2021. szeptember 26. 19:23 - Professzor_Dunwich

BloodLust - Egyiptomi vámpíros-cyberpunk képregény és SOUNDTRACK-je

Pont annyira rendhagyó ez az interjú, mint maga a témája! Egyiptomi vámpíros-cyberpunk képregény a magyarországi undergroundból, megtámogatva egy hasonlóan rendhagyó soundtrack-el…, szóval vágjunk is bele!
Pár évig Egerben loptam a napot ekkor ismerkedtem meg Fábián Péterrel egy sornyi véletlennek köszönhetően. Beszélgetéseink során tudtam meg, hogy amellett, hogy tetoválóként dolgozik egy vámpíros cyberpunk képregényt is rajzol, amihez amúgy van egy soundtrack is. Ennek az egésznek már jó pár éve és gondoltam meginterjúvolom Pétert és Kozmajer Viktort, akik a képregényt készítik, illetve Pilipecz Andrást is, akivel egy sör mellett egyszer már beszélgettünk a Bloodlust Soundtrack létrejöttéről.

 

Viktor és Peti a BloodLust képregény rajzolói

 

Először is köszönöm, hogy elfogadtátok a felkérést! Bevezetésként meséljetek magatokról egy kicsit, kik is vagytok és mivel foglalkoztok.

Fábián Péter tetoválóként dolgozik a Corvin Ink Tetováló Szalonban, Kozmajer Viktor pedig grafikus egy játékfejlesztő cégnél. A Bloodlust képregénysorozatot szabadidőnkben készítjük, teljes munkaidős állásaink mellett. Mindketten Budapesten élünk és dolgozunk.

Az évek során jó pár ismerősünk is hozzátett tehetségéből az alkotói folyamathoz, többek közt Kiss András, Pilipecz András (akinek a Bloodlust saját soundtrackjét is köszönhetjük), Harsányi Tamás, Csipke István, Molnár Dénes és Szűcs Gábor.

Mostanra két főre szűkült az állandó alkotói gárda: Fábián Péterre és Kozmajer Viktorra. Mi a kezdetektől egyengetjük a Bloodlust sorsát.
Peti területe a rajzolás, kezdve a vázlatoktól a ceruzarajzokon át az oldalak teljes kihúzásig, valamint a képregény összeállítása mellett a képregény végleges színezése is az ő feladata. Kozi jelenleg a beírásért, bubizásért, alapszínekért felel, besegít a szerkesztésbe, valamint ő kezeli a Bloodlust honlapjait, közösségi oldalait és a marketingért is ő a felelős.
A történethez mindketten hozzáadjuk a magunk részét, sokat brainstormingolunk, közösen alakítjuk a cselekmény ívét és együtt írjuk a képregény szövegkönyvét is.

 

Mesélj egy kicsit a Bloodlust megszületéséről, illetve annak világáról. Honnan jött az-az ötlet, hogy egyiptomi vámpírok cikáznak egy cyberpunk város éjszakájában?

A Bloodlust alapötlete valamikor még 2005-ben látott napvilágot. 2008-ban már megjelentettünk két képregényt ugyanezzel a címmel, azonban 2009-ben az egészet újraterveztük, átdolgoztuk a Bloodlust világát, háttértörténetét és ezek után újraindítottuk a sorozatot. De kezdjük az elején!

Gyerekkorunk óta szeretünk rajzolni, valamint a képregényekért is rajongunk, ezért már a gimnázium alatt (ahol osztálytársak voltunk) megfogalmazódott bennünk az ötlet, hogy egyszer majd közösen készítsünk egy saját képregénysorozatot.

Nem sokkal később Fábián Peti néhány ismerősével közösen elkezdett komolyabban is foglalkozni ezzel a képregényes projekttel, ekkor fektették le a Bloodlust alapjait. Az eredeti koncepció egy véres, harcorientált sztori volt, amely során egy (idősebb) vámpír egy rendőrnőt képez ki vámpírvadászatra.

Már a kezdetekkor eléggé jól körvonalazódott az elképzelés a Bloodlust vámpírokat felvonultató alaptörténetével kapcsolatban, amit egy jövőbeli, high-tech settingbe szerettünk volna elhelyezni. Mindenképp egy sötétebb tónusú, disztópikus világképet szerettünk volna bemutatni képregényünk oldalain, időben a nem túl távoli jövőbe helyezve a történetet. Így gyakorlatilag adta magát a stílus, a cyberpunk művek egyébként is elég közel álltak hozzánk már azelőtt is.

Hogy szabadon, kötöttségek nélkül tudjuk ábrázolni a történet (egyik) központjául szolgáló jövőbeli várost, megalkottuk Crywent, ami ugyan New York romjaira épült rá, általa mégis egy teljesen új, az olvasó számára ismeretlen ún. „neopolisz” képe rajzolódik ki a képregény oldalain.

Ha jól emlékszünk, már a kezdetekkor felmerült azaz ötlet, hogy az ősi Egyiptomot idéző történeti és látványelemekkel turbózzuk fel a képregényt, ezzel is érdekesebbé téve az alapfelállást. Tegyük hozzá, mindketten odavagyunk (többek közt) az ókori egyiptomi kultúráért, melynek rendkívül gazdag mitológiája kiváló alapot szolgáltat a Bloodlust történetéhez, karaktereihez és vizualitásához egyaránt – egyrészt, szerintünk jól összeegyeztethető a vámpírsággal, másrészt egy elég sajátos misztikumot, valamint érdekes háttérinfókat biztosít a történetünknek.
A Bloodlust történetét egyébként rövid így szoktuk jellemezni: vámpírok, mitológia, cyberpunk. A képregény 2060-ban, egy alternatív cyberpunk jövőben játszódik. Az általunk felvázolt jövőképben a halandó emberek mellett fontos szerepet kapnak a vámpírok és azok több ezer éves mitológiája.
Az (új) Bloodlust első száma egyébként 2010. október 10-én, a 20. KépregényBörzére jelent meg Ébredés alcímmel. Azóta is folyamatosan jelentetjük meg az újabb epizódokat, valamint különszámokat szerzői kiadásban.

 Mik voltak a főbb inspirációk?

Elsősorban a képregényeket érdemes megemlítenünk, régi nagy kedvencünk például Todd McFarlane Spawn című sorozata. De például nagy hatással volt ránk Michael Turner, David Finch, Kenneth Rocafort és Marc Silvestri is. A felsorolt nevekből is látszik, hogy stílusban a Bloodlust leginkább az Image Comics képregényeihez húz.

Az amerikai képregények mellett a mangák, illetve animék hatása is jelentősen érezhető képregényeinken. Ihletforrásként leginkább a Tsutomu Nihei által készített Blame!, Biomega és Abara mangákat fontos megemlítenünk.

Könyvek tekintetében cyberpunk részről William Gibsontól, a vámpírok részéről pedig Anne Rice műveiből kaptuk/kapjuk a legtöbb inspirációt. Munkásságuk nagy hatással van képregénysorozatunkra, úgy gondoltuk, mindenképp egy érdekes ötlet összehozni az általuk teremtett, két különböző világképet.

Filmek terén legnagyobb kedvenceink a ’80-as és ’90-es évek alkotásai, a teljesség igénye nélkül például a cyberpunk zsánerhez sorolható mozifilmek (a Ghost in the Shell és az Akira animék, Johnny Mnemonic, Blade Runner), sci-fi horrorok (az Alien filmek, a Carpenter-féle A dolog, az Event Horizon) és még sok más, sötét jövőképet bemutató alkotás (például a Terminator 1-2, Robotzsaru).

Ami a zenei stílusokat illeti, elsősorban az elektronikus zenéket érdemes megemlítenünk inspirációként, főleg a Neo 80’s/ synthwave, industrial és EBM vonalakat.
Kedvenc előadóink ezen a téren, csak hogy párat név szerint is említsünk: KMFDM, Carpenter Burt, Lazerhawk, Mega Drive, Perturbator, de hallgatunk például magyar synthwave előadókat is.

 

Hogy néz ki itthon a képregényezés?

Mi igyekszünk elsősorban magára az alkotásra, a képregények készítésére összpontosítani, így egy nagy, átfogó képet nem tudunk felvázolni az itthoni helyzetről. Bő egy évtized tapasztalattal a hátunk mögött úgy véljük, a képregényes réteg még mindig nagyon belterjes idehaza, ebből jó lenne már kiszakadni és kifelé is (jobban) nyitni, illetve elfelejteni azt a beskatulyázást, hogy a képregény csak és kizárólag egy underground műfaj lehet Magyarországon.
Szerencsére vagyunk páran, akik kitartóak vagyunk, szerelemből készítjük a képregényeket, azonban az alkotóknak olykor-olykor némi hátszél, nagyobb hírverés nem ártana. Itt jönnek képbe például a különböző tematikus blogok, különböző közösségi oldalak kapcsolódó csoportjai vagy épp a kisebb-nagyobb YouTube csatornák, melyek egyaránt segíthetnének a műfaj és a magyar képregényalkotók népszerűsítésében.

 

Azt tudom, hogy nagy cyberpunk rajongó vagy és hogy Crywen egyik bárjában vendégeskedett is az egyik kedvenc bandád. Hogy volt ez a sztori pontosan?

Egy jó barátunknak, Frank Balázsnak volt egy V.E.N. nevű industrial bandája és mivel nagyon szerettük a zenét, amit készítettek (és ami nem mellékesen illeszkedett is a Bloodlust hangulatához), felkértük őket egy fellépésre Crywen egyik klubjában, ők pedig éltek is ezzel a lehetőséggel.  A „koncertfelvétel” a 2. számban, a Temetetlen Múlt című képregényünkben tekinthető meg.

 

Mennyire számít a Bloodlust képregény undergroundnak?  

Nézzük csak… néhány száz példányban megjelenő, magyar szerzői kiadású képregény, ami egy mocskos cyberpunk neopoliszban játszódik, emellett felvonultat fantasy, valamint mitológiai elemeket, ősi egyiptomi vámpírokat is, és ez a felsorolás még igazán nincs is csúcsra járatva. Szóval röviden igen, szerintünk a Bloodlust jelenleg eléggé undergroundnak tekinthető ma Magyarországon.

Honnan az ismeretség Andrással?

 Egerben tanulmányaink alatt ismerkedtünk meg és rövidesen kiderült, hogy hasonló az érdeklődési körünk. Az első Bloodlust készítésekor nagyon sokat dolgoztunk együtt, ekkor készült el a képregény soundtrackje is.

 

Miként született meg az ötlet, hogy megtámogatjátok a Bloodlust világát egy soundtrack-el és hogy került András a képbe?

 Amikor Andrissal barátok lettünk, mi Kozival már dolgoztunk a képregényen. Időközben kiderült, hogy Pili zenéket is készít szabadidejében, és hogy lenne kedve cyberpunk hangzású számokkal megtámogatni készülő képregényünket.

Innen jött az ötlet, hogy a Bloodlust világának hangulatát még jobban átadhatnák egy saját soundtrackkel megspékelve, ami nem mellesleg elég egyedi elképzelésnek is hatott a magyar képregényes színtéren. A végső cél az volt, hogy a képregényolvasók a zenék által jobban beleéljék magukat ebbe a kitalált világba és annak történetébe, ezáltal fokozva az olvasás élményét.

 

Mi volt a cél a lemezzel? Hogy aláfestés legyen az olvasáshoz vagy egy magában is hallgatható zene a Bloodlust világában?

Nagyon tetszett nekünk a Pili által készített zenei anyag, még alkotás közben is hallgattuk, és úgy gondoltuk, hogy képregényeink olvasása közben ezt a soundtracket hallgatva más is értékelni fogja ezt az élményt. Úgymond, egy egyedi Bloodlustos hangulatot szerettünk volna teremteni, hogy az olvasó tényleg Crywenben érezhesse magát – egy plusz réteget hozzáadva ezzel a képsorokhoz.

 

Felmerült-e már esetleg egy új OST ötlete?

 Ötlet szinten biztos többször felmerült már, hogy a Bloodlust világát ne csak új képregényekkel, hanem akár új soundtrackkel is bővítsük – azonban nem alakult ki senkivel ilyen irányú együttműködés az elmúlt években, mi is inkább magára a képregényalkotásra koncentráltunk. Természetesen, mi nyitottak vagyunk a közös munkára a vállalkozó szellemű alkotókkal.

Egy synthwave OST például különösen jó kombót alkotna a képregényeinkkel, nagyon élnénk egy ilyen jellegű soundtrack kezdeményezést.

 

Tervezitek-e esetleg a soundtrack fizikális kiadását?

 2010-ben, a Bloodlust 1. – Ébredés megjelenésekor volt egy promóciónk, aminek keretében a képregény megvásárlása mellé a Bloodlust Soundtrack 5 számból álló maxi verzióját CD-n kapták ajándékba a leggyorsabb vásárlók.

Azóta ugyan nem került sor az album újabb fizikális kiadására, ettől függetlenül még nem lehetetlen, hogy egyszer napvilágot lát majd a teljes soundtrack egy erősen limitált változatban, amennyiben erre látunk komolyabb igényt olvasóink részéről.

A fizikális forma hiányát ellensúlyozandó, a teljes, 17 számból álló Bloodlust Soundtrack ingyenesen meghallgatható a YouTube csatornánkon.

 

 

Képregénybörzéken is rendszeresen jelen vagytok, amennyire tudom. Milyen a fogadtatása a képregényeteknek?

 A közönség részéről eleinte kevés, de főleg pozitív visszajelzést kaptunk. Sokan örültek, hogy a „szerzői képregényes nagy bummal” sok új, addig ismeretlen magyar alkotó jelentetett meg saját képregényt és ezt a bővülő magyar képregénykínálatot mi is színesítettük.

Persze voltak azért negatív visszhangok is, például hogy miért angol címmel jelentetünk meg magyar képregényt idehaza, de ez például már idejétmúlt, mivel ez a gyakorlat mára elfogadottá vált. Több képregényrajongó értetlenül állt a vámpírság és a cyberpunk elemek vegyítése előtt is, egyszerűen nem tudták elképzelni, hogy ebből akár egy nem gagyi dolog is kisülhet. A visszajelzések alapján ők pozitívan csalódtak a Bloodlustban.

A kritikák közül a legmérvadóbbak azok voltak, melyek rámutattak a cselekmény töredezettségére, a túl sok szereplőre és történeti szálra, melyek a ritka megjelenés miatt később még zavarba ejtőbbek lehettek volna. Ezeket az építő jellegű kritikákat megfogadva, ezeken változtattunk is. A történetet egyre koncentráltabbá tettük, elkezdtük fokozatosan elvarrni a szálakat, a 4. számmal pedig az első nagyobb történeti egységet, az első fejezet le is zártuk.

 

Tudtok-e esetleg külföldre nyitni a kiadvánnyal?

 Ahogy a kezdetekkor az angol címadás is ezt a távlati célt szolgálta, terveink közt régóta szerepel a külföldi megjelenés, ezzel szeretnénk majd komolyabban is foglalkozni. Az angol változat elkészítése ugyan elég sok időt igényel majd (mind a négy számot le kell fordítani, az angol szöveg alapján újra beírni, újra bubizni a képregényeket, stb.), de az 5. szám készítése mellett ezzel is szeretnénk apránként haladni. Aztán meglátjuk, mit hoz a jövő!

 

Hogyan lehet beszerezni a Bloodlust kiadványokat?

Igyekszünk a lehető legtöbb budapesti képregényes rendezvényen (képregénybörzéken, képregényfesztiválokon) jelen lenni saját standdal, ahol minden képregényünk, poszterünk és egyéb merch cuccunk megvásárolható.

Ezen kívül képregényeink beszerezhetők a www.fantasmania.hu webshopban, a Fantasmania Bemutatótermében (1082 Budapest, Üllői út 66/c) és személyesen tőlünk, a szerzőktől is.

 

Lehet-e számítani bármilyen új kiadványra?

 Még jóval az 5. szám elkészülte előtt várható a Cryweni történetek című antológiánk bővített újrakiadása is, ennek megjelenését valószínűleg még 2021-ben tető alá fogjuk hozni.

 A jövőbeli terveinkről röviden: a teljes második fejezet (Bloodlust #5-#8) storyline-ját már kidolgoztuk, látjuk, hol és hogyan fog véget érni. Talán nem árulunk el nagy titkot, hogy új karakterek is bekerülnek majd sztoriba, valamint az eddig csak meg-megvillantott alakokról is sokkal több minden kiderül majd, miközben főhőseink amúgy is felbolygatott élete egyre zűrzavarosabbá válik az újabb események fényében.

 

Van-e valami, amiről én nem kérdeztem, de ti szeretnétek esetleg megemlíteni?

Szerintünk mindent alaposan kiveséztünk, köszönjük a lehetőséget.

 

 

Következzék az interjú második fele, Pilipecz Andrással, akinek BloodLust Soundtrack-jét köszönhetjük!

Szia András!

Először is köszönöm, hogy elfogadtad a felkérést! Bevezetésként mesélj magadról egy kicsit ki is vagy és mivel foglalkozol

A név az Andras Pilipecz, jelenleg Angliában elő magyar vagyok. Itt élek, dolgozom, a háttérben pedig Warhammer miniatúrákat , modern festményeket festek. Elvezem! Minden fasza!

Lehet, hogy egy kép erről: 1 személy

(megjegyzés: András festményeit megtekinthetitek ITT, ITT és ITT)

Honnan az ismeretség Petivel?

Petivel Egerben találkoztunk tanulmányaink során. Mindketten művészettel kapcsolatos tárgyakat tanultunk, volt hogy külön külön, volt hogy egy suliban. De ha jól emlékszem, konkrétan asztali szerepjátékozás/ és/vagy kocsmázás alkalmával szerettünk egymásba. Régi szép idők!

 

Nálad, hogy zajlik az alkotói folyamat?

Már, ha a zenére irányul a kérdés, akkor az önálló alkotási folyamat nálam , csupán néhány alap hangszert, egy számítógépet és időt igényel. Baromi sok időt. A Bloodlust képregényekhez írt dalokat egy gitárral , basszusgitárral és egy Reason nevű szoftverrel rántottam össze.

 

A 2010-ben megjelent Ébredés című első részhez készítetted a soundtrack-et. A képregény már ekkor is relatíve hatalmas világot tárt az olvasó elé, ez könnyítette zeneileg a munkádat, vagy éppen hogy nehezítette és mondjuk elkezdtél elveszni a részletekben?

Nehezítette! Mint az állat! De imádtam, hogy nehéz, mert ha van kihívás akkor mindig jobbat teszünk le az asztalra. A Bloodlust világát a srácok elültették az ókori Egyiptomban és mire Crywenhez értünk mar vörös fenyő lett belőle. Nehéz volt meg mászni, de a kilátás kurva jó, ha a tetejére érsz!

5865beb9d35c7b23aafc71aa2a59732a.jpg

 

Kit/Kiket neveznél meg zenei inspirációknak?

Akkoriban rengeteg acid-jazzt, numetalt, trip-hop-ot és egyéb alternatív muzsikákat hallgattam. Néhány név: Amon Tobin, Lorn, Bonobo, Trent Reznor, Primus.

 

Mi jelentette a legnagyobb kihívást az OST készítése közben?

Az első dal! Elkapni egy ütemet, egy szint, külalakot. Megnevezni és lefektetni a dolgokat. Első néhány dal után, és a Bloodlust srácok fej bólogatása után mar úgy mond zöld utat kaptam és megnyílt a kapu. Tudtam onnantól, hogy mit akarunk és azt is hogy fogom megcsinálni…

 

17 dal került fel végül a lemezre. Tervezett volt ez mennyiség, vagy csak, így alakult? Volt e szórás, amik kikerültek?

Nem volt tervezett. Sőt azt hiszem 20-21 dal készült, de közös megegyezéssel 17-re redukáltuk. Ebben az esetben a képregény a fontos és nem a zene. Én imádtam a dalokat csinálni és csináltam is gőzerővel. Hagytam a srácoknak egy nagy halmot, amiből válogathatnak. Tervezve nem volt tehát, akár 30-ig is elmentem volna, ha nem szólnak rám, hogy “állj”.

 

Van e kedvenc dalod a kiadványról és ha igen, akkor miért pont az?

Outer Deserts. Amíg a többi 16 dal úgy mond háttér zene a képregény olvasói számára, az utolsó dal egy önző mozdulat tőlem. Nem volt rá szükség, sőt minden Crywenben történik, senkit sem érdekel mi történik a városon kívül porosodó post-apocalyptic világban. Gondoltam, ha írok egy dalt róla, az sem fog senkit érdekelni :).  Outer Desert a hely, ahol én vagyok, a többi 16 ahol Petiek.

Körülbelül mennyi idő volt összerakni a lemezt?

Huh jó kérdés. Nem folyamatos munka eredménye, sőt voltak szünetek. De azt hiszem fél év? Peti talán jobban tudja!

 

Bloodlust előtt, vagy után volt e bármi publikált zenei anyagod?

Játszottam egy nyíregyházi metal bandában, mint basszeros, valamit a Bloodlust után is gitárokkal támogattam egy elektronikus zenei előadót. ANY volt a nevünk.

 Mi volt a cél a lemezzel? Hogy aláfestés legyen az olvasáshoz vagy egy magában is hallgatható album a Bloodlust világában?

Ha hallgatod magában és élvezed én annak csak örülök, de mindenképpen hátterzeneként lett megalkotva. Próbáltam úgy csinálni, hogy ne vegye el se a hangulatot se a figyelmet Peti és Kozi mesterművétől.

 

Van-e valami, amiről én nem kérdeztem, de ti szeretnétek esetleg megemlíteni?

Üdvözlöm Petit! Az interjú igazaból valamelyest inspirált, hogy egy új Bloodlust soundtracket tegyek le az asztalra. Ha persze van rá igény.

 

Magamrészéről köszönöm az interjút mind a két félnek és úgy gondolom, hogy valóban egyedi az, amit ők a hazai színtéren alkottak és alkotnak! Szóval aki kedvet kapott hozzá támogassa őket testben, lélekben, mocskos anyagiakkal, vérrel és persze nanotechnológiával! 

 

 

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://opiumbarlang.blog.hu/api/trackback/id/tr516699784

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása