LEGACY - JÖVŐBIZTOS SZERVEZETEKET ÉPÍTÜNK

Legacy: A szervezetfejlesztés és mi

Ki mit gondol a csapatodról?

2019. november 15. - Legacy Kft.

cover_1114_v2.jpgVeled is előfordult már, hogy amikor csatlakoztál egy csapathoz, hirtelen az az érzésed támadt, hogy egy rakás UFO közé keveredtél? Vagy éppen ellenkezőleg, úgy tűnt, hogy valami egészen idillibe csöppentél? Min múlik, hogy milyen elvárásokkal érkezik valaki egy új csapatba? És miért fontos ez neked agilis coachként?

Minden csapatnak megvannak a maga szokásai, normái, amiket jó esetben a csapat tagjai tudatosan alakítanak a maguk igényei szerint. A munka konkrét elvégézésének módján túl ide tartozik például, hogy a kollégák hogyan támogatják egymást egy-egy nehéz helyzetben – szokás-e egymással megosztani a gondokat, vagy mindenki hideg profi módjára teszi a dolgát; hogy hogyan kezelik a hibázást – fel lehet-e vállalni, hogy valami nem sikerült, vagy a cél mindig tökéletesnek látszani; és hogy hogyan kapcsolódnak egymáshoz a munkahelyen és azon kívül – van-e közös kávézás, ebédelés nap közben és sörözés munka után, köszöntik-e egymást névnapkor, születésnapkor. A csapat tagjaként ezek a dolgok egészen természetesek – még ha adott esetben nem is kellemesek –, hiszen „mi ezt így szoktuk”.

welcome_in_team_1114.jpgÉs mi a helyzet akkor, ha valaki újként érkezik a csapatba? Ma már sok szó esik arról, hogy mennyire fontos az új munkatársak beillesztése, ezért egyre több helyen igyekeznek tudatosan felkészülni az új kolléga érkezésére. Időnként láthatod ennek példáit egy-egy cég közösségi média megjelenéseiben: a képen egy szépen elrendezett íróasztal, rajta a munkához szükséges eszközök, és egy tábla csoki, egy „Szeretettel köszöntünk!” feliratú lufi vagy a csapat kabala plüssállata.

Várhatnánk a hollywoodi pillanatot: betoppan az új kolléga, és mindenki tudja, hogy „ez egy csodálatos munkakapcsolat kezdete”. Ezzel szemben sokszor jön a meglepődés: „Ezek milyen furcsák ezzel a marha nagy közvetlenséggel, ez mifelénk sosem volt szokás...!” párban azzal, hogy „Úristen, honnan jön ő, hogy ilyen karót nyelt alak...?” vagy éppen fordítva, „Micsoda egy pokróc társaság ez, bezzeg eddig nálunk mindig...!” kéz a kézben azzal, hogy „Nézd már, mekkora bohóc, pedig ez egy munkahely...!” Rögtön adódik a kérdés, hogy ki ül háttal a moziban...

kulonbseg_1114.jpgA helyzet az, hogy senki, csakhogy azzal számolni kell, hogy mindenki más mozit néz. Vagyis amikor valaki csatlakozik egy csapathoz, viszi magával azt az egyedi képet, ami az ő fejében él arról, hogy milyen csapatban lenni. Például biztonságos és szeretetteljes, ahol nyíltan felvállalhatja önmagát vagy kockázatos és versengő, ahol jobb, ha az ember mindig éberen figyel. Ezt a képet a tranzakcióanalízisben csapatimágónak nevezzük, és ez határozza meg, hogy az egyén mire számít egy csapatban, mit tesz, és hogyan értékel dolgokat.
Amikor valaki megérkezik egy csapatba, nem tiszta lappal indul a társaság, hanem a csapat szokásai és normái találkoznak az új tag fejében élő csapatimágóval. Éppen ezért agilis coachként érdemes figyelmet fordítanod rá, hogy a kiválasztás során ne csak a szakmáról és a piszkos anyagiakról essen szó, hanem arról is, hogy vajon mi él a leendő kolléga fejében a csapatban levésről – van-e egyáltalán ilyennel tapasztalata –, és hogy az mennyire könnyen illeszthető a nálatok létező szokásokkal és normákkal.

Egy új tag érkezése mindig magával hozza a csapat újraalakulását, amikor van lehetőség idomulni egymáshoz, ehhez azonban agilis coachként otthonosan kell mozognod az egyéni- és csapatszintű jelenségek szintjén is, ami extra tudatosságot igényel. A jó hír az, hogy az ilyen tudatos működéshez szükséges ismeretek és készségek elsajátíthatóak és továbbfejleszthetőek. Ha szívesen megtanulnád ezeket tőlünk, várunk az Agile Coach Készségfejlesztés következő évfolyamába 09. 22-től! Ha szívesen megtudnál többet a képzésről, várunk a Betekintő esten 2020. 09. 07-én. Részletek, regisztráció itt.

Nyíri Gabriella
Szervezetfejlesztő, tréner, coach

Hogy biztosan ne maradj le semmiről, kövess minket a közösségi médiában is: Facebook, LinkedIn, Meetup.com: Budapesten és Debrecenben. Iratkozz fel a hírlevelünkre is!

süti beállítások módosítása