Az igazi vezetés az én-vezetéssel kezdődik.

Lilla Kertész

Tudtad, hogy a ChatGPT korábban létezett, mint azt gondolnád?

- Avagy hogyan találd meg a legpontosabb válaszokat a kérdéseidre

2023. május 27. - Kertesz Lilla

 

career_coaching_instagram_post_1.png

 

A ChatGPT hamarabb létezett, mint azt gondolnád. Nem, nem arra célzok, hogy évekkel ezelőtt elkészült az első prototípusa, mint ahogy népszerűvé vált. Annál sokkal-sokkal régebbre gondolok, körülbelül évezredekkel, ha nem évmilliókkal ezelőttre.

Azt figyeltem meg, hogy a legtöbb mesterséges modell a természetes, organikus modellek működését követi. Az autók kialakítása is például sok tekintetben olyan, mint az emberi vagy állati testek működése és "kialakítása". Van egy külső burkolata, az autó “bőre”, amire szoktak extra védőrétegeket is tenni. Például amikor az USA-ban elmentünk egy autó szalonba, az autókat előre bevonták egy “Zürich Shield-nek” nevezett bevonattal, ami védőréteget képez a karcolások, a foltok és a környezeti hatásokkal szemben. (Ez sokszor egyébként egy felesleges extra költséget jelent az autó vásárló számára, de ez már egy másik történet.) Vagy van a motor, az autó szíve, ami hajtja a gépezetet. Ha a motor nem jár vagy elromlik, nem tudod használni az autódat. Ha a szíved nem működik, már nem élsz. Vannak a kerekek. Négy kereke van, vagyis négy “lába”, ami hajtja az autót. Vannak szemei, amik abban segítenek, hogy láss, ezek a lámpák és az ablakok és még sorolhatnám.

Szerintem már érted, miről beszélek.

A robotokat sem véletlen, hogy állatok vagy emberek mintájára készítjük el. A számítógépek is az agyunk működését mintázzák. Van a RAM és a ROM memória. A RAM ahhoz hasonlítható, ahogy a rövidtávú emlékezetünk működik, míg a ROM olyan, mint a hosszútávú emlékezetünk.

beige_minimalist_fashion_business_facebook_post.png

Kutya robot és humanoid robot a 2023-as MWC Barcelona expo-n.

A ChatGPT mi alapján készült akkor?

Az elménk alapján. Mondhatjuk azt is, hogy a ChatGPT az agyunk, amely képes a fejlődésre, a logikára, a tanulásra. Gyorsabban is képes bizonyos műveletek elvégzésére, mint az ember. A ChatGPT pontosan abban segít nekünk, amiben mi magunk is tudunk segíteni saját magunknak: A ChatGPT-vel tudunk beszélgetni. Fel tudjuk neki tenni a kérdéseinket és parancsokat is osztogathatunk neki.

Ehhez azonban nem kell minden esetben egy AI modell, sőt, igazából semmi sem, hogy ez meg tudjon történni. Számtalan kérdésre meg tudod találni a válaszodat akkor is, ha saját magadnak teszed fel a kérdéseket. Sőt, van, hogy te magad sokkal kifinomultabb, precízebb és pontosabb válaszokat adhatsz a kérdéseidre, ha magadnak teszed fel azokat.

Tudjuk, hogy a ChatGPT és más hasonló AI modellek folyamatosan tanulnak a feltett kérdésekből. Azt is sokan tudják, hogy nem mindegy, hogyan teszed fel a kérdéseidet ennek a modellnek. Minél pontosabban, precízebben - egy bizonyos módszert alkalmazva - teszed fel a kérdéseidet, annál pontosabb és annál hasznosabb válaszokat kaphatsz.

Ugyanez igaz az emberi pszichére is. Amíg sokan teljesen belemerülnek a “promt engineering” tudományába, vagyis abba, hogyan tudják kisajtolni a legjobb megoldásokat és válaszokat a mesterséges intelligenciából, illetve abba, hogyan tudják tanítani ezt a rendszer, addig hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy pontosan ugyanezt meg tudjuk tenni saját elménkkel és pszichénkkel is.

Képes lehetsz arra, hogy a saját elmédet is trenírozd, hogy a legjobb válaszokat adja. Nem csak arra gondolok, hogy könyveket olvashatsz, és nem is csak arra, hogy elsajátíthatod a leghasznosabb tudományos modelleket, hogy fejlődjön a logikád. Bár mindezek nagyon jó és nagyon hasznos dolgok, már most van nagyon sok olyan problémád, amire te magad is megadhatod saját magadnak a válaszokat.

A pszichológia és a pszichológusok sokszor abban segítenek, hogy megismerd a pszichédet és az elmédet és megtanuld azt a legjobban kiaknázni és olyan képességeket és eszközöket (erőforrásokat) is alkalmazni, amelyekről nem is tudtál, hogy léteznek. 

Az elmédet megtaníthatod, mint egy mérnök arra, hogy:

  • hogyan tegyél fel kérdéseket magadnak, hogy megtaláld a legjobb, legszemélyre szabottabb válaszokat, amik közelebb visznek a megoldáshoz, amire vágysz,
  • hogyan tegyél fel magadnak kérdéseket,
  • hogyan kaphatsz válaszokat ezekre a kérdésekre.
  • megtanulhatod, hogyan hangolódj rá saját magadra.

Ez az utóbbi a legfontosabb. Miközben megtanulunk ráhangolódni az AI logikájára, és amíg az iskolában megtanítják, hogyan hallgassunk másokra, valamiért azt nagyon ritkán tanítják meg, hogyan hangolódjunk rá saját magunkra. Az, ami születésünkkor alapvető adottságunk, a felnőtté válás során fokozatosan elhalványodik és elfelejtődik, mert a környezetünk hangjaira figyelünk.

A befelé figyelés vagy meditáció is egy olyan módszer, ami például azt tanítja meg nekünk, hogyan halljuk meg a saját megoldásainkat.

Olyanok vagyunk, mint egy rádió -  képesek vagyunk a szignálokat érzékelni, majd átkonvertálva kiközvetíteni. Ez egy tanulható képesség. 

Szervezetpszichológusként és business coach-ként is arra biztatlak, hogy válj a saját elméd és pszichéd promt engineer-jévé is. Egy szerszámos dobozt is akkor nevezhetünk igazi szerszámos doboznak, ha több szerszám van benne és el tudjuk dönteni, éppen melyik válik leginkább hasznunkra és melyik hozza az adott helyzetben a legjobb eredményeket. Az elméd és az AI is számtalan eszközt tartogathat számodra, érdemes mindkettő fejlesztésére időt szakítani.


 info@lillakertesz.com

A bejegyzés trackback címe:

https://lillakertesz.blog.hu/api/trackback/id/tr6618133480

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása