Rap, mint művészet?

Imrényi Dániel gondolatai a rap műfajról

7 EGYSZERŰ TIPP, HOGY JOBBAN RAPPELJ

nevtelen-17.jpg

Szeretnél fejlődni a rapben, és elkéne néhány tanács? Összeszedtem neked hét pofonegyszerű, de elengedhetetlen tippet, ami gatyába rázza a rappelési skilljeidet. Ne aggódj, a recept egyszerűbb, mint gondolnád!

  1. Ütemérzék
    Az egyik legnehezebben feljeszthető adottság az, hogy “érezd a ritmust”. Az ütemérzék határozza meg, mennyire lesz kreatív a flowd, mennyire lesz határozott a hangsúlyozásod. Éveken át tartó gyakorlás, és az építő kritikák elfogadásával javítható képesség.

  2. Rímteknika
    ,,Három ragrím után már vágod, hogy gáz van”- mondta közel tíz éve az AKPH, és valóban: nagyon sokat elvesz az élményből, amikor egy alapvetően jó szövegben a rímek faék egyszerűek. Próbáld ki, hogy tudatosan építed a sorvégeket (meg úgy az egész szövegedet), és nézd meg, mennyivel ütősebb az összkép!

  3. Szókincs
    Bár a “yeyeye”, “biccsbiccsbiccs” szövegigényre alapuló újvonalas hip hop messze elhatárolódik mindentől, ami többet mondhat egy kólareklámnál, a rap továbbra is művészet. Ha pedig művészet, az alternatív közlést jelent. A műfaj szövegcentrikus mivolta szerint ez elsődlegesen a progresszív szóhasználatban rejlik. Szóval olvass, nézz jó filmeket, hallgass minőségi zenét!

  4. Tájékozottság
    Ahhoz, hogy jó rapszöveget írj, szükséged lesz olyan külső hatásra, ami megihlet. Ez eredhet a magánéletedből is, de a rap kritikus mivolta miatt szinte biztos, hogy tervezel társadalomkritikus szöveget írni, ahhoz pedig muszáj, hogy képben legyél, mi zajlik a világban. Ha komoly témát feszegetsz, sokkal nagyobb a veszélye, hogy nevetségessé válsz, ha felszínes a tudásod, ezért óvatosan a témaválasztással.

  5. Témaválasztás
    Igazából bármilyen témát választhatsz, a jó megvalósításon múlik, hogy hallgatható-e a végeredmény. Erről külön blogbejegyzésben írtam ITT.

  6. Kiejtés
    Ha jó a szöveg, jó a koncepció, jó az alap, de érthetetlenül adod elő, az a legnagyobb öngól, amit egy rapper rúghat. A stúdiózás/koncert előtti sörözéssel csínján, mégha a hangszíned vonzóbb is tőle. Nyugodtan nyisd nagyra a szádat, ha új zenét rögzítesz - a profik nem fognak kinevetni miatta.

  7. Ne utánozz, ne feszülj rá!
    A fenti tanácsok mit sem érnek önmagukban, ha mellettük teljesen görcsösen akarsz az évszázad előadója lenni. Giccsesen hangzik, de ne válassz magadnak senkit, akihez hasonló akarsz lenni, mert az nem te vagy. Az a másolat sosem lesz olyan jó, mint a saját hangod, amit megkeresel, és folyamatosan fejlesztesz. Egyszerre legyél tudatos és ösztönös: ne legyél trehány, alakítgasd akár hetekig a szövegedet, de ne feszülj rá, hogy minden sorban hat metafora és ugyanennyi posztapokaliptikus utalás legyen.

Köszönöm, hogy velem tartottál! A lenti kommentszekcióban írd meg a véleményedet! Ha szeretnél még ehhez hasonló bejegyzést, nyomj egy tetsziket, kövess be!

A bejegyzés trackback címe:

https://kamfordaniel.blog.hu/api/trackback/id/tr6514786032

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Rap, mint művészet?

Friss topikok

  • erkölcsi hulla: @Zabalint: "példaképek"... drogot áruló, drogos aljadékok amerikában, közönséges bűnözők, gyilkos... (2018.11.16. 10:58) Rappelni nem nehéz
süti beállítások módosítása