2019. feb 17.

Összevonják az Instagramot, a Messengert és a WhatsApp-ot

írta: R Judit
Összevonják az Instagramot, a Messengert és a WhatsApp-ot

thought-catalog-609285-unsplash.jpgA Facebook CEO Mark Zuckerberg óriási bejelentést tett azzal, hogy a tervek szerint 2020-ra szeretnék összevonni egy üzenetküldési platformmá a Facebook alá tartozó Instagramot, Messengert és Whatsappot. Annyi minden történt a bejelentés óta - többek között Németország felháborodása és ellenkezése a terv ellen -, hogy úgy éreztük ideje egy kis rendet teremteni a nagy ködben az események időrendbe rakásával és felvázolásával.

Január 25-én a The New York Times közölte Zuckerberg tervét az összevonással kapcsolatban, ami azért is lenne óriási dolog, hiszen így a cég sokkal összetettebb képet kaphatna a platformok felhasználóiról és így jobban tudná célozni és beállítani a hirdetéseket. A Facebook terve szerint azonban ez a lépés egy olyan üzenetküldési lehetőséget teremtene, ami „gyors, egyszerű, megbízható és privát”.

Na de, nem csak a megbízhatóság az egyetlen probléma. Amikor a Facebook felvásárolta az Instagramot 2012-ben, majd pedig a WhatsAppot 2014-ben Zuckerberg kijelentette, hogy a két app külön fog futni a Facebook platformtól. Most mégis azt tervezi, hogy az év végére, vagy legkésőbb 2020-ra összeolvadnak egy mega platformmá. Ez elég erősen felvet legalitás és technikai kérdéseket ezzel a lépéssel kapcsolatban.

A The New York Times összefoglaló azt is hozzáadta a témához, hogy a közösségi média oldalak különállók maradnának, és a Facebook csak a kommunikációs csatornát venné át, új utakat teremtve, amin keresztül a felhasználók tudnának beszélgetni egymással. A legnagyobb aggodalom, ami az összeolvadás terve miatt született, az természetesen az adatok biztonságáról szól. Ez mindenképpen egy aggasztó téma, ha figyelembe vesszük a cég előzetes bukásait az adatok biztonságban tartását illetően. Ezt a kérdést illetően nem lehet nem visszagondolni a tévinformációk Facebookon való terjesztésére, a 2018-as adat kiszivárgásra, ami 50 millió felhasználót érintett vagy pedig amikor a cég fizetett embereknek, hogy figyelhesse az Iphone-on való internetes tevékenységüket.

Az összeolvadás összesen 2.6 milliárd embert érintene, tehát óriási befolyása lenne világszerte mindenki életében. És habár Zuckerberg elég sokszor kifejezte már a sajnálatát a történtekkel kapcsolatban és reméli, hogy az emberek túllépnek ezeken a nem is olyan régen történt bukásokon, a tény az tény, egyre többen beszélnek a platform elhagyásáról és a cégbe vetett bizalom leépüléséről.

Itt jön képbe Németország, aki az összevonás bejelentését követően kifejezte azzal kapcsolatos ellenkezését és az összevont új közösségi média platform blokkolását. Véleményük szerint a cég többszörösen sért alapvető és kötelező EU adatvédelmi törvényeket, amikor Facebookon kívüli közösségi média platformoktól gyűjt felhasználói adatokat, amiket aztán beforgatnak a jelenleg 1.5 milliárd felhasználóval bíró közösségi média oldalba.

Kihangsúlyozták, hogy az emberek gyakran nincsenek tudatában annak, hogy Facebook máshonnan is gyűjt adatokat róluk és hogy ez az oldal az országban lévő 30 millió felhasználójával egyeduralkodónak számít a közösségi médiában. Erre a vádakra Zuckerberg nem sokkal később azt válaszolta, hogy a Facebook népszerűsége nem dominálja a piacot, szerinte a kétkedők nem veszik figyelembe az igazi riválisokat, mint például a Snapchat, Twitter és Youtube. Kifejtette továbbá, hogy ezután is azon fognak dolgozni, hogy mindenki biztonságosan élvezhesse az új szolgáltatást. A cég azt is kijelentette, hogy mindenkinek aszerint szabják személyre a „Facebook élményt”, hogy milyen oldalakat kedvelnek, mit adnak meg a profiljukon, milyen sztorikat tesznek fel és mit osztanak meg, illetve kedvelnek. Fontosnak tartották azt is megemlíteni, hogy az Instagramos és Facebookos információk összevetése segít megvédeni az embereket, hiszen így könnyebben kiszűrhető a terrorizmus, gyermekbántalmazás és politikai megtévesztések.

Egy dolog biztos, ennek a történetnek még korán sincs vége. A Facebooknak egy hónapja van, hogy lépjen valamit a németországi betiltás ellen. Érdekes lesz látni, hogy az EU egyik fontos országában mi fog történni ezzel kapcsolatban, milyen szabályok születnek és hogy egyáltalán engedélyezik-e az platformok összevonásából születő új médiumot használatát. Az teljesen egyértelmű, hogy bármi is fog történni, annak nagy súlya lesz abban, hogy az EU többi országa hogyan fog viszonyulni a mega Facebookhoz.

 

 

Forrás:

https://thenextweb.com/facebook/2019/02/08/why-germany-wants-to-block-facebooks-messenger-instagram-whatsapp-merger/

 

Szólj hozzá