2024. ápr 30.

Április végi kerti körkép

írta: Magház Hálózat
Április végi kerti körkép

A következő beszámolóban Kiskövetünk, Lajosné Bartalis Kinga, vegyszermentes zöldséges kertjébe pillanthattok be.

Írta és fotózta: Lajosné Bartalis Kinga

k_7.jpg

Tavaly már írtam ide (a magházas blogra) néhányszor, ezért most csak egy rövid bemutatkozással kezdeném. 2021 novemberében költöztünk Budapestről egy Vas megyei kis faluba, így ez a 3. szezonom saját kertben. A kertészkedéssel alapvetően az lenne a célom, hogy vegyszermentes zöldségeket egyen a család. Másrészt viszont kifejezetten élvezem :) Ehhez van egy picike veteményesünk, amit egyébként ásásmentesen szeretnék művelni, de nincs elég saját komposztunk, és a tarack mindig tért hódít annyira, hogy az ásót nem tudjuk teljesen mellőzni. Ezekkel az írásokkal tulajdonképpen csak azt szeretném megmutatni, hogy kezdőként is mennyi örömöt tud adni a kert, főleg, ha az ember többfélével próbálkozik. Nyilván lesz, ami nem sikerül, de tapasztalatszerzésre az is hasznos. 

Idén családunk bővülése miatt kevesebb lehetőségem van kijutni a kiskertbe. Gondolkoztam is rajta, hogy egész szezonra le kéne takarni a területet fekete fóliával, hogy kiirtsuk a kitartó évelő gyomokat, de végül mégiscsak belevágtunk. Nekem nagyon nagy öröm, mikor saját terményeket teszek az asztalra, úgyhogy szerintem jól döntöttünk, még ha néha elég küszködősen megy is. 

Idén is 6 ágyás van, ezek 1,2x5-6 méteresek, és oldalra is tervezek majd ültetni a szőlőlugas folytatásába felfutó tökféléket, paradicsomot, méteres babot. 

A korábbi beszámolókban mindig hátulról kezdtem a mesét: a hátsó 3 ágyással idén még nem volt időnk foglalkozni, ezért ezzel most elég gyorsan fogok végezni ;) 

A 6. tavaly ásásmentes tökágyás volt, idén is letakartam, mert olyan buja gaztenger nőtt rá. 

k1joo_1.jpg

k_2.jpg

Az 5.-ben még virágzik a tavaly túl későn elültetett, ezért nem gumósodott fekete retek-tarlórépa-vajretek had. 

A 4. meg szimplán egy merő gaz, de a végén levő tavalyi virágos dzsumbujban már bújik a tavaly magról ültetett (palántázott) bíbor kasvirágom, aminek nagyon örülök, búzavirágok is keltek magról, borágó és egy kamilla is, amin meglepődtem. Ez a szépség meg hölgyestike névre hallgat. Idén mutatkozott először.

k_3.jpg

k_4.jpg

A 3. ágyásról szeretnék majd írni részletesen, úgyhogy egyelőre azt átugrom. A 2. ágyásba ment most a szokásos hagyma-répa kombináció. A répák csak nyomokban keltek ki. A sárgarépa még csak-csak mutatkozik, de 2 m petrezselyemből egyetlen darab lett (nem tudtam öntözni). Viszont ültettem még tavaly ide az ágyás végébe fűszernövényeket, az oregánó már most gyönyörű. 

k_5.jpg

Az 1. ágyásba 4 sor borsót vetettünk (Kelvedon csodája és Debreceni korai velő). Egész szépen alakulnak, pedig ezeket sem locsoltuk. A málnához közelebbi végén már virágzik a metélőhagyma. Amögé még két sor retket is ültettünk, de a csigák tarra rágták őket. Az összesen megmaradt pár darabot meg szitává lyuggatták a meleg időben a földibolhák. Szóval ez nem volt túl sikeres... 

k_6.jpg

Itt elöl fokhagyma bulbilliket dugdostam a földbe (életem első magbörzéjén kaptam őket, nagyon vékonyak még, nemigazán látszanak), emellett mutatóban van néhány tő eper. Tavaly virágot venni mentünk a falubeli kertészetbe, de a fiúk egy-egy epret választottak maguknak. Közben elszaporodtak, és szétültettem őket. 

Amiért tulajdonképpen írásba kezdtem, az a 3. ágyásunk. Régóta szeretnék egy kis fóliasátrat vagy egy kis üvegházat, de ez a projekt egyelőre még várat magára. Viszont annyi helyen olvastam ezt a fátyolfólia-alagutas megoldást, hogy ezt szerettem volna, és végül sikerült is megvalósítani. 4,5 m hosszú maga az alagút, 4 mm-es horganyzott vasrudakat nyomtunk 75 centinként a földbe, a fólia két végét megkötöttem, és körben téglákkal rögzítettem. Borzasztó egyszerű igazából

k_7.jpg

Főként keresztesvirágúakkal próbálkozom alatta, mert nálunk valahogy rengeteg földibolha van már ilyenkor is. A biológiai sokféleség és a kíváncsiság jegyében többfélét is ültettem. Van 6 tő limba brokkoli, 6 júniusi óriás fejeskáposzta, 8 superschmelz karalábé, 4 lila pak choi, 4 zöld pak choi, 4 vörös mizuna, utána saláták, majd retkek. Oldalt egy sor áttelelt spenót kezd már virágozni, mi azt is "salátának" esszük. És itt-ott előbukkan egy-egy magától nőtt, áttelelt tölgylevél saláta. Jelenleg ez az ágyás a kerti sikerélményem. Minden alkalommal, mikor felhúzom a fóliát, elámulok, hogy mennyit nőttek alatta a növények, és gyönyörködöm a színekben, formákban. A lila pak choi és a vörös mizuna az aktuális kedvencem. A pak choit bébilevélnek már kóstoltuk, úgy nagyon finom. Ezeket most hagyom megnőni, és keresek majd hozzájuk valami jó kis ázsiai receptet. A vörös mizunát is mindenkinek csak ajánlani tudom, nagyon hamar szüretelhető, és nagyon jól néz ki a salátában. A csigák sem szeretik. Kicsit csíp, de ha eszik hozzá valamit az ember, akkor nem bántó, és egyébként nagyon finom íze van. Hogy a káposztákból/brokkolikból mi lesz, azt nem tudom. Úgy gondolom, hogy már nagyobbaknak kéne lenniük (április elején ültettem ki őket), de a fő motivációm az idei kertész-szezonban a 3. kishercegünk hozzátáplálása, úgyhogy ha golflabda méretű káposzta és minibrokkoli lesz, akkor pipa :). A superschmelz karalábé két éve jól sikerült, remélem idén is fog. Ez egy érdekes növény, folyamatosan nő, nyár végére akár egész óriásira, és jól le lehet követni az alakján, hogy mikor mennyi vizet kapott

k8.jpg

A salátákból mini rómait, kocsit, four seasont, batáviát ültettem, meg van ugye a magától kelt tölgylevél. Eddig az a tapasztalatom, hogy így tavasszal sokkal jobban érzik magukat a fólia alatt mint szabadföldön. A retkek ritkításába sajnos itt is besegítettek a csigák, 1 sor francia reggeli, 1 sor jégcsap és 1 sor korai legjobb van. A csigainvázió miatt egyelőre nem mulcsolok, pedig jó lenne, mert ugyan két napja elég sok eső esett, de előtte nagyon sokáig nem volt semmi. Meg azt is olvastam, hogy jobban felmelegszik a talaj még ilyenkor mulcs nélkül. Majd meglátjuk. Volt olyan este, mikor a citromfűben vagy 50 kicsi csigát nyisszantottam szét. Tavaly még pohárba gyűjtöttem őket, de ez az ollós módszer sokkal gyorsabb és egyszerűbb. 

Köszönöm, hogy elolvastátok! Ezzel a palántás képpel búcsúzom. Ma napoztak először egy rövidet.

k_12.jpg

Ha érdekesnek találtad ezt a bejegyzést, kövess minket Facebookon, nézz körül az Instagramunkon vagy látogass el a honlapunkra!  

 

Szólj hozzá

tavasz beszámoló kert kertészkedés kiskövet