Fábián Janka: Cholera-napló

 2021.06.14. 13:35

1831-ben kolerajárvány pusztított Európában. Oroszországból indult és igen rövid idő alatt elérte Magyarországot is. Itthoni áldozatai közül talán a nyelvújító Kazinczy Ferenc a legismertebb.

Az akkor élt emberek értetlenül álltak e betegség előtt. Nem ismerték a kiváltó okát, a terjedésének módját, és - néhány, később inkább károsnak bizonyult szeren kívül - nem találtak rá gyógymódot sem.

A betegek közel fele nem élte túl a gyilkos kórt.

 

A kolera

A kolera egy hányással, hasmenéssel és súlyos emésztőrendszeri görcsökkel járó betegség, amely akár pár óra leforgása alatt is képes végezni áldozatával.

Robert Koch-nak köszönhetően ma már azt is tudjuk, mi okozza ezt a szörnyű kórt: egy Vibrio Cholerae nevű baktérium, amely elsősorban szennyezett vízzel és nyers élelmiszerekkel terjed.

 

A gyógymód

A korabeli orvosok sok gyógymóddal megpróbálkoztak, viszonylag kevés sikerrel. Ezek közül a gyógynövényes tinktúrák és az ecetes borogatások még a jobbak közé sorolhatók, ha meg nem is gyógyították a beteget, talán nem rontottak jelentősen az állapotán. Nem úgy, mint a Magisterium bismuthi, vagy a külsőleg-belsőleg fertőtlenítésre használt klórmész, amelyeket széles körben használtak, de nagy mennyiségben való alkalmazásuk később inkább ártalmasnak bizonyult.

Vajon hány beteg halálát okozta ténylegesen maga a kolerabetegség, és hány emberét az alkalmazott, de alkalmatlan gyógymód? Ezt már soha nem tudjuk meg…

image_50401537.JPG

A kisregény

Fábián Janka legújabb műve, a Cholera-napló a 19. századi kolerajárvány idején játszódik. Főszereplője, Zsini - becsületes nevén Gruber Georgina - a kolerajárvány kitörésének napjától egészen a betegség lecsengéséig naplót vezet, melyből megismerhetjük a 19. századi budavári cukrászda-tulajdonos (Zsini apja) és az ő családjának mindennapjait a karantén idején.

Zsini, hogy a bezártság unalmát enyhítse, napjai nagy részét szobája ablakában tölti és a kinti eseményeket figyeli, majd mindent leír a naplójába. Látja az elnéptelenedett utcákat, a betegekhez siető orvosokat és a fehér lepelbe csavart halottakat is.

Betegség, halál, gyógyulás.

Döbbenet, félelem, fájdalom és frusztráció.

Számunkra is oly' ismerős érzések, helyzetek ezek, melyeket a regénybeli Gruber család tagjai is átélnek a pusztító járvány hónapjai alatt.

Fábián Janka kisregénye valóban kicsi és könnyű, ha a könyv nagyságát és az írás terjedelmét (160 oldal) nézzük. Azonban a tartalmát és mondanivalóját tekintve nagyon is komoly mű. Igaz, helyt kap benne az írónőtől megszokott, elmaradhatatlan szerelmi szál, mégis, aki igazi romantikára vágyik, az csalódni fog. Ennek a könyvnek ugyanis egyértelműen a “leghalálosabb hasmenés”, vagyis a kolera a valódi főszereplője.

 

Felhasznált irodalom: Hetven rejtély az orvostudomány világából, Atheneum, 2011.

Címkék: regény történelem szerelem kisregény kolera karantén 19. század kolerajárvány Magyarország Könyv Buda Fábián Janka maradj otthon Itthon maradunk cholera-napló

A bejegyzés trackback címe:

https://konyvekeskalandok.blog.hu/api/trackback/id/tr6916593254

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása