Ki vagytok, emberek?

Ki vagytok, emberek?

Az emberiség kiemelkedése: Pletykaelmélet

2021. június 16. - Soborjan

Honnan jövünk? Kik vagyunk?

Az emberiséget mindig is foglalkoztatta a kérdés, kik vagyunk? Honnan jöttünk? Miért mi emelkedtünk ki az állatok közül? A kérdésekre rengeteg válasz született, a témával mind a filozófia, mind a tudomány kiemelkedően foglalkozik. Blogunk ezt a kérdéskört járja végig, több posztban.

Több tízezer éve az ember ősei vadonélő állatok voltak, és nem uraltuk a bolygót, mint napjainkban. Valószínűleg akkor, ha egy fejlettebb, kívülálló faj megnézte volna akkor a bolygót, az emberiségnek nem jósolt volna ekkora jövőt. Mi változott? Miért emelkedett ki az ember?

A kérdésre rengeteg válasz van, mai nap a „pletykaelmélettel” foglalkozunk, melyről Yuvah Noah Harari: Homo Sapiens könyvében olvastam először. A „pletykaelmélet” szerint az ember azért tudott kiemelkedni a többi élőlény közül, mert a földön egyedül ő képes pletykálni. Hogy micsoda? A pletyka, mint az emberiség megmentője?

 A földön rengeteg élőlény kommunikál, földön és vízben egyaránt. A madarak csicsergésététől kezdve, a macsakfélék nyávogásán át, a bálnák énekéig rengeteg, érdekes és változatos kommunikációs forma létezik. Azonban, egy állat sem képes arra, amire az ember: történetet mesélni.

Egy majom tud szólni, egy másik majomnak, hogy vigyázz oroszlán. Az állatok képesek egymásnak információt adni, de nem képesek ennél többre. Az emberek képesek csak elmondani olyan dolgokat, mint hogy Juliska elment Pistikével randizni. Talán az ilyen pletykáknak köszönhető, hogy az emberek elkezdtek történeteket mesélni, melyek felépítették az emberi civilizáció alapját.

A történetekkel meg tudtuk alkotni kultúránk közös alapját. El tudtunk kezdeni gondolkozni életen-halálon. Meg tudtuk teremteni Istent - avagy Isteneket más kultúrákban - mely alapot adott a közösségeknek. Vagy megfordítva a Mindenható csak nekünk adott képességet, hogy felismerjük az ő jelenlétét és képesek legyünk gondolkozni más dolgokon? Ki teremtett kit? Kinek, hogy,  hite szerint, de tény, hogy csak nekünk van hitvilágunk. Mikor az első letelepedett emberek nyomait kutatják, szinte mindig találnak vallásos emlékeket. A vallás meghatározó szerepet töltött be az állati világból való kiemelkedés során. A közös szabályok létrejötte, az emberek spiritualitásán is alapul.

Az a képesség, hogy megalkossunk a természet törvényein túl szabályokat, tud minket képessé tenni, hogy sportoljunk. Azért tudunk lejátszani egy focimeccset, mert mindkét fél ismeri és elfogadja annak szabályait. Mindenkinek van keze, mindenki megfoghatná a labdát, semmilyen természeti törvény nem tiltja, csak a fejünkben felállított szabályrendszer.

Ugyanígy vagyunk a  pénzzel, joggal, adózással vagy civilizációs életünk minden lépésével. Az együtt működésünk alapja, hogy az ember képes a túléléshez szükséges dolgokon túl is kommunikálni. Képesek voltunk megteremteni a civilizációt és mindez talán abból indult, hogy szeretünk pletykálkodni….

 

 

 

 

Ha tetszett, és szívesen olvasnál ehez hasonló, rövid eredettörténeteket iratkozz fel a blogra :) 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kikvagytokemberek.blog.hu/api/trackback/id/tr8916595144

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása