Az ötvös mesterségtörténeti gyűjtemény bemutatása

Kincskészítők műhelytitkai

Kincskészítők műhelytitkai

Fémek forgácsolása

Bajcsi-Nagy Balázs

2021. szeptember 14. - nebalint

Soron következő cikkünk témája a forgácsolás. Azon belül is a kézi forgácsolás.

 A forgácsképzés lényege, hogy apró darabokat választunk le a munkadarabunkról, mely esetünkben leginkább fém.

Precíz darabolás céljára leggyakrabban ötvös lombfűrészt használunk. Formai alapjait tekintve, ez az eszköz hasonlatos egy közismert „barkács” lombfűrészhez, ám kifinomultsága, arányai és anyagának minősége méltó képviselője a varázslatos ötvös eszközök hosszú sorának. A fűrész keretbe a munkához megfelelő fűrésszálat szorítunk. Különböző anyagokhoz, és különböző vastagságokhoz más-más vastagságú fűrészszálat használunk. Sőt, a szakma tagozódásának megfelelően különböző méretű fűrészeket alkalmazunk. Például az aranyműves fűrészkeret aránylag rövid, míg az ezüstműves fűrészkeret hosszabb, hogy a nagyobb munkadarabokat is át lehessen érni vele.

A fűrészelés, főleg az áttört minták fűrészelése aránylag fiatal technológia az ötvös eszköztárában. Korábban véséssel, hidegvágással oldottak meg hasonló kihívásokat.

lombfuresz.jpg

Lombfűrész- Fotó: Kósa Zoltán

Anyagelőkészítés és darabolás, illetve anyag leválasztás céljára a nyírás műveletét is gyakran alkalmazzuk. Ennek eszközei például a különféle lemezollók (kézi lemezolló, karos lemezvágó olló, tábla olló)

Forgácsleválasztásra az ötvös eszköztárában legváltozatosabb szerszám a reszelő. 

A reszelő talán nem feltétlenül a leglátványosabb eszköz, de az erős kötődés mégis indokolt, hiszen az ötvös munka jelentős hányada folyik ebbe a szerszámcsaládba tartozó eszközökkel. 

Reszelővel dolgozzuk el egyes munkadarabok szélét, és nem csak gyönyörű élletöréseket hozhatunk létre, melynek finom vonalán egyenletesen fut a fény, hanem formát is alkothatunk vele.

Számos formában, méretben, vágásban és finomságban fordulnak elő.

Formáját tekintve lehet: lapos, féldomború, kerek, háromszög, négyzetes ovális, barett, rifli (hajlított, íves reszelő), zsanérreszelő.

Mérete szerint a tűreszelőktől a rendes nagyjából 20 cm-es asztali méreten át a közel fél méteres reszelők is megtalálhatóak egy-egy ötvös műhelyben.

A tűreszelő, ha elkopik, remek jelelő szerszám, pl. karctű vagy pontozó készülhet belőle.

A nagyméretű öreg, elkopott reszelő sem válhat az enyészet martalékává. Kiváló anyagának köszönhetően egy gondos mester kezei között olyan formavassá alakulhat, mely még ötvös generációk sorát képes kiszolgálni.

Következő cikkünkben az ötvös asztalt fogjuk bemutatni, melynél ülve szakemberként, időnk legjavát eltöltjük.

Az Ötvös Mesterségtörténeti Gyűjtemény támogatókat keres, hogy ezt a páratlan tárgyegyüttest minden érdeklődő élőben is meg tudja csodálni.

Mindazon támogatóink adományaira számítunk, akik nem csak felismerték a tervezett létesítmény jelentőségét és fontosságát, de kedvüket lelni is szeretnék az általa nyújtandó tartalmas, sokszínű élményben
A legszerényebb összegű felajánlást is szeretettel fogadjuk, mert sok kicsi, sokra megy. 

A befolyó összegeket a NEKSZOE (Nemesfémművesek és Kapcsolódó Szakmák Országos Egyesülete) kezeli.

Felajánlott támogatói összeget banki utalással tudod eljuttatni hozzánk

Nemesfémművesek és Kapcsolódó Szakmák Országos Egyesülete

Bankszámlaszám:  OTP Bank 11709095-21454679

Közlemény: ADOMÁNY

Ezúton is köszönjük, hogy hozzájárulásoddal egy olyan nemes ügyet szolgálsz, melynek hírére a határainkon túl is felfigyelnek. 

A bejegyzés trackback címe:

https://kincskeszitok.blog.hu/api/trackback/id/tr6716688820

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása