jKáldy

egyedi ötvösékszerek

A fűrész lelke - mindent a fűrészlapokról

Ahogy ígértem, folytatom a fűrészelést! A fűrész az egyik legalapvetőbb szerszám, nem csak ötvösként, hanem számos másik szakmában is, az ácsoktól a vízvezetékszerelőkig szinte mindenhol fel-felbukkan. Jó, női szabóról vagy épp cukrászról még én sem hallottam, hogy naponta fűrészt ragadna, de sosem lehet tudni!

Ehhez mérten természetesen kismillió fajta fűrész létezik, biztos ti is fel tudtok sorolni kapásból vagy ötöt, ugye?

 

Léteznek gépi fűrészek, mint egy körfűrész, dekopírfűrész vagy éppen a láncfűrész és természetesen kézi fűrészek, mint a nagy, keretes fűrészek vagy a rókafarkfűrész.


Egy azonban az összesben közös: a fogazott fűrészlap. Viszont nem mindegy, hogy milyen! Más fűrészlap kell fémekhez (sőt, más puhább és keményebb fémekhez) és más fához... vagy viaszhoz - hogy csak a saját területemről hozzak példákat.

 

img_20200701_143827_hdr.jpg

Spirális fűrészlap viasz megmunkálásához.

Aztán az sem mindegy, milyen vastagságú az anyag, amit át szeretnénk vágni. Ehhez kell ugyanis választani a fűrészlap finomságát: tehát hogy vágás közben egyszerre hány fűrészfog éri az anyagot: ha túl sok, az sem jó, de ha túl kevés, mondjuk csak egyetlen, az is árt, könnyen eltörik, hiszen túl nagy terhelést kap az egy fog.

img_20200629_115408_hdr.jpg

A rajzomon felnagyítottam a fűrészlap egy részletét

Én fémekkel dolgozom, főleg ezüsttel, rézzel és réz ötvözetekkel (sárgaréz, alpakka), és általában 0,5 és 1,0 mm közötti vastagságú lemezek vagy drót formájában. Ahhoz, hogy ezeket megfelelően tudjam vágni, olyan fűrészlapocskára van szükségem, aminek erre az 1 mm-es vastagságra jut 2-4 foga.

És tényleg, a bizonyos 3/0 jelölésű fűrészlap, amit leggyakrabban használok, pont ilyen: 1 cm-en kb 23 foga van. Nyugi, nem én számoltam meg, ennyire sok időm azért nincs, a méretezés maga jelenti a fogszámot. 

Ja igen, a számozás érdekes logika szerint megy:
A legdurvább a 10-es, tehát ez rendelkezik az 1 cm-re eső legkevesebb foggal (8 darab). Aztán ahogy csökken a szám, úgy nő a fogak száma, így lesz egyre finomabb a fűrészlap, a 4-esnek pl. már 15 foga van egy centiméterén. 0 után viszont megfordul a dolog, a 2/0-ásnak  21 van, a 10/0-ásnak 32.

Tehát, a 3/0-ás fűrészlap így néz ki:

img_20200624_172029_hdr_1.jpg

 

Hát igen, nem sok minden látszik belőle, ugye? Persze, hiszen nagyon finom, mégis, ahhoz, hogy megfelelően tudjak fűrszéleni, ez a tökéletes választás.

Sőt, ha még vékonyabb lemezzel dolgozok, illetve nagyon apró mintát szeretnék kifűrészelni, akkor az 5/0-ás lapokat használom! Ott már igazán oda kell figyelnem, hogy melyik irányba állnak is a fogak, olyan kicsik, hogy alig látni őket.

Járulékos előnye az apró fogaknak, hogy viszonylag kicsit vágnak... igen, az ember ujjából is! :)

 

A bejegyzés trackback címe:

https://jkaldy.blog.hu/api/trackback/id/tr1015970796

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

jKáldy

Ékszerek, szerszámok, technikák, sikerek és melléfogások. Ha tetszik, viseld! :) Ha érdekel, hogy készült, megmutatom, nézz körül!

süti beállítások módosítása