Egy Gyűrű mind fölött

ajánló ’A Gyűrűk ura’ filmtrilógiához

A fantasy műfaj csodálatos. A képzelet határtalansága elképesztő színeket hozhat a mindennapi komorságba. Különleges tájakra kalauzol el bennünket, ahol izgalmas kalandokat élhetünk át egy szeretetreméltó főhős oldalán. Hajlamosak vagyunk azonban megfeledkezni arról, hogy a fantázia világát nem Harry Potter nyitotta meg nekünk. Bár a filmek közel egy időben készültek, az igazi és egyetlen úttörője a műfajnak J. R. R. Tolkien ’A Gyűrűk ura’ című alkotása volt, mely majdnem 50 évvel megelőzte a korát. Egy hihetetlen utazásra hívlak benneteket, öveket becsatolni, jó olvasást mindenkinek!

A történet (nagyon röviden): Zsákos Frodó, nagybátyja születésnapján furcsa tárgyat kap rokonától. Egy gyűrűt, melyen tűzbe téve ismeretlen nyelvű írás jelenik meg. Ez nem egy átlagos ékszer, hanem egy rendkívül gonosz tárgy, mely csupán létezésével életben tartja a világban rejlő sötétséget, ami mindent felemészt. Frodó, barátai segítségével útra kel a Gyűrűvel, remélve, hogy egy alkalmas hős elpusztítja. A kis hobbit azonban nem is sejti, hogy amikor a tárgy hozzákerült, sorsa végleg megpecsételődött.

maxresdefault_mpux_h720.jpg

Részlet a 'A Gyűrűk ura - A Gyűrű Szövetsége' plakátjáról

 

Tolkien regénye eredetileg 1954-ben, Magyarországon viszont csak 1981-ben jelent meg. A filmekkel ellentétben, papíron ’A Gyűrűk ura’ nem trilógia, hanem összefüggő mű. Az „Egy Gyűrű” története világhírű, így őszintén meglepődnék, ha lenne köztetek olyan olvasó, aki soha életében nem hallott róla (persze, simán lehetséges). A regényből 3 nagyjátékfilm készült, melyek közül a legrövidebb is 172 perc. Sokan hosszúsága miatt eleve veszett ügynek tartják, pedig a filmsorozat minden szempontból igazi klasszikus. Egész egyszerűen nem tudok hibát találni benne, a bő játékidő miatt pedig kárpótol az, hogy tényleg minden tökéletes benne. A fantasztikus film, csodaszép látvánnyal, zenével és kosztümökkel, mely kora ellenére is kérdés nélkül ringbe szállhat a modern CGI technikával. A szereposztás lenyűgöző, képtelenség olyan színészt találni, akinek a játékába bele lehet kötni. Kiváló adaptáció, a történetvezetés logikus, izgalmas és bár egy teljesen idegen világban járunk, nem maradunk magyarázat nélkül sohasem.

lordoftherings-ring-map_wvwh_1280.jpg

"Egy Gyűrű"

 

A filmsorozathoz a következő három alkotás tartozik: ’A Gyűrű Szövetsége’, ’A két torony’ és ’A király visszatér’. Az első részben megismerjük a legfontosabb szereplőket, a küldetésük célját és, hogy milyen állapotok uralkodnak a fiktív világban. Bár ebben is van akció, ez igazából egyfajta „bemelegítés”. ’A két torony’ pontosan ott folytatódik, ahol az első film véget ért. A kezdeti szereplők mellé új karakterek érkeznek, akiket ugyanúgy érdemes megjegyezni, hiszen később szerepet játszhatnak a cselekményben. Ebben a filmben a nézők igazi csatajelenetekre is számíthatnak, amik tökéletes ízelítők a végjátékhoz. A befejező részt – egy rövid bevezetés után – állandó izgalom és akció jellemzi. A gonosz elleni harc révbe érése látványos képi világban és a háborúhoz tartozó drámában csúcsosodik ki.

lord-of-the-rings-fellowship-of-the-ring.jpg

Jelenet a 'A Gyűrűk ura - A Gyűrű Szövetsége' című filmből

 

Zavaró tényező lehet, hogy kimondottan sok szereplővel dolgozik a trilógia, akik közül nem elég az egyértelmű főszereplőket ismerni. Akik nincsenek ehhez szokva, talán kevésbé fogják érteni/élvezni. Ilyen esetben is azt javaslom, hogy nem szabad feladni, egy kis idő kell csak és minden kitisztul. Mindegyik film számos díjjal rendelkezik, a legkevesebbet a második film zsebelte be, ez például „csak” két Oscar-díjat kapott. A középkori hangulatú, misztikummal és mágiával fűszerezett trilógiát (és regényt) nagyon sokféleképpen le lehet írni. Kicsit hasonlít a Trónok harcára, azt a két lényeges dolgot leszámítva, hogy ebben nincs állandó, már-már indokolatlan szexualitás és brutalitás (szerelmi szál természetesen van). Ezen kívül sokkal részletesebben felépített és jobban átgondolt filmsorozat, ami az elsőtől az utolsó pillanatáig tökéletes.

 

Oldalakat tudnék írni ezekről a lélegzetelállító filmekről, de mivel spoiler-mentességre törekszem, sajnos nem áradozhatok többet róluk. Mindenesetre túlzás nélkül állítom, hogy ’A Gyűrűk ura’ trilógia egy olyan klasszikus, melyet életünkben egyszer mindenképp érdemes megnézni, már csak azért is, hogy elmondhassuk magunkról, hogy láttuk.

 

Jöjjön egy végső összegzés!

 

Kinek ajánlom?

  • a kultfilmek megszállottjainak
  • a fantasy műfaj kedvelőinek
  • a középkori hangulat, a csaták, az izgalmak, a románc szerelmeseinek
  • akik szomjazzák a kalandot

 

Kinek nem való?

  • aki semmilyen módon nem bírja a hosszú filmeket
  • aki elsősorban erőszakos és meztelenkedős jelenetekre számít
  • aki ki nem állhatja a valóságtól távol álló történeteket

 

Köszönöm, hogy velem tartottál, várlak vissza! Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot további tartalmakért!