Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Galaxisvadászat

2020. április 07. - ferenck

Változatos régi-új hobbik tűnnek fel a koronavírus-járvány alatt. Az elzártságban egyesek gőzerővel sütnek-főznek, mások varrnak, megint mások az antarktiszi pingvinek életét és szokásait igyekeznek megismerni, majd a közösségi médián megosztják munkájuk gyümölcsét.

A járvány miatti négy fal közé zártság új lehetőségeket is teremt, például az újnak egyébként nem nevezhető közösségi tudományos projektekben vehetünk részt, tudományos képesítés nélkül. Tömeges ismeretmegosztáson, közösségi ötletbörzén (crowdsourcing) alapul az egész, és komoly kezdeményezésekbe is besegíthetünk.

galaxisok1.jpg

Egyikük, a Galaxy Zoo résztvevői aktívan dolgoznak azon, hogy jobban megértsük az univerzumot.

A közösségi tudomány, így a Galaxy Zoo mögött is olyan elképzelések vannak, hogy a kemény tudományos résszel szakemberek foglalkoznak, míg a kevésbé technikai jellegű feladatok kivitelezésében bárki részt vehet. A Chris Lintott, oxfordi asztrofizikus által vezetett projektben Lintott és kollégái teleszkópokkal figyelik a kozmoszt, speciális technikákkal pedig teljesen új képeket rögzítenek a világűrről, a közben feltűnő új galaxisok osztályozásába, csoportosításába viszont minden érdeklődő besegíthet.

galaxisok.jpg

„Egy galaxis formája sokat elárul a történetéről. Információt szerezhetünk arról, mikor alakultak ki az összetevő anyagai, mikor ütközött össze más galaxisokkal, mikor képződtek a csillagai, és sok más hasonló kérdésre kaphatunk választ. A csillagászok elég jók a galaxisokat ábrázoló képek elkészítésében, az adatok kisilabizálásával viszont gyakran meggyűlik a bajuk” – magyarázza Lintott.

Az éjszakai csillagos ég megfigyelésével irdatlan, már-már feldolgozhatatlan mennyiségű új információhoz jutunk. Egy csomó önkéntes rengeteget segíthet az ilyen esetekben, sokat tehetnek azért, hogy az asztrofizikusok rájöjjenek, mi is történik valójában.

„Bármelyikük lehet az a személy, aki először pillant meg egy új galaxist. Lényegében, ha bejelentkezünk az oldalra, már akkor tényleg olyat láthatunk, mint korábban senki más” – hívja fel Lintott a projektre a közfigyelmet, és egyben igyekszik is minél több érdeklődőt bevonni a kezdeményezésbe.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr3015578670

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása