Ilyen volt a január az ingatlanpiacon, van ok a pánikra?
2023. február 03. írta: I Love Buda

Ilyen volt a január az ingatlanpiacon, van ok a pánikra?

 

mint_minimalist_professional_profile_you_tube_channel_art_1.jpg

 

A januári hónapban sem tért magához az ingatlanpiac, elmaradt az év elején szokásos tranzakciószám emelkedés. A decemberi csendet, januári még halkabb időszak követte, legalább is a felületes szemlélődők szerint. Amennyiben kicsit hátralépünk és megpróbáljuk a számokat értelmezni, azt látjuk, hogy vannak változások, de a helyzet nem annyira sötét, mint azt a kattintásvadász címekkel, pár perces figyelemetekért harcoló videókban, cikkekben láthatjátok, olvashatjáok. (Visszavághatnak a vevők) Ilyen cím is megjelent.

A száraz számok

Az ingatlan. com szerint a januári hónap 50%-kal kevesebb érdeklődőt hozott éves összevetésben mint az elmúlt év hasonló időszaka volt,30%-kal bővült a feladott ingatlanok száma, míg a közvetítők által meghirdetett ingatlanok 6%-os csökkenést mutatnak. 

 

Nézzünk a számok mögé és nem is annyira nagy a gond

Tehát csökkent a kereslet, ám több ingatlan került a piacra. Ez abból a szempontból is érdekes, hogy az eladó ingatlanok növekvő száma ellenére, csökkent azok száma, akik az ingatlanközvetítőkben látják a megoldást.  Ez nem biztos, hogy azt jelenti, hogy kevésbé bíznak az eladók az ingatlanosokban, inkább azt látom, hogy tudatosabban választják ki azt a szakértőt, akit megbíztak az adott ingatlan értékesítésével. Ez abból is látszik, hogy egyre kevesebb a hússzor egymás alatt ugyanaz a hirdetés, amikkel általában a közvetítő hálózatok referensei okoztak kellemetlen meglepetéseket a megbízóiknak. 

Aki figyelemmel kíséri az ingatlanhirdetéseket, egyre több remekül megfogalmazott, jól fotózott, alaprajzzal, videóval, illetve virtuális ingatlan sétával is hirdetett lakást, házat talál. A megbízók is ritkábban írják alá azokat a, nem is tudom hány oldalas megbízási szerződéseket, amikkel aztán magukat is kizárják az értékesítésből. Szerencsére egyre inkább gondolják úgy, hogy majd ők megkeresik azt a szakértőt, akiben megbíznak és rábízzák az értékesítés. 

 

A mi januárunk

Természetesen, ha két ingatlanos beszélget, akkor pár mondat után biztosan szóba kerül, hogy ki mit tapasztal a piacon. A viszonylag hosszú idő alatt, megismertem és barátaimnak mondhatok nagyon sok remek ingatlanértékesítőt, akikkel természetesen mi is átbeszéljük a történéseket. 

Az én januárom számai, mind ingatlanbemutatók, mind megbízások számát illetőleg, szinte teljesen megegyeznek a tavaly januárival. Egy fontos különbséget vettem észre mikor átnéztem a statisztikámat. Az volt  az érdekes, hogy az utolsó tíz vevő-érdeklődő közül, nyolc volt külföldi, akik közül csak négyen jöttek uniós országból. Tavaly januárban nem volt érdeklődöm külföldről. A forint árfolyama megtette a hatását, illetve láthatólag lendített egyet a külföldiek vásárlási kedvén. Nem csak én tapasztaltam ezt, hanem azok a kollégák akikkel rendszeresen beszélünk és elemezzük a piacot a saját tapasztalataink alapján. Mindenki nagyjából ezt látja közülük. 

 

Biztosan változnak a dolgok, de ez biztos, hogy baj?

Nem azt mondom ezzel, hogy nincs változás, hiszen ingatlant hitelre vásárolni, finoman szólva sem egyszerű. Ez biztosan befolyásolja, nem csak a vásárlói kedvet, hanem a vásárlók lehetőségeit is limitálja. Illetve a sokat emlegetett áremelkedések, infláció, háború, rezsiárak változása sem növeli a vásárlói kedvet. Elszállt a magabiztosság. 

Ha belegondoltok azért, az sem volt teljesen normális, hogy hárman négyen is telefonáltak perceken belül egy feladott ingatlanhirdetésre, majd másnap szintén legalább ennyien álltak remegő térdekkel az ajtóban, hogy le ne maradjanak az 50nm-es lakásról. Vidáman adósodtak el és fizettek akár dupla akkora összeget, annál, mint amennyiért egy-két évvel ezelőtt megvehették volna. Azt hiszem ezek az idők múltak el. A vásárlók jobban ráérnek átgondolni a döntésüket, illetve sokkal nagyobb alkuval, megfontoltabban tesznek ajánlatot.

 

Az egyik ok, amiért nem látszik az árcsökkenés a hirdetésekben

Még nem mindenhol látszik az árcsökkenés a hirdetésekben. Ennek az egyik oka, hogy a közvetítők elkezdték feltölteni a portfóliójukat, minden lehetséges megbízást megkötnek, tehát nem biztos, hogy tájékoztatják az eladókat a piaci változásokról. 

Múlt hét elején keresett valaki egy lehetséges megbízás megkötésével, majd másnap jelezte, hogy lemondaná a találkozónkat, mert az egyik hálózat értékesítője magasabb áron is el tudja adni az ingatlant. Én nem gondolom, hogy meg kellene győznöm bárkit is, ezért elköszöntem. Tegnap került ki a lakás a piacra, finoman szólva is optimista irányáron. 

Amikor hálózatnál dolgoztam, az a mondás járta, hogy kössünk mindenre megbízást, menjen le nálunk az ára. Nincs okom feltételezni, hogy ma ez másképpen működne, talán ez is lehet egy ok, hogy a kínálati árban még nem látszik az árcsökkenés.

Mindig meglepve nézek, amikor a kollégák, akik megjelennek különböző felületeken, videók, posztok formájában, panaszkodnak, esetleg kicsit nagyképű modorban osztják  a tulajdonosokat mert nem hajlandók csökkenteni az árat. Miért tennék, hiszen azt látják, hogy a többi hasonló ingatlan drágább, mint ami szerintünk jó irányár lenne. Az kialakulásának a  hátterét pedig honnan tudnák, nem hiszem, hogy ismerniük kellene.

 

Összefoglalva, a január nálam, nálunk semmivel sem indult gyengébben, mint a tavalyi év, de az is biztos, hogy lényegesen több munka lesz egy egy értékesítés, mint azt az elmúlt években megszokhattuk.

 

Milovecz Laci

Budai ingatlanközvetítő

 

A bejegyzés trackback címe:

https://ilovebuda.blog.hu/api/trackback/id/tr718040672

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása