Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Könnyebb lesz okos otthonokat építeni

2019. február 18. - ferenck

A kanadai Waterloo Egyetem úttörő fejlesztésének köszönhetően hamarosan könnyebben és olcsóbban alakíthatók ki okos otthonok. A megközelítés lényege, hogy elemek nélküli szenzorokat használnak már meglévő wifi hálózatokon.

A hasonló korábbi próbálkozások mindig akadályokba ütköztek. Többek között változtatni kellett a wifi hozzáférési pontokon, figyelni kellett a biztonsági protokollokra, illetve sok energiát fogyasztó komponensekkel (például vezeték nélküli adóvevőkkel) dolgoztak. Mindezek miatt a kísérletek eredménytelennek bizonyultak.

smarthome0.jpg

„A mostani szenzorokhoz elemek kellenek. Szinte senki nem akar ezen változtatni, és működnek is az átlagos wifi hálózatokon. Újabb projektekben viszont elem nélküli megoldásokat is javasoltak már, amelyek viszont nem működnek vezeték nélküli eszközökkel. A két megközelítés legjobb részeit kombináljuk össze, módszerünk egyrészt elem nélküli, másrészt átlagos wifi hálózaton sincs vele probléma” – nyilatkozta Omid Abari, az egyik kutató.

WiTAG nevű kommunikációs mechanizmusuk forradalmasíthatja az okosotthon-ipart. Lehetővé teszi ugyanis, hogy hétköznapi wifi eszközök kezelni tudják az „okos” készülékek (hőmérséklet- és fényérzékelők, szívritmust, vércukorszintet stb. mérő, magunkon viselhető technológiák) adatait. Rádiófrekvencia-jeleket használ erőforrásként, és a wifi infrastruktúrával úgy dolgozik, hogy a szenzoroknak nem kell kapcsolódniuk vezeték nélküli hálózatra. Így a telepítés is sokkal egyszerűbb.

smarthome.jpg

A Waterloo Egyetemen kidolgozott technológia egyik legnagyobb előnye, hogy titkosítással is működik. Az eddigi elemmentes megoldások nem működtek titkosított, azaz jelszót igénylő wifi hálózatokkal, ami érthető okokból senkinek sem tetszett.

Az első prototípus fejlesztése után a kutatók szabadalmi kérvényt adtak be, és jelenleg a második prototípuson dolgoznak. Ezzel párhuzamosan a rendszerrel működő appot is fejlesztenek, és terveik szerint hamarosan széles körben használható újabb alkalmazásokat hoznak létre.

„A telefonon futó alkalmazással, a készülék és a hozzáférési pont módosítása nélkül is olvashatók a szenzorok adatai” – magyarázza Ali Abedi, egy másik kutató.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr8714631974

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása