Barangolások Fehéroroszországban, ami nem is fehér, de nem is orosz

Minszki séták

Minszki séták

Szombat esti láz Minszkben

Ha csak egy helyet tudsz felkeresni Minszkben, legyen az a Felsőváros!

2022. január 19. - Minszki séták

felsovaros_kollazs.jpg

Minszkről írta a CNN, hogy a 20 legjobb város egyike, amit még nem fedeztek fel a turisták, pedig igazán klassz hely.  Meggyőződésem, hogy a CNN embere egy, a Felsővárosban végigbulizott nyári szombat este után írta az ajánlóját. Kétségtelenül, van valami elragadó a minszki szombat esti lázban. Minden évszakban nagyon szerethető a Felsőváros, de az igazi hangulatára tényleg a nyári estéken érzel rá, amikor nyitva vannak az éttermek, bárok teraszai, a szűk kis utcák tele vannak emberekkel, a tereken élő zene szól, a Zibickaja utcán pedig ropják a táncos lábú ifjak és idősek.

Ha csak annyi időd van, hogy egy helyet felkeress Minszkben, legyen az a Felsőváros! Évszázadokat repülhetsz vissza az időben, reneszánsz, barokk és klasszicista építészeti emlékeket is megtalálsz ezen a kis területen, amit akár 1 óra alatt bebarangolhatsz.  Ez az egyetlen olyan hely a városban, ahol a II. világháború pusztítása ellenére több történelmi épület is megmaradt. Ha nem is sértetlenül, de renoválható állapotban. A város többi része nem volt ilyen szerencsés.

A Felsőváros területe már a 12. században lakott település volt, a Felsőváros nevet a 16. században kapta. A fekvése valóban a lehető legkedvezőbb: kimagaslik a környezetéből – persze nem meredek sziklaszirtekre kell gondolni, sokkal inkább egy barátságos dombra. A területet viszont félkörben öleli a kedves folyócska, a Szviszlocs. Innen indult a város fejlődése, ez volt évszázadokon át Minszk kulturális, egyházi, oktatási, kereskedelmi és politikai központja. Minszk 1499-ben kapott magdeburgi jogot, ennek emlékére áll a Szabadság téren a Városi mérleg szobor. A kereskedőknek köszönhetően itt épültek fel az első fogadók. Ezeknek már nyoma sincs, de manapság pont a térre néz az elegáns Európa Hotel. Itt állt az első városháza is, amit 1857-ben I. Miklós cár személyes utasítására romboltak földig az oroszok. 2002-2003-ban építették újjá, igaz, ma már elsősorban protokolláris események helyszíne, a polgármesteri hivatal egy lényegesen nagyobb épületben működik. Jó hír viszont, hogy a helyiek szerint a városháza újjáépítésével a régi városháza szelleme visszatért, és újra ott bolyong az épület folyosóin.

felsovaros_kollazs2.jpg

Ha a 18. században sétáltál volna a Felsővárosban, akkor a következő kép tárult eléd: vilniusi kereskedők kínálják hangosan a portékáikat, a téren csepűrágók szórakoztatják a nagyérdeműt, a Domonkos-rend Szentlélek temploma előtt éppen szentmisére gyülekeznek. Nem is sejtik, hogy 1852-ben az oroszok a katolikus templomból pravoszláv székesegyházat csinálnak, a templom melletti kolostort bezáratják, lakóit Nyeszvizsbe telepítik. Ám ezzel a templom hányattatásai nem érnek véget, 1938-ban a szovjetek le akarták bontatni a székesegyházat. A templom liturgikus könyveit a bejárat előtt tűzre hányták. A székesegyház csodával határos módon megmenekült, ma a belorusz pravoszláv egyház legjelentősebb egyházi épülete. De repüljünk vissza az időben, nézzük, mi zajlik még a Felsővárosban! A kis utcákon a jezsuita iskola tanárai éppen hazafelé tartanak.  Az arra sétáló polgárok megsüvegelik őket, nagy szerencse, ha a fiúk a jezsuitáknál tanulhat. A kitűnő képzés mellett az sem elhanyagolható, hogy a többi oktatási intézménnyel szemben itt nem érheti a nebulót testi fenyítés. Még ennyi idő után is áldják Stefan Batórit (nálunk Báthory István), aki anno a 16. században behívta a jezsuitákat az akkor éppen Litvániához tartozó belorusz területekre. A jezsuiták és a Domonkos-rendiek mellett a ciszterciek kolostora is itt áll, alig néhány lépésre a városi tűzoltóságtól.  A város elöljárói az aktuális híreket a városháza oszlopos árkádja alatt vitatják meg. Néha feltekintenek a városháza 32 méter magas tornyára, hogy egy pillantást vessenek az órára.  Jól öltözött hölgyek vizsgálgatják az árusok portékáit – főleg a selymeket és a teákat -  miközben a gyerekek a dadusokkal a Szviszlocs partján élvezik a kora nyári napsütést, vagy szájtátva bámulják a bábjátékosokat. Estére elcsendesedik a Felsőváros, a templom harangjai elütik a 8 órát, a szűk utcácskákon még néhány ittas kereskedő dülöngél, a házak emeleti ablakaiban gyertyák világítanak. Nyugovóra tér a város, hogy holnap  a napfelkeltével minden újra induljon.

A bejegyzés trackback címe:

https://minszkisetak.blog.hu/api/trackback/id/tr2816818724

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása