Ahogy azt több cikkben és beszámolóban nyomon követtük, múlt hétvégén lezajlott Chicagóban a 2019-es Star Wars Celebration találkozó. Az első Celebrationt pontosan húsz éve tartották Denverben, és elképesztő rápillantani a kontrasztra, mekkora utat járt be a rendezvény két évtized alatt.

Az első Star Wars Celebrationt, a szervezők minden jó szándéka ellenére, leginkább a zord körülmények tették emlékezetessé. A programok néhány sátorban zajlottak, de a visszaemlékezések jórészt a mindent elmosó esőről és sárban taposó, bőrig ázott emberekről szólnak.

swc_1999_2019.png

Ezzel szemben az idén immár ötnapos találkozó a Star Wars-galaxis valódi központjává változtatta Chicagót. Életnagyságú díszletek, jelmezes forgatag, végeláthatatlan standok és számtalan program töltötte meg a McCormick Place rendezvényközpontot. 2019-re a Celebration akkora bulivá nőtte ki magát, hogy a nagyterem hangulata, bátran állítható, immár a híres San Diego-i Comic-Cont is kenterbe veri.

Arról nem is beszélve, hogy az élő online közvetítés révén több százezren kísérték figyelemmel az eseményeket.

Az idei rendezvény fókuszában a IX. Epizód és a novemberben érkező Star Wars-tévésorozat, A mandalori állt, de számtalan momentum akadt, amiről kár lett volna lemaradni. Ezek közül idézek fel néhányat.

A IX. Epizód előzetese

Ahogy vártuk, bemutatták a befejező epizód „kedvcsináló” előzetesét, ami — ahogy az Uralkodó felkacagott, megjelent a cím, majd a vörös fényben úszó színpadra lépett a Palpatine-t alakító Ian McDiarmid — még az online közvetítésen keresztül is elementáris erővel hatott. Ám akik a Wintrust Arena nézőterén élhették át mindezt, aligha fogják feledni az élményt.

Az alábbi videón nem ők láthatók, hanem az a tömeg, akik már be sem fértek az arénába, és az előtérben, kivetítőkön követték figyelemmel az eseményt. 

A Clone Wars színészei nem bírtak magukkal

Tavaly jelentették be, hogy a 2013-ban elkaszált Clone Wars animációs sorozat egy befejező évad erejéig visszatér a képernyőkre. Ennek kapcsán láthattuk az egyik legszórakoztatóbb pódiumbeszélgetést, némi nosztalgiázással, előre tekintéssel, bejátszásokkal, egy új előzetessel, valamint egy ritka vallomással...

Miután a Lucasfilm híres arról, hogy a produkciók valamennyi résztvevőjével szigorú titoktartási nyilatkozatot írat alá, a Celebration egyik legviccesebb jelenete volt, amikor a sorozat színészei, Dee Bradley Baker (Rex) és Ashley Eckstein (Ahsoka) egyikőjük telefonjáról felolvasták azt az SMS-váltást, amelyben kikotyogták egymásnak, hogy megannyi év után folytatódik a produkció. Dave Filoni rendező reakciója minden pénzt megér.

Hatszem a színpadon

A Celebration színpadán Warwick Davis vendégül látta a mai Star Wars-filmek egyik legnagyobb mágusát, Neal Scanlant, akinek a csapata a filmekben látható droidokat és idegen lényeket kelti éltre.

Míg az előzménytrilógia Star Wars-filmjei a számítógépes trükkök úttörői voltak, Az ébredő Erővel történt egy váltás a CGI-ról a fizikai trükkökre. Így most Scanlan csapatának van sok feladata, akik valamennyi filmhez fantasztikus elektronikus vezérlésű lényeket alkotnak.
Ezek egyike a Solóban látható Argus Panox, vagy ahogy a stáb hívja, „Hatszem”. A lény életre keltéséhez használt maszkba nem csupán elektronikát építettek, hanem érzékelőket is, így a maszk még azt is tudja, mikor kell pislognia.

Scanlan emellett számos történetet mesélt, például BB-8 vagy a legújabb robot, Dio születéséről, vagy éppen arról, milyen véletlen folytán került elő Csubakka maszkjának eredeti öntőformája, amelynek révén kedvenc vukink pont úgy nézhet ki ma, mint a klasszikus trilógiában (és nem olyan furán, mint A Sithek bosszújában). De elmesélte azt is, hogy Csubakka jelmeze lényegében egy kötött pulóver, amire hat hónapnyi munka rádolgozni a szőrcsomókat, illetve, hogy az első Csubakka-jelmezt nem más kötötte, mint a Star Wars legendás maszkmesterének, Stuart Freebornnak a felesége.

Doug Chiang előadása a Baljós árnyak látványtervezéséről

Nyilván nem mérhető az aktuális produkciók pódiumbeszélgetéseihez, mégis az abszolút kedvencem Doug Chiang lebilincselő előadása volt a Star Wars és az idén húszéves Baljós árnyak látványtervezéséről.

Lassan negyed évszázada, hogy Chiang a Lucasfilmez került, majd nem sokkal azután George Lucas felkérte az előzménytrilógia vezető látványtervezőjének. Ma már a Lucasfilm alelnöke és kreatív igazgatója, dolgozik valamennyi aktuális Star Wars-produkción.

Egyórás előadásából rengeteget lehet tanulni. Mesél arról, milyen kihívások elé állította Lucas, honnan merítette az inspirációit, milyen szabályokat állított fel magának a tervezéshez, hogyan készült fel a feladatra, majd dobott sutba mindent, miután a rendező közölte: teljesen más formavilágot képzelt el az új trilógiájához. Chiang bemutatja az I. Epizód számtalan dizájnjának születését, a filmhez készült temérdek modell munkát, és mesél néhány olyan sztorit, amik sokat elárulnak Lucas zsenialitásáról.

Szívből ajánlom a videót mindenkinek, aki rajong a Star Warsért vagy csak kicsit is érdeklődik a filmes látványtervezés iránt.

A mandalori pódiumbeszélgetése

Természetesen nem maradhat ki a kedvenceim közül az első élőszereplős tévésorozat pódiumbeszélgetése a Jon Favreau-Dave Filoni alkotópárossal, amelyről részletes beszámolót is olvashattatok a blogon. Ahogy már akkor is írtam, ezt a két fickót napestig el tudnám hallgatni, ahogy lelkesen mesél a produkcióról. Ám az előadás csúcsa az a bejátszás volt számomra, amelyben megmutatták, hogyan élesztik újjá az ILM-esek a makett fotózás old school módszerét.

Először csak a referencia kedvéért készítettek egy makettet, majd amikor elkezdtek beszélgetni róla, hogy jó lenne betenni az egyik jelenetbe, lavinát indítottak el. A trükkmesterekből sorra előbújt a rajongó.
John Knoll, aki 15 évesen kéredzkedett be az ILM modell műhelyébe, idén pedig technológiai Oscart kapott a Photoshop megalkotójaként, mozgás vezérelt kamerarendszert épített a saját garázsában. John Goodson elkezdte a hagyományos módon megépíteni az űrhajó fizikai modelljét. Hal Hickel pedig, aki 12 évesen elküldte a Lucasfilmnek a Csillagok háborúja folytatására vonatkozó ötleteit (Gary Kurtz producer válaszlevele ma is ott lóg az irodája falán), hogy aztán húsz évvel később az I. Epizód vezető animátoraként maga is a Star Warson dolgozzon, most felkutatta a klasszikus trilógia trükkfelvételeinél használt kamera pályaíveket.
Végül az ILM pincéjében berendezték a stúdiót, ahol ma ugyanúgy fotózzák A mandalori repülő űrhajómodelljeit, mint Richard Edlundék 1976-ban.

„A legtöbb embert ez nem is érdekli, de tudtuk, hogy ti értékelni fogjátok” — mondja a fenti videóban Jon Favreau.

Ó, de még mennyire!

A Star Wars Celebration nyolc percben

Ráadásképp következik egy válogatás, szintén a rendezvény legjobb pillanatairól, a starwars.com szerkesztőinek összeállításában. Ezt az összefoglalót a záróceremónia részeként vetítették le a helyszínen.

Ha további videókat szeretnétek látni a 2019-es Star Wars Celebrationről, akkor az egyes napok élő közvetítését visszanézhetitek az alábbi linkeken, vagy látogassátok meg a Star Wars hivatalos Youtube-csatornáját:

péntek | szombat | vasárnap | hétfő

A Celebration méreteit jól érzékelteti, hogy az élő közvetítést bonyolító stáb létszáma egy csillagromboló legénységével vetekszik. Láthattuk, amikor a közvetítés utolsó perceiben bevitték a kamerát a kulisszák mögé.

Képgaléria

Végezetül egy kis galéria a Celebration öt napjának hangulatáról és egyéb látványosságairól:

A következő Star Wars Celebrationt 2020-ban rendezik a kaliforniai Anaheimben.

Címkék: star wars videó események

A bejegyzés trackback címe:

https://ovibankenobi.blog.hu/api/trackback/id/tr6314776018

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása