Keresztény Kultúra

Genderőrület | PODCAST #2

2019. október 11. - keresztenykulturablog

A Keresztény Kultúra podcast első adásában a női lelkészek helyzetével foglalkoztunk, és a beszélgetést azzal zártuk, hogy a nemek közötti egyenlőtlenségek kérdését az egyházban sokszor összemossák a genderidentitás és a homoszexualitás kérdésével, ezzel tulajdonképpen el is lehetetlenül az erről szóló párbeszéd. Ezért szánunk egy külön adást ennek a kérdéskörnek: mennyire egyházi sajátosság ez az összemosás, külön kell-e ezeket a problémahalmazokat kezelni, mit jelent a gender és a genderidentitás fogalma, vannak-e valóban aggodalomra okot adó tendenciák, és vajon mennyiben kapcsolódik mindehhez a kereszténység? A beszélgetőtársak Réz Anna filozófus, az Üvegplafon blog alapítója, Laborczi Dóra újságíró és Nagy Szabolcs evangélikus teológus voltak.

pexels-photo-1722196.jpeg

Egészen a közelmúltig a tudományos élet konszenzusban volt azzal kapcsolatban, hogy mit értünk a gender kifejezés alatt. A fogalmat a hatvanas években, az amerikai második hullámos feminista mozgalom idején kezdték el használni abban az értelemben, hogy a biológiai nemünkön túl a nemünkből következő társadalmi elvárásokra is lehessen valamilyen módon reflektálni. Leggyakrabban ma is társadalmi nemként fordítjuk. A gender fogalma – eredeti használatában – mint értelmezési keret annak vizsgálatát teszi lehetővé, hogy mit jelent férfinak-nőnek lenni a társadalomban, milyen szerephalmazok és társadalmi viszonyok határozzák meg intézményrendszereinket, gondolkodásunkat, mindennapi életünket, azaz hogy nemiségünket hogyan látjuk, hogyan helyezzük el a világban, és hogy mások hogyan tekintenek ránk pusztán nemi meghatározottságunk miatt. Az elmúlt években azonban a gender ezen tradicionális értelmezési kerete mellé került a genderidentitás fogalma, amely azt a kérdést veti fel, hogy a biológiai nem és a társadalmi nem elválasztható-e egymástól. Az, hogy erre a kérdésre milyen választ adunk, megosztja a hazai feminista gondolkodókat is.

Ám az erről folyó párbeszédet nehezíti egyrészt az, hogy nehéz úgy beszélni bármilyen identitásról – nem csak a genderidentitásról –, hogy valaki ne vegye személyes sérelemnek, másrészt, hogy a közbeszédben a gender fogalmának különböző értelmezési lehetőségei összemosódnak. Elég megfigyelni az egyházon belül például a női lelkészség kapcsán érkező internetes reakciókat, ahol a feminizmus és a gender kifejezés szitokszavakként kerülnek elő, és ahol a női lelkészek ordinációjából máris a meleg lelkész házaspárok szolgálatba helyezése vagy a pedofília következik.     

Az adásban szó esik még arról, hogy el kell-e emiatt engedni a gender szó használatát; hogy milyen teológiai diskurzus folyik a gender kapcsán a természetességről és a bűnről; hogyan befolyásolják mindennapi életünket a sok esetben riogatásként felhasznált külföldi hírek a genderről; és hogy hol a helye mindebben a kereszténységnek, milyen feladatai lehetnek az egyházaknak.

Adásunkat gondolatébresztő-vitaindító podcastnak szánjuk a témában, amelyben sok mindent bevállaltunk, de sok mindent nem vagy csak felszínesen érintettünk. Írd meg te is a véleményed a témáról kommentben vagy a keresztenykulturablog@gmail.com címre. Kérünk, hogy ügyelj az igényes vitakultúra kereteinek betartására (ne sértegess, ne vádolj, ne személyeskedj), amikor a véleményed megfogalmazod.

A Keresztény Kultúra blog olyan felület, ahol azokat a kereszténységgel és közélettel kapcsolatos szövegeket szeretnénk megjelentetni, amelyeknek jelenleg Magyarországon nincs igazán felülete. Célkitűzéseinkről bővebben itt olvashattok.

Ha támogatni szeretnétek bármifajta állami, egyházi és civil szervezettől függetlenül működő, egyéni projektünket, hogy még többet tehessünk a kulturált keresztény párbeszédért, keressétek fel közösségi adománygyűjtő oldalunkat a patreon.com/kerkultblog címen. 

Ha kérdésetek, témajavaslatotok lenne, írjatok nekünk a keresztenykulturablog@gmail.com címen, vagy keressétek Facebook-oldalunkat.

Az adás megtalálható Spotify-on, Anchor.fm-en, Google Podcasts-en, Breaker-en, RadioPublic-on és Mixcloudon. A technikai segítséget köszönjük Szikra Benedeknek.

A bejegyzés trackback címe:

https://keresztenykultura.blog.hu/api/trackback/id/tr3815161604

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása