Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Kártyajáték blokklánc-alapokon

2019. július 15. - ferenck

Többhónapos tesztelést követően, a Fuel Games startup múlt héten tette nyilvánossá az Elszabadult istenek blokklánc-alapú kártyajáték bétaváltozatát. Eddig még egyetlen blokkláncos (blockchain) játék körül, nem volt ekkora felhajtás – az előzetes értékesítésnek köszönhetően, az Elszabadult istenek máris 4 millió dollár körüli összeget generált.

Az óriási érdeklődés az úgynevezett „nem helyettesíthető zsetonokkal” (non-fungible tokens, NFT) magyarázható. Az NFT mögötti bonyolult technológia célja egyszerű: a zsetonok gyűjthetők. Úgy működnek, mint a kézzel megfogható kártyák: minél ritkábbak, annál értékesebbek. Eredetiségüket a blokklánc-hálózat kriptográfiai eljárással hitelesíti, és így központi hatóságra sincs szükség hozzá.

blockchain_jatek.jpg

Sokak szerint az elképzelés elég erős ahhoz, hogy tömegek használják a blokkláncokat, de legalábbis játsszanak rajtuk.

Ezek a játékok fizikai és digitális formában egyaránt több évtizede sikeresek. Az Elszabadult istenek az 1993-ban debütált népszerű Magic: The Gathering fizikai kártyajátékhoz hasonlít, amelyben a résztvevők saját csomagokat gyűjthetnek össze. Minél ritkább egy lap, annál értékesebb.

blockchain_jatek0.jpg

A tranzakciók feldolgozásában közismerten lassú és nem is túl hatékony blokklánc-technológiát, csak a lapok nyomon követésére kell használni, hogy a gamerek tudják, kinél van ez és az a kártya, de maga az Elszabadult istenek a láncon kívül játszható.

A Magic-et kb. 20 millióan játsszák, és komoly másodlagos piac alakult ki körülötte; a felhasználók lapokat és egyéb digitális javakat adnak-vesznek. A jelenség sok online játékban megfigyelhető, az Elszabadult istenek viszont, az Ethereum blokklánc és az NFT-k miatt más – a gamerek valóban tulajdonosai a kártyáknak, amelyeket saját digitális pénztárcájukban tárolnak, és természetesen kereskedhetnek is velük. Mihelyst elindul a teljes változat és a lapokat kibocsátották, a Fuel Games-nek nem áll többé módjában változtatni rajtuk.

Az Ethereum blokkláncon működő speciális zsetonok, az NFT-k a 2017-es CryptoKitties-szel váltak népszerűvé – a userek digitális macskákat gyűjthetnek, táplálhatnak. Azóta több hasonló „gyűjtögetős” játék jelent meg, NFT-piacterek alakultak ki, más blokkláncok saját NFT-változatokat találtak ki.

Sokak szerint a zsetonok túlmutatnak a játékokon, és fizikai javakat, például műalkotásokat reprezentálhatnak, illetve digitálisan bizonyítják, hogy valódi tulajdonjogunk van egyes tárgyak felett.

Robbie Ferguson, a Fuel Games társalapítója szerint az Elszabadult istenekhez hasonló darabok megváltoztatják a játékfejlesztők és a gamerek közti kapcsolatot.

„Az új modellben a fejlesztők valódi digitális vagyontárgyakat hoznak létre, amelyeket a játékosok megnyerhetnek, és talán profitot is termelhetnek velük. A blokklánccal pénzzé tehetik az idejüket” – nyilatkozta.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr814942658

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása