Kreatív Istennel Töltött Idő

KreatívITI

KreatívITI

5 érdekesség Narnia Krónikáiból

2020. november 26. - hodosikatica

aslan1png.png

Idén 70 éve jelent meg először nyomtatásban A boszorkány, az oroszlán és a ruhásszekrény című könyv kedvenc keresztény szerzőm, C.S. Lewis tollából. Mivel annak idején engem is nagyon megfogott és lenyűgözött Narnia világa, arra gondoltam, hogy a kislányommal el kezdjük olvasni a történeteket, hátha neki is megtetszik. Idén október végén kezdtük el Narnia Krónikáinak első részét, a Varázsló unokaöccse című könyvet, és képzeljétek el, azóta már az ötödik kötetnél tartunk! Pedig szinte csak esténként olvasok fel Kincsemnek 10-20 oldalt, de annyira érdekli és izgatja a sztori, hogy csak úgy faljuk Lewis szavait – hangosan olvasom fel a könyveket (!), közben pedig annyira jó, ahogyan együtt nevetünk, izgulunk a kalandok közben. Nagyon jól meg is jegyzi a hallottakat, és büszkén újságolja, hogy el tudja képzelni a narniai hegyeket, völgyeket, vagy a sárkányt a Hajnalvándor útjában. Tényleg azt tapasztalom, hogy ezek a könyvek szinte felszítják a képzeletet minden korban: nekem sem unalmas, hanem ugyanúgy tetszik és várom, hogy mi lesz a következő rész, pedig már vagy harmadik alkalommal olvasom el a könyvsorozatot.

Az évforduló apropóján összegyűjtöttem 5 érdekességet Narnia krónikáiból, amelyek még érdekesebb képet ad azoknak, akik a képzeletüket Narnia kies tájaira terelnék.

 

Narnia története – nem csak egy történet

C.S. Lewis saját elmondása szerint – amely a New York Times-ban egy esszé formájában is megjelent anno – nem direkt írta tele történeteit keresztény elemekkel: „Az egész csak képekkel kezdődött…egy esernyőt vivő faun, egy királynő egy szánkón, egy hatalmas oroszlán. Először semmi különös nem volt bennük, a keresztényi üzenet egyszerűen csak kifakadt a történet szövése közben.” Lewis csupán egy történetet akart elmondani a gyerekeknek, amely túlmutat a vasárnapi iskolákon és a templomi festett üvegablakokon. Nem evangelizáló vagy kioktató stílusban szerette volna tanítani a gyerekeket, csak megmutatni Jézus történetében a szomorúságot és az örömöt egyaránt. Úgy gondolta, hogy ha ezt megteszi, az éppen elég lesz. Mindezt pedig olyan élvezetes és különleges képi megjelenítéssel tette, hogy a krónikák eseményei már egy 5 éves képzeletét is mozgósítják, és életre hívják benne Narnia csodálatos és vadregényes világát.

 

Narnia négy uralkodója – Éva lányai, Ádám fiai

A négy gyerek főszereplőt négy valódi gyermek ihlette, akik a II. világháború idején C.S. Lewis otthonában időztek. Az olvasók által Peter, Susan, Edmund és Lucy néven megismert gyerekek a valóságban Ann, Martin, Rose és Peter névre hallgattak. Nekem nagyon tetszik, ahogyan az Éva lányai és Ádám fiai kifejezéssel Lewis az embert definiálja, hiszen mindannyian Éva lányai, és Ádám fiai vagyunk – bűnösök, mégis csodálatos lények, akik uralkodhatnak a világon a Nagy Oroszlán (Júda oroszlánja=Jézus) kegyelme által.

 

Narnia létezik!

Legalábbis egy, a mi világunkat ábrázoló térképen lehet találni egy települést, amely Olaszországban található, félúton Róma és Assisi városa között. A Narni (Latinul: Narnia) néven ismeretes városka már az ókorban is létezett, illetve középkori maradványokkal is rendelkezik.  C.S. Lewisnak egyszerűen csak megtetszett a neve, amikor egy atlaszt lapozgatott – innen származik tehát a név, ami ma egy varázslatos világot jelent azoknak, akik belelapoznak Narnia krónikáiba.

 

Narnia mozgóképen

Narnia krónikáinak jelenleg kétféle gyártásban készült filmváltozata. Az egyik a BBC által készített sorozat, amely 1988 novemberétől 1990 decemberéig került levetítésre. A boszorkány, az oroszlán és a ruhásszekrény, Caspian herceg, a Hajnalvándor útja és az Ezüsttrón könyveket feldolgozó filmeket láttam én is gyerekként, azonban azóta a Disney és a Walden Media együttműködésével megszülettek a modernebb, egész estés filmek is, szintén a BBC által feldolgozott részekből; az Ezüsttrón azonban még ma is várat magára. Legutóbbi hírek szerint a Netflixen lesz elérhető a történet folytatása az Ezüsttrónnal. Kíváncsian várom a folytatást!

 

Narniai erények program

C.S. Lewis regénysorozata sokak számára inspirációt jelentett és jelent ma is. Angliában például a könyvek alapján készítették el a ’Narniai erények programot’, amely 10-14 éves gyerekek, szüleik és tanáraik számára kifejlesztett tananyag. Célja, hogy a Narniában oly jellemző jóság személyiségjegyeit fejlesszék a diákságban. Mindezt izgalmas kérdésekkel, három regényt (A boszorkány, az oroszlán és a ruhásszekrény, Caspian herceg és a Hajnalvándor útja) feldolgozó feladatsorokkal teszik. A tananyag teljesen ingyenesen elérhető, letölthető angol nyelven. https://narnianvirtues.leeds.ac.uk/

Bevallom őszintén, nagyon megihletett ez a program, és azt gondolom, hogy nagyon hasznos lehetne kis országunkban is egy ilyen jellegű tananyag beillesztése a tantervbe. Én biztos, hogy kötelező olvasmánnyá tenném Narnia krónikáit! ;)

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kreativkereszteny.blog.hu/api/trackback/id/tr2916299648

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása