Klaviatúra

Ahol a virtualitás és a jelen összemosódik

Megérkezett az Unreal Engine 5

2022. május 16. - landcomputer

Gyakran gondolhattuk vagy mondhattuk eddig, hogy a művészetnek csak a képzelet szabhat határt. Úgy néz ki, hogy hamarosan eljön az az időszak, amikor teljes nyugodtsággal cserélhetjük le a „képzelet” szót a technikára. Ennek valószínűleg az egyik közrejátszó oka az lesz, hogy az Epic Games még a 2020-as év közepén leleplezett Unreal Engine 5-ot nemrég mindenki számára elérhetővé tette, ugyanis végre kiadásra került.

unrealengine5_01.jpg

Ez lényegében egy kiterjedt videojáték-motor, amely egyszerre több eszközzel működik fejlesztői környezetként játékokhoz és más 3D-s tartalmakhoz. A „motor” (angolul „engine”) egy általános elnevezése azoknak az eszközöknek, amelyeket a fejlesztők a 3D-s produkciók vizuális, hangzásbeli, fizikai és egyéb aspektusainak létrehozására és manipulálására használnak, legyen szó játékról, filmről vagy valami kevésbé jól definiált dologról, mint például egy kiterjesztett valóságélményről. Maga a program úgy lett felépítve, hogy gyengébb hardvereken is fusson, de akkor grafikai oldalon vállalni kell a hátrányokat, hiszen az erőteljes újításokat kínáló modulokat ebben az esetben le kell tiltani. Az alap gépigénye gyakorlatilag nem több egy erősebb négymagos processzornál, 8 GB rendszermemóriánál és olyan grafikus vezérlőnél, ami DirectX 11-et vagy 12-t támogat, na meg egy 64 bites Windows 10 sem árt hozzá.

De miért van ekkora felhajtás egy új játékfejlesztő eszköz új verziója körül és neked miért kellene ezzel foglalkoznod?!

Nem is olyan régen a 3D modelleket még egy programban készítetted el, egy másikban animáltad őket, egy harmadikban hangokat készítettél hozzá, majd ugyanezt tetted a játék logikájával, világításával, fizikájával és még egy tucat más aspektusával is – aki jártas ebben vagy legalábbis foglalkozott már ilyesmivel az tudja, hogy ez nem kevés elfoglaltság. Az Unreal Engine 5 (gyakran csak UE5-nek rövidítik) az eddigi legképzettebb és legintegráltabb motor, amely a csúcskategóriás grafikát és a látványtervezést hanggal, világítással, animációval és egyéb képességekkel egyesíti. Új funkciói közé tartozik a „Lumen”, amiről már neve miatt sejthetjük, hogy egy teljesen dinamikus bevilágítást takar. A fejlesztőknek végre nem kell majd külön meghatározniuk, hogyan világítsanak meg egy objektumot, hiszen ez a folyamat egy univerzális világítási motorral kerül felgyorsításra. Másik lenyűgöző és új funkciója a „Nanite", ami őrületesen elképesztő részletességű textúrákat ígér. Ezek már önmagukban is óriási részét teszik ki egy játék megjelenésének. Gondoljunk csak egy horror vagy egy nyomozós detektív játékra: a dinamikus világítás megvalósítása rengeteg munkát igényel és a tervezőknek gyakran minden tárgyból és karakterből több változatot kell készíteniük, különböző részletességgel.

unrealengine5_02.png

Egyre több szakmabeli bontogatja szárnyait és „játszadozik” a programmal, többek között Lorenzo Drago is, aki egy milánói 3D környezet/kellékes művész. A Japánban található Etchü-Daimon vonatállomásról készített egy rövid demót, ami olyannyira elképesztő minőségűre sikeredett, hogy miközben nézzük, folyamatosan emlékeztetnünk kell magunkat arra, hogy ez nem egy valódi kamerafelvétel. A növényzeten kívül mindent ő maga állított elő az UE5 eszköztárával az egy hónapig tartó munka során.

Itt megtekintheted munkáit és a demóvideót is: https://bit.ly/3sDCYDk

unrealengine5_03.jpg

Úgy tűnik, hogy az Epic Games sosem pihen. A szoftver kiadása mellett még két mintaprojektet is bejelentettek: egyik a „The Matrix Awakens”, ami egy MetaHuman-karakterekkel zsúfolt nagyváros lesz, míg a másik egy „Lyra” névre keresztelt „fapados” lövöldözős multiplayer. Ennél is nagyobb breaking az új Tomb Raider, ami szintén Unreal Engine 5-val készül, úgyhogy a Lara Croft rajongók örülhetnek. Ez a szoftver lesz, ami a „next-gen” játékokat valóban következő generációssá teszi majd. Érthető módon, amikor az ember ránéz egy Horizon: Forbidden West-re, akkor azt gondolhatja, hogy de hiszen ezek a „next-gen” játékok már megérkeztek, ugyanis amíg ez a legjobb és ennél minőségibb nem létezik és nem látjuk, hogy az milyen lehetne, addig nem feltétlenül vagyunk képesek elképzelni. Azt, hogy pontosan mitől lesz egy játék „next-gen” nehéz megállapítani, de azt fontos szem előtt tartani, hogy ez nem csak a jó grafikától függ. A mozgás gördülékenysége és a valósághű anyagok, interakciók dinamikája is számottevő.

horizonforbiddenwest_01.jpg

Az UE5 nem csak a játékokat érinti majd. Az Epic már most az élén jár a digitális szórakoztatás felfedezésében – valós és virtuális koncertek, VR/AR funkciók stb. Az UE5 célja az is, hogy a jövőben olyan platform legyen, amelyre bármilyen digitális szórakoztatást lehet építeni, ezért a következő években valószínűleg sok kisebb és nagyobb produkciónál egyaránt fel fog tűnni a "powered by Unreal Engine 5" felirat. Az Unreal egyik eszközével, ami a „Metahuman” elnevezést kapta, rendkívül valósághű karaktereket lehet létrehozni. Ezek lehetnek virtuális orvosok virtuális asszisztensekkel egy egészségügyi alkalmazásban, pózoló modellek művészeknek, valósághű gyalogosok szimulátorokban, amelyekből robotok és önvezető autók tanulnak. Ez a fajta újítás rengeteg lehetőséget nyit meg a jövő számára, a film- és tévéiparról még nem is beszélve.

Plusz érdekesség az Epictől a „RealityScan” elnevezésű mobilalkalmazásuk, melynek keretein belül néhány fotó segítségével egész tereptárgyakat modellezhetünk le és importálhatunk be az UE5 projektjeinkbe. Ebben a videóban megtekinthetitek, hogy ez mennyire egyszerű: https://bit.ly/3Ng0QEP

Röviden: az Unreal Engine új verziójával azért kell törődnöd, mert nem csak a játékok és a világ többi része felé tesz tudatos lépést, hanem feléd is. Hamarosan új fejezet nyílik a játékok és a 3D modellezés világában, hála az Epic Games-nek.

A bejegyzés trackback címe:

https://landcomputer.blog.hu/api/trackback/id/tr7817832689

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása