Kik a Digitális Nomádok? Hogyan váljunk Digitális Nomáddá?

„Wannabe" Digitális Nomádok Gyakori Kérdései

Mivel a Mások Között egyik altémaköre a digitális nomád életmód, ezért itt az ideje beszélni is róla. Már csak azért is, mert legutóbb az önmegvalósítás kérdését firtattam, amit (magamból kiindulva) talán sok ember összeköt egy olyan életformával, melynek lényeges eleme az utazás, de mindenekelőtt az idő feletti szabad rendelkezés.

Digitális Nomád jelentése

A digitális nomád egy olyan személy, aki munkáját elsősorban elektronikai eszközén (laptop, számítógép, tablet vagy okostelefon és társai) keresztül végzi, azonban a lokációfüggetlenség az érem egyik oldala. Ugyanis a nomád szó arra utal, hogy az illető életformájának alapvető eleme a (kontinensek illetve az országok közötti) vándorlás, melyet nem úgy kell elképzelni, hogy hátizsákkal járjuk a világot és szinte minden héten más országban vagyunk, mert egy nomád eltölthet akár hónapokat, vagy éveket is egy helyen.

Tehát az életmód két fő eleme:

  1. helyfüggetlen munka leginkább laptop segítségével,
  2. valamint az utazás, mely együtt járhat akár egy városban vagy országban való igen hosszú idő eltöltésével.

Hogyan legyél digitális nomád?

A digitális nomád szó jelentésének fenti kifejtése után talán sokan felkaptátok a fejeteket és izgalomba jöttetek. Ha már most azon kattog az agyatok, hogy tudnátok ti digitális nomáddá válni, akkor először is ajánlom figyelmetekbe a Digitális Nomádok Facebook csoportot, ahol nekem a személyes tapasztalatom kifejezetten jó volt. Elsősorban azért is, mert számos tagja a csoportnak valóban megtapasztalta ezt az életformát, úgy hogy ebből pénzt is képes volt keresni, a másik üdítő élmény számomra az volt, hogy végre egy csoport ahol nincs hülye kérdés. A „Hogyan váljunk digitális nomáddá" kérdés margójára pedig azt tudom mondani (és ez erőteljesen saját tapasztalat is), hogy ne harapj abba a kézbe, amely etet. Tehát bármennyire is izgalmasnak hangzik ez az egész amiről most szó van, ne add fel azt a jelenlegi munkát, ami pénzt biztosít arra az időre, amig a digitális nomáddá váláshoz szükséges skilleket elsajátítod vagy a digitális nomád életmódot lehetővé tevő állást megtalálod. Egyébként meg, ahogy azt az előző mondatban is említettem bizonyos (egészen pontosan az online világban kamatoztatható) készségekre igen nagy valószínűséggel szükséged lesz ahhoz, hogy ebben a világban érvényesülni tudj. Bár a legközkedveltebb digitális nomád munkákról egy későbbi (külön) blogposztban szeretnék beszélni, de annyit elárulhatok, hogy a virtuális asszisztensi pozíció, az online oktatás, a webdizájnerség és a programozással kapcsolatos megbízások igen közkedveltek. Viszont úgy gondolom (és ebben sok helyfüggetlen munkát végző ismerősöm egyetért velem), hogy az munka, amit csinálni szeretnél, azt fontos, hogy kedvvel tedd és csak azért nem érdemes egy területet választani, mert pénzkereseti potenciál van benne és megadja a lokációfüggetlen életforma lehetőségét.

Leendő Digitális Nomádok Gyakori Kérdései

Általam roppant gyakran látott kérdés az, hogy „XY vagyok, ennyi éves, ez a szakmám, szeretnék digitális nomád lenni, de fogalmam sincs merre induljak. Milyen szakmák közkedveltek?" A közkedvelt szakmákat már érintettem és egy külön posztot is szánok erre a kérdésre a későbbiekben, viszont amit tapasztaltabb digitális nomádoktól nagyon gyakran olvasok a fenti típusú kérdésekre válaszként, hogy elsőként érdemes azon elgondolkozni, miért akarsz digitális nomád lenni. Elkerülhetetlen a nyelvtudás is, hiszen mivel nomád vagy, ezért utazol (bár ebben a COVID hullám cunamiban nyilván kevésbé), de legalábbis feltételezem, hogy nem Magyarországon töltöd időd nagy részét. Ami e kérdés esetében még lényeges szempont, hogy milyen eddigi munkatapasztalataid vannak, mi a végzettséged, mivel foglalkozol szívesen és mi a szűk keresztmetszete az ezen kérdésekre adott válaszoknak. Mert ha van egy olyan terület, amiben tapasztalatod is van, tanultad is (akár) éveken át és még szívesen is csinálod, akkor az egy mindenképp jó kiindulópont. Végül pedig szintén elkerülhetetlen azon gondolkozni, hogy mi a célod és eme igen tág kérdéskör esetében arra gondolok, hogy hogyan képzeled el egy napodat, vagy hetedet ideális esetben. Tudom folyamatosan ideális nem létezik, mert hullámok mindig lehetnek, de ezek amplitúdója és gyakorisága egy jól végigondolt  és egyben elképzeléseidhez is közel álló életforma esetén igenis lényegesen mérsékelhető.

A két általam szintén nagyon gyakran hallott/látott kérdés, hogy mely városok és országok potenciális digitális nomád helyek, illetve hogy működik az adózás és számlázás digitális nomádként. Megint csak tervben van, hogy e két témáról külön értekezek majd. Azonban, hogy ne maradjon senki muníció nélkül ezen kérdések tekintetében annyit mondanék, hogy a „Hova érdemes menni és hol érdemes élni digitális nomádként" kérdésre a Kanári szigetek és Dél-Kelet Ázsia igen közkedvelt válaszok szoktak lenni. Adózás és számlázás tekintetében pedig rögtön az első válaszom az, hogy érdemes mindenképp e témában jártas adószakértővel beszélni, viszont tapasztalatom és másoktól hallott információk alapján azt látom, hogy a székhely problematikáját egyéni vállalkozóként könnyebb kezelni. Tehát oda akarok kilyukadni, hogy egyéni vállalkozóként véleményem szerint könnyebb az indulás amennyiben vállalkozni szeretnél . A személyi jövedelem adó fizetése sok esetben (bár az USA mondjuk itt rögtön kivétel) tartózkodási hely szerint történik, tehát a „hol töltesz el minimum 180 napot az évben" kiindulási alap tud lenni sokszor,viszont ez messze nem szentírás vagy alapnak tekinthető információ ezen létforma hivatalos fenntartásához, ezért konzultáljunk nem csak magyarországi adózásban jártas személlyel, hanem a célország adószakértőjével is.

Életmód vagy hivatás

Azért érinteném annak kérdését is, hogy szerintem a digitális nomádság hivatás-e vagy életmód, mert sokszor amikor azt látom, hogy valaki kérdést tesz fel a digitális nomád életmóddal kapcsolatban akkor valójában az érdekli, hogy milyen hivatás felé induljon el annak céljából, hogy digitális nomáddá váljon. Ezzel ellentétben viszont én azt hatékonyabbnak tapasztaltam, ha a digitális nomádságra életmódként tekintünk elsősorban és utána gondolkozunk azon, hogy milyen digitális nomád életmódot lehetővé tevő hivatást válasszunk. Ugyanis az, hogy te vándorolni szeretnél miközben a laptopodon dolgozol és, hogy alapvetően az idődet te osztod be, ezek inkább életmódhoz, mintsem hivatáshoz köthető sajátosságok.

Éppen ezért e bekezdés margójára azt mondanám, hogy ha azon gondolkozol, hogy legyél-e digitális nomád vagy sem (és akkor kicsit visszatértünk a 2. bekezdéshez), akkor mindenek előtt légy tisztába eme létforma sajátosságaival és a teljesség igénye nélkül a következő kérdéseket érdemes feltenni magadnak:

  • Szereted-e változtatni tartózkodási helyed?
  • Tudsz-e tartózkodási helyed gyakori változtatása mellett koncentráltan dolgozni?
  • Hogyan viseled az egyedüllétet és a távollétet?
  • Mennyire kötődsz általánosságban emberekhez és mennyire tudod elviselni, hogy az emberek körülötted hirtelen és gyakran változnak?
  • Mennyire beszélsz nyelveket?
  • Hogyan viseled azt a tényt, hogy havi bevételeid mértéke ingadozhat?
  • Mennyi félretett pénzed van ahhoz, hogy ennek az életformának nekivágj?

Ezen kérdések inkább a digitális nomád lét pontosabb megismeréséhez elengedhetetlenek, viszont ha a megválaszolásuk után is úgy látod, hogy ezen a vonalon mindenképp el szeretnél indulni, akkor gondolnám én végig azt, hogy melyek azok a munkák, amiket van lehetőségem digitális nomád státuszban is végezni és ezek közül melyekről tudom el is képzelni, hogy az idő nagy részét eltöltsem velük.

Tehát úgy gondolom, hogy a digitális nomádság az inkább egy létállapot és az, hogy milyen hivatást választasz pedig inkább köthető egy adott munka tartalmához és annak eredményéhez.

Nem összetévesztendő a lokáció független életmóddal

Gyakori érzésem az is amikor valaki a digitális nomáddá válásról érdeklődik, hogy amire valójában vágyik az inkább pusztán egy helyfüggettlen munkakör vagy egyéni vállalkozás. Azonban mindez nem feltétlenül jár digitális nomád léttel és még inkább nem egyenlő vele. Ugyanis csak laptopot igénylő távmunkát magyarországi, vagy más országbeli bérleményedből is tudsz végezni, viszont ez nem jelenti azt, hogy nomád vagy. Nagyon sok ember valójában csak azt a szabadságérzetet keresi, hogy jövő héten kiruccanhat Balira, ha úgy tartja kedve, mely nem csak akkor tud megvalósulni ha digitális nomád vagy :)

Legnagyobb félreértések digitális nomádsággal kapcsolatban

Az előző két bekezdés kifejtésekor már önmagában utaltam pár (szerintem) gyakori félreértésre, de talán a legnagyobb ezek közül az, amikor valakinek van egy számára messze nem kielégítő munkahelye, melyet adott esetben a munkatársakkal és a főnökkel megélt kellemetlenségek tovább tetéznek és azt gondolja, hogy a digitális nomád életmód a megoldás, mert akkor majd úszómedencében Mojito-t szürcsölve keres sok pénzt laptopjának kattogtatásával. Nyilván az az állapot, hogy te ezt bármikor megtehesd, elérhető, de csak azért, mert szeretnél egy helyfüggetlen munkát, nem fog megvalósulni. Mint minden kezdet ez is nehéz és igen sok munka és kitartás kell addig a pontig, amikor tényleg azt tudod mondani, hogy nyugodtan iszod az úszómedencében bármikor a narancslevet, akár a laptopod nélkül is, mert egy adott anyagi színvonalat megteremtettél. És akkor ezen a ponton osztanám meg eddigi személyes tapasztalataimat.  

Személyes tapasztalatok

A személyes tapasztalataim kapcsán már most kihangsúlyozom, hogy jelenleg én inkább vallom (különösen így a COVID őrület derekán és a zöld kártyára még mindig várakozva) magam helyfüggetlenül tevékenykedő egyéni vállalkozónak, mint nomádnak, de persze a digitális jelző abszolút stimmel. Mivel én egy olyan személy vagyok, aki bár tud kötődni hozzá közel álló emberekhez, de emellett az utazást, az ezzel együttjáró kalandok megélését, a szabad időbeosztást, a főnöknélküliséget, az egyedüllétet és az új érdekes (különösen hasonlóan gondolkozó) emberekkel kötött ismeretséget igen nagy becsben tartja, ráadásul órákat szeret a gépén dolgozni, ezért számomra a digitális nomád életmód egy igen tettsző életforma. Ezzel az egésszel azt akarom mondani, hogy tulajdonképpen mivel számomra ez az egész életforma több pozitívummal jár, mint hiányossággal, ezért nekem az a tény, hogy siker és pénz nem rögtön jön, nem jelent nagy problémát. Viszont ezzel az utolsó mondattal ki is mondtam, hogy mi volt az, amit én is megtapasztaltam, ez pedig nem más, mint, hogy nagy türelemre lesz szükség, különösen ha nem heti 40 órában dolgozol a digitális nomádságodat megalapozó egyéni vállalkozásodon, mert mondjuk van egy főállásod, vagy akár mellékállásod is. Természetesen léteznek olyan lehetőségek, amikkel akár heteken (de inkább egy-két hónapon) belül is lehet nomádkodni, viszont akkor érdemes a piac által diktált irányokat követni, azaz olyan szolgáltatást kínálni, amire bőven van kereslet is vagy munkavállaló minőségben dolgozni otthonról, ami egyébként a legegyszerűbb opció kezdő nomádoknak. Nekem az igazi lokáció független pénzkeresés a koronavírus 2020-as kitörésével és az ezzel együttjáró bezárások elrendelésével kezdődött, ugyanis akkor az online korrepetálásra és online vizsgákra való felkészítésre igen nagy szükség volt. Mivel én 2006 óta korrepetálok gazdasági tárgyakból egyetemi és főiskolai hallgatókat, ezért ez egy jó lehetőség volt az elindulásra, hiszen 2006 óta bőven van tapasztalatom korrepetálásban. Ezenkívül van egy másik (egészség és fitnesszel kapcsolatos) vállalkozásom, amit 2020 nyarán kezdtem el (és bár volt egy féléves szünet idén), de konkrétan ennél a projektnél idén látom csak annak lehetőségét, hogy jövedelemre tegyek szert. 

 Tudtad, hogy a Mások Között Podcast már elérhető Spotify-on? Hamarosan kijön egy digitális nomád életmóddal kapcsolatos epizód. Ha szeretnél tudni róla, amikor az epizód megszületik, akkor Kövesd a Mások Között Facebook oldalát!