Merre tovább Peru?
Választási dilemma az első forduló után

aaa.jpg

Az általános választás utáni első exit poll eredmények nem éppen kellemes meglepetést okoztak a kiszámítható, stabil, szélsőségektől mentes kormányzás kialakításában reménykedő perui többségnek. És a döbbeneten az első hivatalos részeredmények sem enyhítettek. A szélsőbalos jelölt győzelmét valahogy senki sem látta jönni, se újságíró, se közvélemény kutató, se a többi jelölt, aki az esélyesnek gondolt baloldali-progresszív Verónika Mendoza besározásával volt elfoglalva.

A 18 induló közül a legtöbb szavazatot Pedro Castillo, a Peru Libre párt jelöltje kapta az első fordulóban. Ennek a pártnak az egyik lelkesítő jelmondata a „félelem nélkül előre a szocializmusba”, és Castillo a kampány során többször is megerősítette, hogy az államosításnak fontos szerepet szánnak a szegénység, és a kirívó társadalmi egyenlőtlenség felszámolása során. A rá szavazó embereken kívül ez akkor nem nagyon érdekelt senkit, mert a felmérések szerint még a középmezőnybe sem tudott feljutni. De aztán mégis sikerült a kanyarban egy jó nagyot előznie balról, amivel a legnagyobb ijedtséget persze Limában okozta. Az ország lakosságának az egyharmada a fővárosban él, akik nap, mint nap szembesülhetnek az utcákon a venezuelai bevándorlók sorsával, és rajtuk keresztül a szomszédságban „létező szocializmus” következményeivel.

Castillo támogatói nem is a fővárosból, hanem Peru legszegényebb tartományaiból, leginkább az Andok máig is csak nagy nehézségek árán megközelíthető régióiból kerültek ki. Sok itt élő, jellemzően őslakos indiánnak gondot jelent még a megélhetéshez szükséges alapvető javak előteremtése is, és még az amúgy sem túl magas színvonalú állami egészségügyi, vagy oktatási rendszer sem mindig jut ezekre a vidékekre, úgyhogy a fővárosi honfitársaikkal ellentétben nem kaptak a szívükhöz ijedtükben Castillo radikális szocialista programjától. Számukra az, hogy a volt tanár, és szakszervezeti vezető deklarálta a fennálló gazdasági és társadalmi rend radikális megbolygatását, elsődlegesen nem a végeláthatatlan recesszió és gazdasági összeomlás fenyegető képét vetítette előre, és akkor sem ábrándultak ki a tőről metszett szocialista agitátorból, amikor felvetette az alkotmánybíróság negligálását, vagy éppen a parlament feloszlatását abban az esetben, ha akadályoznák, hogy elnökként megvalósítsa társadalmi egyenlősítő programját.

Castillo szilárd szocialista elköteleződése ellenére nem fárasztotta a perui láma pásztorokat sem a dialektikus materializmus, sem a szabad piaci kapitalizmus, sem a tiszta ész kritikájával, hanem inkább a már jól bevált populista gesztusokkal igyekezett még több embert megnyerni az ügynek. Média szereplésiben hangsúlyozta, hogy maga is csak egy a nép egyszerű fiai közül, aki nagyon hazafi, és mélyen hívő katolikus is, aki nem mulasztja el soha a misét, a család szentsége mindenekelőtt, és esze ágában sincs sem az abortusz, sem a homoszexualitás legalizálása. Pontosan tudja, hogy a vidéki perui társadalom legnagyobb része – részben a színvonalas oktatási rendszer által biztosított ismereteknek köszönhetően - a hagyományos értékek elkötelezett híve, még ha ezzel maguk sem biztos, hogy tisztában lennének.

Bár óriási meglepetésre jelentős előnnyel, több, mint 5 százalékkal vezet a második helyen álló jelölttel szemben, az első körben megszerzett támogatókon kívül nagyon nehéz lesz újabb szavazatokat szerezni a második fordulóban, ahol már csak az első 2 helyen végzett jelölt közül választhatják ki a peruiak, hogy kinek a kezébe kerüljön a végrehajtó hatalom. És a peruiak közül sokaknak nem is a semmiből az élcsapattal együtt az élre ugrott vörös ördögfajzat a legtragikusabb, hanem az, hogy a másik jelöltet is előbb látnák a pokol tüzében perzselődni, mint az elnöki székből országos ügyeket intézni.

A második legtöbb szavazatot szerző Keiko Fujimori pályafutása során megszerezte a legnagyobb elutasítottsággal bíró közszereplő címét is. Ezzel a második fordulós felállással pedig alaposan feladták a leckét, a szélsőségeket kevésbé toleráló választópolgároknak, mivel Peruban kötelező a választásokon való részvétel.

A Keiko személye iránti tömeges ellenszenvet jól mutatja, hogy már az előző két választás során is bekerült a második körbe, ahol végül a nála súlytalanabb, és rutintalanabb politikusok csak azért győzhettek, mert ő állt velük szemben. A klasszikus liberális gazdasági elveket valló 45 éves politikusnak részben családi örökségként jutott a megosztó szerep a perui politikában. Az öreg Fujimori a tehetősebb peruiak többségének azt az embert jelenti, aki nemcsak megszabadította az országot a maosta gerilláktól a kilencvenes évekre, hanem rendben tette a pénzügyi csődöktől és elszabadult inflációtól szenvedő perui gazdaságot is. Velük szemben nagyon sokan pedig úgy látják, hogy Fujimori egy diktátor volt, aki feloszlatta a parlamentet, átírta az alkotmányt, és a terrorizmus elleni harc leple alatt halálbrigádokkal végeztetett ki ártatlan embereket. Természetesen mindkét homlokegyenest eltérő vélemény helytálló, és valóban megoldhatatlan feladatnak tűnik, hogy az egyébként politikai tehetséggel megáldott Keiko a börtönbüntetését töltő apa árnyékában a perui szavazók többségének akaratát képviselje a legmagasabb szinten.

Nagy kérdés, hogy egy radikális baloldali jelölttel szemben is egy befolyásos család politikusát fogják-e látni benne a szavazók, aki ellen korrupciós eljárás is indult az Odebrech botrányban, vagy így inkább a kisebbik rosszként többen teszik majd az ikszet a neve mellé.

Június hatodikáig még biztosan sok heves szócsata, fantáziadús mocskolódás, és jó pénzért vett hiteles vallomás fogja feledtetni a perui szavazók egy részével, hogy rövid időn belül dönteniük kell, hogy melyik kezüket harapják meg majd a szavazófülkében.

A bejegyzés trackback címe:

https://inkalauz.blog.hu/api/trackback/id/tr8616500536

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Perui utak perui ízekkel

Mindenféle érdekességek Peruról azoknak, akiknek a Machu Picchu fent van a bakancslistáján, és azoknak is, akik már kóstolták az Inca Kólát. Egyéni, és csoportos utazóknak. És persze bármilyen más Peruval kapcsolatos témáról is szívesen beszélgetek, akár Viberen is. Soós Tamás, Lima

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása
Inkalauz nélküli perui járatokhoz is.