Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Ruhába varrt elemmel is működhetnek a magunkon viselhető kütyük

2018. november 14. - ferenck

Évek óta fejlesztenek magunkon hordható, viselhető (wearable) technológiákat, viszont egy-két karpánton, az Apple okosóráján kívül vagy nagyon lassan, vagy egyáltalán nem terjedtek még el.

A folyamatos egészségügyi megfigyelést célzó, viselhető bioszenzorok (és más hasonló szerkezetek) fejlesztésének egyik legfőbb akadálya a pihekönnyű és tartós elemek hiánya. Az elemek és más töltéstároló megoldások általában túl nagyok, nehezek és nem rugalmasak, vagy nagyok is, nehezek is, rugalmatlanok is.

tshirt.jpg

A Massachusetts Amherst Egyetem kutatói erre a célra fejlesztettek bármilyen ruhába könnyen integrálható töltéstároló rendszert. Mikro szuperkondenzátort használnak; gőzzel bevont áramvezető lemezeket polimerfilmmel, valamint speciális varrótechnikával kombinálva, összehangolt elektródák rugalmas rácshálója alakítható ki szöveteken.

A szilárd eszköz képes tárolni a magunkon viselhető bioszenzorok működését biztosító töltést.

tshirt0.jpg

A fejlesztést vezető vegyész, Trisha Andrew elmondta, hogy elektronikus áramkörök sok komponensét sikeresen miniatürizálták, töltéstároló eszközöket viszont nem. Módszerükkel azonban megnyílik az út áramkörök ruhába varrása, az intelligens ruházat felé.

Andrew és munkatársai szerint a szuperkondenzátorok ideális eszközök viselhető technológiák töltésének a tárolására. Ez azért lehetséges, mert teljesítménysűrűségük alapvetően nagyobb az elemekénél.

A kutatók azonban elismerik, hogy az áramot nagyon jól, az ionokat gyorsan vezető, elektrokémiailag aktív anyagok textíliákba szövése komoly feladat. Textíliakutatók a technikai nehézségek és a magas költségek miatt eddig általában nem alkalmazták a gőzös módszert, nemrég viszont kimutatták, hogy a technológia méretezhető, és költséghatékonnyá is tehető.

Andrew csapata jelenleg az új töltéstárolót elektronikus textilérzékelőkkel és alacsony fogyasztású mikroprocesszorokkal igyekszik egybeintegrálni, személyek járásmódját és más mozdulatait folyamatosan figyelő okosruhákat próbálnak létrehozni. Eddigi tapasztalataik alapján a tárolót nem károsítja a mindennapi használat, a felhasználó pedig szabadabbnak érzi magát, mert nem kell méretesebb elemcsomagokra figyelnie.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr8014369115

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása