Domokos Anna: Ahogy a szálak összeérnek

 

20210119_125101.jpg

 

Nemrégiben felkeltette az érdeklődésem Domokos Anna: Az emléktolvaj című története, így beszereztem a könyvet. Közben kiderült, hogy van egy novellagyűjteménye is az írónőnek.

Még mielőtt Az emléktolvajt elkezdtem volna olvasni, Domokos Anna felajánlotta a lehetőséget, hogy elolvashatom az Ahogy a szálak összeérnek című kötetét. Nagyon hálás vagyok a lehetőségért!

Megtudtam, hogy a két könyv kapcsolódik, mindkettő a Fajháborúk kora világát mutatja be. Azt is említette, hogy Az emléktolvaj egy regény, és 2114-ben játszódik, míg az Ahogy a szálak összeérnek egy novellagyűjtemény, és ennél korábbi történéseket mutat be.

Mivel a kettő egymástól függetlenül olvasható, és a novellákban feltűnnek olyan alakok, olyan lények, akik már az első regényben is szerepet kapnak, és olyanok is, akik csak későbbi regényekben tűnnek majd fel, úgy gondoltam előbb a novellákat olvasom, így ismerkedhetek a szereplőkkel.

 

A Fajháborúk kora regény- és novellafolyam második kötetét tartod a kezedben. Az első kötet – egy regény – Az emléktolvaj címen jelent meg 2015-ben. A regények idősorban 2114-től indulva követik az eseményeket, a novellák a regények szereplőinek előéletét mesélik el. Bőven van mit kideríteni, hiszen a főhősök közül páran többszáz évesek, és éppen elég kalandban volt részük a múltban, és a regények időbeli elhelyezkedését tekintve kicsit a jövőben is.

 

A kötetben huszonöt novella található, melyben a szereplők életének egy-egy sorsfordító pillanatát ismerheted meg. Időrendben haladunk előre a kora középkortól (1100. július) a nem túl távoli jövőig (2114. tavasz). De hogy más szempont alapján is tudj válogatni az írások között (akár kiválasztva egy-egy szereplőt), a könyv utolsó fejezete a szereplők rövid életrajzát tartalmazza, és azoknak a novelláknak a címeit, a novellákat, melyekben ők feltűnnek.

 

A Fajháborúk kora világa egy alternatív Föld, melyen mindig is létezett a mágia, és léteztek olyan emberek, akik kitanulták minden fortélyát. Ők aztán tudásvágyból vagy saját hatalmi törekvéseik érdekében módosították az emberi fajt új, úgymond természetfeletti fajokat hozva létre, és közben rendre elkövették azt a hibát, amit más tudósok is: olyasmit alkottak, ami túlnőtt rajtuk. A megalkotott új fajok kiszabadultak az ellenőrzésük alól, és többé-kevésbé elszaporodtak a Földön.

Jó ideig ezek a lények titkolták létezésüket. Azt a bonyolult, mágiával és szemfényvesztéssel sűrűn átszőtt álcahálót, mely elrejtette őket az avatatlan szemek elől, Fátyolnak nevezték. Ők döntöttek aztán úgy, hogy idővel letépik ezt a Fátyolt, és színre lépnek. Az eseményre 2036. szeptember 11-én került sor. Ekkor a földi élet, a társadalmi berendezkedés és minden értelmes lény élete a Földön örökre megváltozott. Hogy mi vezetett idáig? Miért pont ők lettek a világ formálói? Mi emelte ki őket fajtársaik közül? Megtudhatod a novellákból. A szálak mindig összeérnek.

 

Ez a rövid ismertető, bevezető – amely az Ahogy a szálak összeérnek novellagyűjtemény elején található – csak még inkább fokozta a kíváncsiságom a novellák iránt, így hatalmas érdeklődéssel vágtam bele az olvasásba.

Egy mágikus világba kalauzolja el az írónő az olvasókat ebben a kötetben, ahol különleges teremtményekkel ismerkedhetünk. A történeteket átszövi a romantika, a kaland és az akció. Van valami magával ragadó misztikus bája van az egész világnak, amit az írónő megjelenít.

Az egyes novellák különálló epizódok, mégis összefüggő történetfolyam részei. Az elsőben megismerünk egy öreg vámpírt, aki emberi életében is jelentős személy volt. Ennek tudatában az ember azt gondolná, hogy vámpíréletében is hasonló természete lesz. Kegyetlennek, erőszakosnak gondolná őt az ember, ám ő nem ilyen. Ellene van a felesleges halálnak, brutalitásnak.

Minden fejezetben újabb és újabb szereplők jelennek meg, ám sokban szerepe van a vámpírunknak.

Az első rész, ami a Sülve-főve címet viseli, a kora középkorban játszódik. Innen indulnak az események. Középpontban egy hadvezérből lett, már hosszú életet megélt vámpír áll, aki szabadulna teremtője szolgálatából. Ennek a vámpírnak a figurája több novellában is felbukkan. Hogy ki is ez a hadvezér? Nagyon hamar rá lehet jönni, ezért is nem említem a vámpír nevét, mert abból kiderülne kiről van szó. Jobb az, ha mindenki maga fedezi fel az összefüggéseket. Rajta kívűl még más jelentős történelmi személyek is megjelennek, érdemes tehát odafigyelni az apró részletekre.

Meg kell említenem két olyan kifejezést, amelyek számomra igen furcsák voltak, és sehogyan sem bírtam megbarátkozni velük. Az egyik ilyen a „beölelni” szó, ami a vámírok egy szokásával kapcsolatos, amikor egy embert átváltoztatnak és az a gyemekük lesz íly módon, akiket tanítanak, és akik esetlegesen szolgálják teremtőjüket, nemzőjüket. A másik a „beharapni”, ami jelentését tekintve hasonló a beölelni kifejezéshez, csak ez a farkasoknál használatos. Sajnos a könyv végére sem tudtam ezeket elfogadni. Teljesen idegen tőlem ez a két  kifejezés. Persze ez nem von le a kötet értékéből, csupán nekem volt problémám velük.

Ami hatalmas pozitívum, hogy az utolsó fejezetben az írónő röviden bemutatja a szereplőket, és azt is megjelöli, hogy az egyes novellákban felbukkanó alakokkal később melyik regényben találkozhat az olvasó. Ez átláthatóvá, követhetővé teszi a történeteket, amelyek ebben a kötetben ezer szálon futnak. Remek támpontot ad, amikor később az ember utána akarna nézni egy-egy karakternek.

Minél több novellát olvastam el, annál inkább éreztem azt, hogy magával ragad ez a világ annyira, hogy egyre csak újabb és újabb történetekre vágytam. Egyszerűen nehéz elszakadni a Fajháborúk korának világától.

Nem mondhatnám, hogy nagyon pörgő a cselekmény, mert nem az. Lassabb ütemben halad előre a történetszövés, ám ez nem azt jelenti, hogy unalmas lenne, csak nem kell az olvasónak kapkodnia a fejét, hogy követni tudja az eseményeket. A szálak sem voltak olyan nagyon túlbonyolítva, de ezt én nem bántam.

Egyszerű és könnyen követhető a történet, ami több fantasy lényt és megannyi érdekességet ad annak, aki a kezébe veszi ezt a kötetet.

Szerettem olvasni ezt a novellagyűjteményt. Érdekes és szórakoztató olvasmány. Kíváncsi vagyok hogyan szövögeti tovább a szálakat az írónő, már várom, hogy a következő könyvét elkezdhessem.

Érződik ugyan, hogy kezdő íróról van szó, talán nem is mutat nagyon újat a kötet, mégis mindenképpen megéri odafigyelni az írónőre, mert egy jó kis fantasy világot alkotott.

 

TARTALOM:

 

Hogyan lesz a világ egyik leghíresebb hadvezéréből pár ezer év alatt pacifista vámpír? Miért „gyűjtenek” a mágusok gyerekeket? A tündérek mindig megtalálják a helyes utat? Képesek-e néha-néha a vérfarkasok és a vámpírok megférni egymás mellett? Lehet, ezeket a kérdéseket még soha nem tetted fel magadnak, de most már érdekel a válasz. Huszonöt novella vezet be a Fajháborúk kora világába, ahol ezek nagyon is valós kérdések és problémák. Sokféle fajú és vérmérsékletű természetfeletti lény próbál megférni egymás mellett a Földön több-kevesebb sikerrel, miközben izgalmas kalandokat élnek át, melyek mind egy irányba mutatnak. Mert végül a szálak mindig összeérnek.

 

Itt lehet az írónőt megtalálni:

 

Domokos Anna: Az emléktolvaj (facebook)

Domokos Anna (weboldal)

Arcadia Minor (facebook)

Arcadia Minor (weboldal)

 

 

Itt lehet a könyvet beszerezni (e-book):

 

Domokos Anna