Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Átláthatóbb mesterségesintelligencia-rendszereket az egészségügyben!

2020. október 26. - ferenck

Ellentmondásos az egészségügyben használt mesterségesintelligencia-rendszerek megítélése. Sok kritikus szerint nem eléggé átláthatók. Transzparencia nélkül pedig az eredmények nem ellenőrizhetők, a hibák nehezebben vagy egyáltalán nem azonosíthatók, csökken a bizalom. Ha nincs elegendő infó, a kutatóközösség képtelen a bizalom mellett a rendszerek megbízhatóságán is alapuló gyors fejlődésre.

A Google Health például bemutatott egy, a mellrákot radiológusoknál pontosabban azonosító MI-t. Csakhogy az óriáscég egészségügyi csoportja fontos részleteket már nem tett közkinccsé, így mások nem tudják ugyanazokat az eredményeket elérni vele.

Több neves felsőoktatási intézmény, például a Harvard Egyetem és orvostudományi szervezet a Nature folyóiratban publikált közös anyagban bírálta a keresőóriást. Az életet fenyegető feltételeket diagnosztizáló MI-rendszerek feleljenek meg a transzparencia szabványainak – követelték.

ai_egeszsegugy.jpg

A Google fejlesztése ebből a szempontból több feltételt sem elégít ki.

A szerzők nem tették közzé a betanított modellt, így mások nem tudják ellenőrizni az eredményeket. A használt keretet és könyvtárakat ugyan megemlítették, a tanulás részleteit viszont kihagyták – nem írták le a menetét, ütemét, hogy milyen optimalizáló megoldással dolgoztak, és a gyakorlási szakaszok számáról, valamint az adatbővítő technikákról is megfeledkeztek. Úgy jártak el, mintha az összetevők mennyiségének ismertetése nélkül írnának tortareceptet.

A kutatáshoz használt adatsorok közül az Optimam nyilvánosan hozzáférhető, a páciensekre vonatkozó infók viszont értelemszerűen nem. A bírálók szerint a kényes infók helyett független statisztikai elemzéseket lehetővé tevő címkéket és modell-előrejelzéseket kellett volna publikálniuk. Mivel más részletek szintén hiányoznak, joggal merül fel a kérdés, hogy a modellt ugyanabban a szakaszban többször trenírozták ugyanazon páciens adatain.

A Google szintén a Nature-ben válaszolt a kritikákra. Egyrészt a magánadatok védelmére hivatkoztak, másrészt szerintük a kihagyott tanulási részletek a cégen kívül kevésbé használhatók, harmadrészt a „titkolózással” a modell fenntarthatóságát, jövőbeli újításokat támogató ökoszisztémájukat akarták óvni.

Egyértelmű, hogy az MI-kutatók a kereskedelmi titkok, a nyílt tudomány és a magánszemélyek privát szférájának védelme közötti bonyolult terepen igyekeznek egyensúlyozni.

Az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala (FDA) pontosan erre a kérdésre fókuszáló workshopot tartott idén, amelynek az orvosi képeket értelmező MI-rendszerek hitelesítése, a hitelesítéshez szükséges legjobb megoldások kidolgozása volt a témája.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr3916256434

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása