Mindent a mézről

Mindent a mézről

Természet karnyújtásnyira- Túrázni jó

2021. augusztus 03. - Márta Egerszegi

Ebben a bejegyzésben a túrázás szerelmeseként megosztok pár érdekességet kedvcsinálóként, illetve néhány tippet, amire túrával ismerkedőként érdemes figyelni. Ezen túlmenően elmondom, mikor és milyen folyamat révén alakult ki például a Tapolcai medence tanúhegyeinek részét képező Badacsony és a növények miért bocsátanak ki intenzív zöld illatot, ha leszakítjuk vagy kaszáljuk őket. Tartsatok velem.

Ha valaki 10 évvel ezelőtt azt mondta nekem, hogy menjek el vele egy 3 km-es túrára (vagy csak sétáljunk egyet a városban), azt válaszoltam: szívesen elmegyek autóval, de nem sétálgatok sehova. Ha most azt mondja valaki, hogy kinézett egy 28 km-es túrát, azt mondom: hozom a túrafelszerelést és indulhatunk, mi ez a tétlenkedés?

Előzmény:

Az elmúlt években alkalmi túrázó voltam, ám a 2020-as év bezártsága elhozta az életembe a "menekülés a természetbe" fejezetet. Úgy éreztem ki kell mozdulnom. Tettem pár kísérletet a budapesti zöld felületek látogatásával, azonban azt tapasztaltaltam, hogy rajtam kívül kint van az itt élő másik 1,6 millió ember is. Így jött az ötlet: kimegyek az erdőkbe, de ne céltalanul, akkor már kijelölt úton menjek. Az első túrázást újabbak követték. 2021 márciusától minden hétvégét a természetben töltök, ez az idő a túrázásé. A természet szépségeinek felfedezése apró hógolyóként indította útnak ezt a szenvedélyt, ami később lavinaként ragadott magával és mostanra életformámmá alakította a természetjárást. Szép apránként bekúszott az életembe minden felszerelés, ami a túrázáshoz elengedhetetlen, nulla természet és túrázási ismerettől eljutottam odáig, hogy térképet olvasok, egyre többet tudok az állat és növényvilág természetéről és két jövőbeni kihívásra készülök: az őszi vagy tavaszi magashegyi Tátra túrára és a három éven belüli kaukázusi gleccsertúrára.

ec80214bb1a37c57a818088a6d9fbe9e.jpg

/Mátra túrán/

Néhány gondolattal szeretném közelebb hozni hozzátok a minket körülvevő természetet és átadni a természet szeretetét, ami gyökeret vert az életemben. Ha csak belépünk egy erdőbe: minden, ami körülvesz bennünket él, szimbiózisban él egymással, így mi sem lehet izgalmasabb, mint az univerzum léptékéhez mért rövidke életünk során megismerni mindazt, ami körülvesz bennünket az otthonunkul szolgáló Föld nevű bolygón. Az erdőben futó útvonal talajára lépve nem csak egy puha fövenyre vagy éppen kemény földre lépsz, hanem megannyi rovar, bogár élőhelyére. A szél, nem csak pollenek ezreit repíti útjára, de akár 1 méter kilengéssel is meghajlítja a magas fákat, melyek ágrendszere összeütődve a szarvasok agancsainak összecsattanását idézik. Hosszan tudnám sorolni, mik azok az apróságok, amik szerintem csodássá teszik a természetben való létet, ezért álljon itt néhány érdekesség, amiket a túráimra való felkészülés során tanultam, ismertem meg.

Kedvcsináló:

  • Víz: Magyarország víz nagyhatalom, csak a Mátrában 360 forrás csörgedezik, ebből 47 vízhozama éri el a 10 perc/liter mennyiséget. Legutóbbi szuper élményem: hazánk legmagasabban fakadó forrását látogattam meg és persze ittam a jéghideg, kristálytiszta vízből és minden palackomat színültig töltöttem vele. Ez a Disznó kút, ami a Kékestől délkeletre található 960 méteren. A fél literes üvegemet megtöltve mértem az időt és ebben a szárazságban is 2:04 perc/liter kapacitással adta a vizet. Az eddigi leggyorsabb forrás, amit tapasztaltam a Mátrafüredtől 1,5 km-re található Rákóczi forrás 10 mp/liter vízhozammal. Kettőt pislogtam és már teli is volt a palack. (A turista térkép jelöli a vízvételi helyeket, hosszabb túránál érdemes és néha kihagyhatatlan felkeresni egy-egy forrást az ivóvíz készlet pótlása végett). Számomra az egyik legcsodálatosabb élmény megízlelni a hely forrásvizét.

/Mátra, Kékes, Disznó-forrás/

  • Termések: az év folyamán rengeteg csodát ad a természet, amit be tudsz gyűjteni (menta, különböző gyógynövények, ehető gombák (csak akkor szedd, ha ismered őket), nyár végén és ősszel a bogyós gyümölcsök: eper, szeder, galagonya, stb.)
  • Fák kora: a túrák során hihetetlenül nagy törzsátmérőjű fával is találkozunk. Ilyenkor jó volna tudni, vajon hány éve él és termeli az oxigént. Meg tudod becsülni a fa életkorát. Néhány gyorsan növő fafajtól (nyír, nyár, égertől) eltekintve a törzs átmérője centiben megadja az életkort: egy centit vehetsz egy évnek. Tipp: otthon megméred az araszod hosszát (a kitárt hüvelykujj és kisujj vége közti távolságot), ezt használhatod a fatörzs kerületének mérésére. Ha megvan a kerület, abból az okostelefonoddal kiszámolod az átmérőt, ami: körméret centi osztva pível, azaz 3,14-gyel= fa életkora. Például egy 230 cm körméretű fa centijét osztod 3,14-gyel és megkapod a kort: 73 éves. Ugye milyen egyszerű?

/Mátra, Galyatető túra/

Felszerelés kezdő túrázóknak (rövid távokra):

  • túracipő, de minimum egy vastag talpú sportcipő (ha rendszeresen túrázol érdemes egy jó túrabakancsot beszerezni, megóv a sérülésektől. Mindenesetre eszedbe ne jusson szandálkában természetet járni.)
  • naptej (számos alkalommal le kellett égnem ahhoz, hogy megjegyezzem, mennyire fontos a naptej használata)
  • kullancs és szúnyog riasztó spray (ezt is vedd komolyan és óránként fújd körbe magad)
  • energia szelet és/vagy szendvics
  • víz (soha ne vigyél cukros üdítőt, gyümölcslevet. Egyrészt nem egészséges és hizlal, másrészt a víz nem csak hidratálás célját szolgálja: ha elesnél és sebet kell kimosni, a cukros üdítővel nem sokra mész)
  • alma (nálam mindig van, ez is hozzátesz a napi folyadék bevitelhez, végszükség esetén energia pótló)
  • fejlámpa (arra az esetre, ha eltévednél és rád sötétedne)
  • útleírás és térkép (így a könnyű túrák során az utadat térképen követve megtanulod az eligazodást)

 

Tippek túrázáshoz:

  • ha még nem nagyon túráztál: 3-4 km-es körtúrával kezdd, a hosszú túra kedvedet szegheti
  • kezdetben válassz népszerű útvonalat, amely során sok emberrel találkozol, ez biztonságérzetet ad (az írás végén adok linket, ahol kereshetsz útvonalakat)
  • mindig olvass utána a túrának, készülj fel előre, ne hagyatkozz kizárólag a helyszíni jelzésekre (előfordul, hogy ritkák a jelzések, vagy hiányosak és nehéz megtalálni pl. egy erdőirtás miatt. Egy esetben teljesen elvesztettem a jelzéseket, mert az erdő egy részét kivágták a jelzett fákkal együtt, a mobilom lemerült és persze a fejlámpa sem volt nálam, emellett elkezdett szürkülni (te ne járj így, nem voltam túl vidám abban a helyzetben)
  • mindig indulj kora délelőtt, hogy sötétedés előtt is biztosan hazaérj akkor is, ha el is tévedsz
  • a túraleírásokban említett menetidőhöz mindig adj hozzá 30-50 percet, ezzel tervezz, aztán kialakul a saját tempód
  • ne menj egyedül, minimum egy társad legyen az úton (így biztonságos több szempontból is, illetve a vaddisznók miatt jobb, ha beszélgettek, azaz zajt csaptok, így biztosan elkerülitek a kínos találkozást)
  • a túra leírások jelölik az út nehézségi fokát. Azt tapasztalom, hogy a valós nehézség mindig egy szinttel feljebb van, mint a leírásban jelölt, tehát kezdetben kizárólag könnyű túrákat válassz. A közepesen nehéznek csak néhány hónap rendszeres túrázás után láss neki. (könnyű túrának leírtakról is tértem vissza úgy, hogy hát ez minden volt, csak könnyű nem)
  • a túrák leírásánál nem csak az út során megtekinthető attrakciók fontosak (várrom, kilátó, kilátás, barlang, forrás), hanem a kilométer és a szintkülönbség. Ezeket mindenképp nézd és kezdetben (mondjuk az első 5-6 alkalommal) maximum 200 vagy 250 m szintkülönbséget menj, ne többet. Ez is épp elég megterhelő lesz.
  • ha már a 3-4 km-es túrákat könnyűnek találod, próbáld ki a 8-10 km-es verziókat, itt is fontos a szintkülönbség. Szép lassan megtapasztalod, hogy mit is jelentenek az egyes szintkülönbségek.
  • azt javaslom, hogy körtúrákat válassz, ami azt jelenti, hogy a kiindulási pontba érsz vissza. Ha már gyakorlott leszel, kipróbálhatod azokat, amik A-ból B-be juttatnak el. Ezeket személy szerint annyira nem kedvelem, mert egy kimerítő menetelés után még a hazautat is végig kell csinálni (persze előre megtervezve), számomra macera, de ennek is megvan a maga kalandja.

Végül néhány szuper érdekes infóval szeretném meghozni a kedved a természettel való ismerkedéshez:

Tudtad?

 

  • A fűnyíráskor érezhető intenzív fű illat a növények egymás közti kommunikációs jele. A kibocsátott illatanyagot érzékeli a többi növény és azonnal felfüggesztik a növekedési folyamatot, illetve elkezdik kivonni a föld feletti részeikből az ásványi anyagokat, azokat a gyökér felé áramoltatják vissza, raktároznak. Bármikor, amikor egy növényt leszakítunk, a környezetében ez a folyamat zajlik le: minden fűszál figyel és reagál rád!
  • Az országban 63 erdőrezervátum működik, ebből 2 a Mátrában található. Mitől rezervátum az erdőrezervátum? A természetes holtfa mennyisége egy normál erdőéhez (3-30 köbméter hektáronként) képest átlagosan 106 köbméter/hektár, mivel minden emberi beavatkozás tiltott az erdőben. Jellemzője továbbá, hogy nem ritka a 250 éves fa jelenléte. Ezek után mennyire izgalmas időtöltés úgy jönni-menni az erdőkben, hogy te magad is megbecsülheted a fák korát a fent leírt módon? /Forrás: Mátra Erdőrezervátum leíró táblái/
  • Tudod, hogyan alakultak ki a Balaton északi részén található kisebb, nagyobb hegyek? Hazánk területén 8 millió évvel ezelőtt a Pannon-beltenger hullámzott, mely a folyamatosan befolyó vizek hatására kiédesedett. A süllyedő medencében iszap, homok és kavicsrétegek rakódtak le. A pliocén kor elejére (5,4 millió év) elmocsarasodott és majdnem teljesen feltöltődött. A föld mélyében húzódó törésvonalak mentén 3-4 millió éve bazaltos kőolvadék tört fel. Kezdetben robbanásos jellegűek voltak ezek a kitörések, felszínre hozva a több száz méter mélységben található idősebb kőzeteket, később pedig csupán lávaöntő tevékenységek folytak. A vulkánok tehát a pannon tenger üledékét fedték be a kitörések anyagával. A medence később megindult emelkedése és a szél-víz erózió hatására a lazább rétegek elhordódtak és kialakult a Tapolcai medence tanúhegy rendszere, köztük a Badacsony is. /Forrás: Badacsony túraútvonal információ táblái/
  • A fák kommunikálnak egymással. Ha például egy tölgyfát megtámad egy rovar, akkor elektromos impulzusokat bocsát ki és kb. egy órán belül a levelekben megindul a csersav termelés, ami elveszi a rovarok kedvét a lakmározástól. A föld alatti kiterjedt gyökérhálózaton keresztül leadja a jelet a közelben lévő egyedeknek, akik tudomást szerezve a veszélyről megkezdik a csersav felhalmozását a leveleikben még a kártevők megjelenése előtt.

Túrára fel, élvezzétek a természetet, amely körülvesz bennünket.

Hasznos linkek:

A blogom elsősorban mézről és méhekről szól, azonban így a nyár közepén szerettem volna minél több embernek kedvet csinálni a túrázáshoz. Remélem ezzel sikerült. Ha szereted a mézet és szívesen olvásnál érdekességeket mézzel, annak hatásával, a méhecskék munkájával kapcsolatban, akkor gyere, liratkozz fel e-mail címeddel ezen a linken keresztül. Szívesen látlak a weboldalamon is. 

A bejegyzés trackback címe:

https://mindentamezrol.blog.hu/api/trackback/id/tr8316647180

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása