2021. jún 17.

Veszélyben az F-35-ök eladása az Egyesült Arab Emírségekbe?

írta: Netarzenál
Veszélyben az F-35-ök eladása az Egyesült Arab Emírségekbe?

A Bloomberg értesülései szerint igen, hiszen a Biden-kormány a közelmúltban egy ultimátummal felérő üzenetet küldött el a közel-keleti országba.

Ebben az Egyesült Államok sürgeti az Egyesült Arab Emírségeket, hogy távolítsa el a kínai Huawei Technologies Co. eszközeit az ország telekommunikációs rendszereiből. Még a Trump-adminisztráció távozása előtt (2021. január 20.) véglegesítésre került az Egyesült Arab Emírségek számára 50 darab Lockheed Martin F-35A Lightning II-es vadászbombázó eladása. A Külügyminisztérium már ezt megelőzően, 2020 novemberében áldását adta a 10,4 milliárd dolláros üzletre. Egyesült Arab Emírségek Izrael után a második közel-keleti országgá válhatna, amelyik birtokolhatja ezeket a fejlett repülőgépeket, míg az egész világot tekintve a 15. a megrendelők sorában. Meg kell említeni, hogy az Egyesült Arab Emírségek helyzetét nem javítja az a tény, hogy 2018-ban stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Oroszországgal.

(Wikipedia)

Éppenséggel erre (még) nem tért ki Washington a 2021 júniusi üzenetében. Azonban a kongresszus tagjai korábban aggodalmukat fogalmazták meg, hogy az ügyet siettetik, így az még a Biden-adminisztráció hivatalba lépése előtt szerződéskötéssel zárulhat. Az új amerikai elnök, a Joe Biden vezette kormányzat már a 2020-as év vége felé közeledve jelezte, alaposan megvizsgálnák az F-35-ök eladását az Egyesült Arab Emírségek számára. A hullámok ellenére egészen eddig úgy tűnt sínen van az üzlet, de most Abu-Dzabinak mindössze négy éve van arra, hogy a kínai cég termékeit lecseréltesse, mielőtt a 2026-ban vagy 2027-ben elkezdődik az F-35-ök szállítása. Az Egyesült Arab Emírségek tisztviselői azonban azt mondják, hogy több időre van szükségük egy megfizethető alternatívára. Persze a probléma nem új keletű, hiszen korábban a Trump-kormány is nyomást gyakorolt ​​az Egyesült Arab Emírségekre, hogy váltsa ki a Huawei termékeit, valamint lazítson a szorosnak tűnő katonai és gazdasági kapcsolatain Kínával.

(Huawei)

Az arabok számára a lehetséges alternatívák a Samsung Electronics Co Ltd, az Ericsson, vagy a Nokia lehet. Az Egyesült Államok szövetségeseivel és partnereivel együttműködve támogatja a megbízható telekommunikációs berendezések és szolgáltatások ellátási láncolatának kiépítését. Ebben az 5G-t érintő biztonságot kiemelt prioritásnak tekinti. Egyes híresztelések szerint teszi mindezt azért, mert a jövőben katonai információk továbbítására szeretnék képessé tenni ezt a hálózatot, természetesen a szükséges titkosítással ellátva. Az amerikaiak szerint a Huawei jelenléte az Egyesült Arab Emírségek telekommunikációs hálózataiban lehetővé teheti Kína számára, hogy F-35-ök bázisain szolgáló, dolgozó pilóták, katonák, vállalkozók és mások után folytasson kémtevékenységet. A Huawei 5G hálózatának telepítéséről 2019-ben született megállapodás. Ekkor az Egyesült Arab Emírségek távközlési szolgáltatója, az Etisalat bemutatta a Huawei azon tervét, hogy hat hónap alatt 300 darab 5G tornyot épít, mire Dubai megrendezi az Expo 2020-at. Ezenkívül a Huawei 2020-ban kinevezett egy biztonsági igazgatót az Egyesült Arab Emírségekbe, hogy az Öbölbéli állammal együtt dolgozzon a kiberbiztonság és az okos városok programján.

Szólj hozzá

Lockheed Martin F-35A Lightning II Egyesült Arab Emírség