Hűséges, bátor, igaz

a különböző Mulan-sztorikról

A fiatal lány legendája, mely szerint idős édesapját helyettesítve belép a hadseregbe, egy kínai költeményen alapszik, mely időszámításunk kezdete után, nagyjából 400 körül keletkezett. A történetről többféle feldolgozás is készült, ebből két filmet a Disney-nek köszönhet a világ. A két mese alapjaiban tér el egymástól, nem összehasonlíthatók. Az 1998-as animációs film minden pillanata zseniális, ezért a 2020-ban kiadott élőszereplős adaptáció az eredeti alkotás kedvelőinek hatalmas csalódás volt. És most jöjjenek a részletek!

A sztori adott: Fa/Hua Mulan családjában nincs fiúgyermek, így amikor külső ellenség támadja meg a birodalmat az idős édesapának kell harcba állnia. A férfi rokkant, már végigharcolt egy háborút, ahol hősiességét bizonyította. A lánya elhatározza, hogy helyébe lép, ezért férfinak adja ki magát. Minden perc, amit álcájában tölt el tele van veszéllyel, hiszen vagy a harcmezőn esik el vagy lelepleződik és sajátjai végzik ki.

mulan_1998-1280x600.jpg

Jelenet az 1998-as Mulan c. filmből

 

Az 1998-ban megjelent ’Mulan’ animációs film rendkívül izgalmas, élvezetes és már nem is nagyon lehetne ennél tökéletesebb. Színes, szagos és telis-tele van dalokkal, ez különösen a gyerekek számára teszi sokszorosan szórakoztatóvá. Aki látta a mesét szerintem egyetért velem abban, hogy bár majdnem minden Disney-filmnek jó a soundtrack-je, ezek a dalok a legtöbbet magasan verik (igen, még a Jégvarázsét is). Minden karakter - kivétel nélkül - remekül kidolgozott és nem hat feleslegesnek vagy eltúlzottnak. Mulant férfiak veszik körül, akik mind kemények és „tipikus férfias témákról” beszélgetnek például nőkről. Ebbe a világba a lány, a kissé pancser Mushu és egy szerencsehozó tücsök segítségével igyekszik beilleszkedni, meglepően nagy sikerrel. A sárkány és a kis rovar nagyon jól megírt karakterek, aránylag kidolgozott háttértörténettel. Fontos szereplő a jóképű Lee Shang tábornok, Mulan seregének vezetője és vonzalmának tárgya. A gonosz, hódító hunok vezetője Shan-Yu hiteles főgonosz. Egyértelmű célokkal és visszataszító külsővel rendelkezik, gonoszsága miatt kezdettől bukásra van ítélve. Mivel egy Disney-meséről beszélünk a happy end garantált. (Ehhez készült egy második rész is 2004-ben, nézhető, de nem ér fel elődjéhez.)

mulan-2020.png

Mulan (2020) plakát

 

Lássuk a második filmet! Az elején szeretném leszögezni, hogy a 2020-as Mulan önmagában nem rossz film. Az animációs filmhez képest tényleg nem túl kielégítő az eredmény, ezért ha egyiket sem láttad még, ezt nézd meg először. Így talán kevésbé fogod utálni, nem ér majd csalódás. Az új és jó elemekből itt kevés van: a főnix és a boszorkány. A nagyobb gond az, hogy a realitás és a történelmi hitelesség érdekében hagyták ki például Mushut, viszont nem igazán értem, hogy egy boszorkány vagy egy főnixmadár mitől valódi. A boszorkány kimondottan jó ötlet, kapcsolódik az animációs filmben látott madárhoz is, ezt bontja ki. A nőnek van múltja, kiváló példa arra, hogy mi lesz az olyanokkal, akik nem vállalják az akkor elfogadott engedelmes feleség szerepet. A főnixnek szép az animációja, érdekes, hogy eleinte ő vezeti Mulant, míg később már csak kíséri őt, amikor a lány igazi vezetővé válik. A főgonosz, Bori Khan is egész jó, lényegében nem különbözik az eredeti alkotásban látottaktól. A film látványvilága csodálatos, magával ragadja a nézőt és a jelmezek is nagyon igényesek. Azt hiszem most fogytam ki a pozitívumokból.

mulan2020.jpg

Az élőszereplős adaptáció néhány szereplője

 

Jöjjenek a kevésbé jó részek! A film történelmi hitelessége összességében megkérdőjelezhető. Nem azt mondom, hogy nem néztek kellően utána, de valamiért az összhatás nem az igazi. A főszereplő, Liu Yifei alakítása nem rossz, de érzelemmentesnek, ridegnek tűnik, mintha nem tudna teljesen azonosulni a szereppel. Az animációs film soundtrack-je aláfestő zeneként hallható, az énekelgetés elmarad a komolyság jegyében. Mulan bajtársai nem olyan maradandó szereplők, egyikőjük a kimaradt tücsök szerepét pótolja. A film a mai korhoz hűen nagyon bután bánik a feminizmus kérdésével. Hollywood mindig elfelejti, hogy bár az emancipációról, a rasszizmusról és a hasonlóan érzékeny témákról beszélni kell, túlzottan erőltetni a film élvezhetőségének és minőségének rovására nem szabadna. A mesterséges hatás miatt inkább ellenérzést vált ki a nézőkből, így nem segíti az elfogadást csak még több negatív érzelmet szít. Emiatt az adaptációból kimarad Lee Shang, őt Mulan egyik bajtársa Ling helyettesíti. A feminizmus jegyében Mulan NeM LeHeT sZeReLmEs, mert ilyet egy „erős nő nem csinálna”. Ez a szál ennek ellenére megjelenik a filmben, ott lóg a levegőben végig, de ennyi. Semmi befejezést nem kap, az egész egy kínos kis jelenettel zárul, amit ugyanúgy sikerült bénán megírni, Yifei Liu még valahogy rontani is tud rajta (bár ez vélhetően rendezői instrukció, vagyis merem remélni). A film most elérhető az HBO GO-n.

Bár elsősorban a két Disney-filmre kívántam reflektálni, figyelmetekbe ajánlanám a sztori kínai feldolgozását is, mely egy komoly történelmi alkotás és nem „amerikai módon” mutatja be a kínai kultúrát. Ez a Mulan 2009-ben debütált. Történelmileg hiteles, látványos, jó történetvezetéssel és szereplőkkel. Kőkemény dráma, de megéri végignézni, mert sokkal többet nyújt nekünk a női hősnővel kapcsolatban és nem bánik ostobán semmivel. Ez azonban tényleg nagyon komoly film, semmi esetre se mese.

Zárásképpen jöjjön egy rövid összegzés!

Mulan (1998.)

  • Animációs film
  • Családoknak és felnőtt közönségnek egyaránt tökéletes (félénk gyerekeknek egyenesen kötelező)
  • Vidám, színes, jó dalok és humoros karakterek
  • MESE

Mulan (2020.)

  • Animációs film után szenvedés
  • Nagyon amerikai, hiába az ázsiai szereplőgárda (inkább sztereotípiákból építkezik)
  • Komolyabb harcolós fim, de nem ijesztő
  • Családoknak és felnőtt közönségnek is ajánlom
  • Nem igazán vicces és nem tipikus hercegnős-éneklős történet

Mulan (2009.)

  • Nagyon hiteles minden szempontból
  • Rendkívül komoly, lassabb film, gyerekeket nem köti le
  • Mélyebben mutatja be Mulan történetét
  • Ha eleged van a „buta amerikai” filmekből, ezt nézd

Köszönöm, hogy rápillantottál a bejegyzésre, várlak legközelebb is!