes acélkeretes iPhone 12 Pro Maxot idézi, itt azonban szó sincs ilyen prémium anyaghasználatról, pusztán műanyagról, ami viszont kifejezetten kellemes megjelenést és tapintást kapott. Olyannyira, hogy a Samsung e téren messze le is marad, ugyanis a kéznek kellemes, de a szemnek nagyon fapados élményt kínál. A hátlapi  dizájn már kevésbé egyértelmű, hiszen a Nokia kör alakú kameraszigete egyedibb és érdekesebb, viszont a Samsung téglalapja sokkal jobban belesimul a készülékházba, így embere válogatja, ki melyikre szavaz, mindenesetre asztalon billegés szempontjából kedvezőbb az X20 kialakítása. Az előlapon ezzel szemben a Galaxy tarol a jóval vékonyabb és márkanévtől mentes kávák miatt.

  A látványon túl a tartalom is sokkal kedvezőbb a dél-koreai cég termékén, hiszen a kisebb méret ellenére az A52 5G IPS helyett Super AMOLED-ed panelt kapott és képfrissítésben is bárhogyan számoljuk a 120 pont kétszerese az X20 60hz-es értékének. Ehhez képest jelentéktelen előny, hogy a Nokián a nagyobb kijelzőméret miatt jobban elveszik az aprócska kameralyuk, hiszen még így is sokkal rosszabb kijelző-test arányt produkál a Nokia feliratú toka okán. Hozzá kell tenni azért, hogy az X20 megjelenítője abszolút nem vállalhatatlan, fényerő és színhelyesség szempontjából is korrekt, sőt garantáltan lesz olyan akinek a minőségi IPS lágyabb színvilága szimpatikusabb is lesz, de ez önmagában nem teszi semmissé a két panel közt tátongó szakadékot. 

  Szerencsére a képernyőbe fúrt szelfiegységek terén nincs ilyen ordító különbség. Itt ugyanis mindkét készüléknél 32MP-el kell számolni. A magas felbontású kamerák persze egészen máshogy közelítik meg a feladatukat, hiszen amíg a Samsung a dinamikatartományra és a látványos, szaturált megjelenésre, addig a Nokia bár kevésbé birkózik meg az extrém fényviszonyokkal, de cserébe lágyabb, természetesebb képeket kínál. Az egyetlen lényegi eltérés a videók terén figyelhető meg, itt ugyanis az X20-nál meg kell elégednünk a FullHD/30fps-el a rivális 4K-s mozgóképeivel szemben, ami sokaknál döntő szempont lehet.

  Bár jól látható, hogy a Nokia az előlapi képalkotó terén sem képes igazán behozni a riválisát a hátlapra, pontosabban a kameraszigetre tekintve a lemaradása minden korábbinál egyértelműbb lesz. Az A52 5G ugyanis egy minden helyzetben remekül helytálló négyessel rendelkezik, melyből a 64MP-es fő egység optikai stabilizációt is kapott, a 12MP-es ultraszéles egység pedig átlagon felüli fotós és teljesen átlagos videós teljesítményt hoz. Van persze még két 5MP-es kiegészítő modul is, melyek közül azért a makró jó fényviszonyok közt egészen elfogadhatóan szerepel. Ezzel szemben az X20 mindösszesen annyival képes ringbe szállni, hogy a fő szenzor itt is hasonlóan magas felbontáson dolgozik, csak éppen stabilizálás nélkül, azonban így is bőven hozza az elvárhatót. Ez viszont nem mondható el a szégyentrióra, nevezetesen az 5MP-es ultraszéles, a 2MP-es makró és a szintén 2MP-es mélység kamerára. Ilyen gyenge számokat szinte kizárólag belépő szintű készülékeken lehet látni és sajnos a gyakorlat sem cáfol rá a specifikációkra, a fő képalkotón kívül az összes többi a használhatatlanság határán mozog.

   Aki arra számít, hogy legalább teljesítmény terén szűkül a szakadék, az csalódni fog. Bár a tárhely és a RAM mennyisége terén még egyenlőség van a két típus között azonban a Qualcomm elnevezéseit ismerők számára árulkodó lehet, hogy a Nokia lapkájának típusszáma 4-essel(Snapdragon 480 5G), míg a Samsungé 7-essel(Snapdragon 750G) kezdődik. Ez az eltérés egyébként Antutun még annyira nem is jelentkezik, azonban grafikai teljesítményben már annál inkább. Öröm a ürömben, hogy legalább mindkét SoC 8nm-es eljárással készül, tehát kellően modernnek számít ebben a kategóriában. Az is elmondható, hogy hobbi szintű játékra azért bőven alkalmas mindkét eszköz, sőt a Samsung magasabb képfrissítése értelemszerűen több számítási kapacitást is igényel, viszont értelemszerű, hogy a Nokia kevésbé lesz időtálló.

  A specifikációkat elnézve azt gondolhatnánk, hogy ha van terület, ahol az X20 előnyre tehet szert, akkor az az akkumulátor szekció. Ennek a feltételezésnek főként az lehet az oka, hogy az alig kisebb telepre egy kevésbé energiaigényes lapkakészlet és alacsonyabb képfrissítés jut. Ebben van is igazságalap, hiszen a Nokia valóban energiatakarékosabb, de itt visszaüt a doboz kibontásakor érkező meglepetés: Míg az A52 5G mellett ott csücsül a 25W-os tégla, addig a Nokia feliratú dobozban hiába keressük a várt 18W-os adaptert, hisz a gyártó környezetvédelmi okokból kihagyta azt.

  A két típus tehát semmilyen téren nem említhető egy ligában, mert míg az A52 5G egy nem csak a Samsunghoz, de az egész piachoz képest jó ár-érték arányú modell lett, addig az X20-al a Nokia jól láthatóan egy alsó-középkategóriás eszközt próbál egy jóval minőségibb telefonként eladni. Nincs tehát nehéz dolga annak, aki valami furcsa okból csak ezt a két készüléket vizsgálja, hiszen nem fog találni épkézláb érvet amellett, hogy az X20-at vigye végül haza.

  

 

Nokia X20 Samsung Galaxy A52 5G
Méret 168,9x79,7x9,1mm 159,9x75,1x8,4mm
Tömeg 220g 189g
Előlap Gorilla Glass 5 Gorilla Glass 5
Keret Műanyag Műanyag
Hátlap Műanyag Műanyag
Védettség Nincs IP67
Kijelző típusa IPS LCD Super AMOLED
Képátló 6,67" 6,5"
Felbontás 1080x2400 1080x2400
Képfrissítés 60hz 120hz
HDR Nincs HDR
Rendszer Android 11 Android 11/One UI 3.1
Chipset Snapdragon 480 5G(8nm) Snapdragon 750G(8nm)
Antutu(v8) 262.000 326.000
RAM 6GB 6GB
Tárhely 128GB 128GB
Bővíthetőség microSD microSD
Kártyafoglalat Hibrid Dual SIM Hibrid Dual SIM
Hálózat 5G 5G
Töltő USB-C 2.0 USB-C 2.0
Vezetékes 18W 25W
Vezeték nélküli Nincs Nincs
Fordított vezeték nélküli Nincs Nincs
Akkumulátor 4470mAh 4500mAh
Hátlapi kamera 1. 64MP  64MP f/1.8 OIS
Hátlapi kamera 2. 5MP ultraszéles 12MP f/2.2 ultraszéles
Hátlapi kamera 3. 2MP makró 5MP f/2.4 makró
Hátlapi kamera 4. 2MP mélység 5MP f/2.4 mélység
Előlapi kamera 32MP 32MP f/2.2
Hátlapi videó 1080p/60fps 4K/30fps
Előlapi videó 1080p/30fps 4K/30fps
Hangszórók Monó Sztereó
Jack csatlakozó Van Van
NFC Van Van
Infra Nincs Nincs
Bluetooth 5.0 5.0
Ujjlenyomatolvasó Oldalsó Kijelzőbe épített
Arcfelismerés 2D 2D
Ár 139.990 139.990 Ft
Szólj hozzá