Mi csoda útjaink

Hosszan exponálunk

Sorrentoi sziklák

2018. augusztus 15. - hosszan exponálunk

Bár Sorrento hivatalosan a Nápolyi-öböl része, a köztudatban mégis az Amalfi-part városai közé soroljuk. Azok közül azonban nem a leghíresebb. Amalfi és Positano sokkal népszerűbb. Szerintünk viszont megérdemli, hogy ne csak szálláshelyként és közlekedési csomópontként gondoljunk rá.

pict2101-min.JPG

Szinte a városon kívül, de még busszal megközelíthető helyen, tudtunk egy szép kis öbölről, melyet Bagni della Regina Giovanna néven emlegetnek. Valójában ennél jóval többről van szó. Capo di Sorrento hegyén az első században egy római villa állt. A Pollio Felice komplexuma két területre oszlott: a hegy felőli domusra és a tenger felőli villára. Az összeköttetést folyosók, lépcsők és teraszok biztosították. A tenger és a szárazföld felől egyaránt megközelíthető volt. A rekonstrukciók szerint valahogy így nézhetett ki: (kép)

villa-pollio1-min.jpg

villa-pollio6-min.jpg

A romok mintegy 30.000 négyzetméternyi területen helyezkednek el, és bár a domus teljesen megsemmisült, a Villa Romana Pollio Felice maradványai még láthatóak.

A villa tengeri bejárata I. Johanna, nápolyi királynőről kapta nevét (olaszul Giovanna I d'Angiò). A botrányos magatartásáról és férje meggyilkolásában való – máig tisztázatlan – részvételéről híres uralkodó állítólag előszeretettel fürdőzött itt ifjú szerelmeseivel. A legendának köszönhetően válhatott a hely névadójává.

A horgászok körében méltán népszerű hely egyszerűen lenyűgöző. Órákat el lehet itt tölteni.

A Szent Ferenc kolostor (Chiostro di San Francesco) szintén ősi műemlék. A kutatások szerint hetedik századi maradványokra épült, de első dokumentált említése a 14. századból való, amikor a ferencesek tulajdonába került. 1688-ban egy súlyos földrengés során megrongálódott, de részben helyreállították. A 19. században a rend tagjainak el kellett hagyni a kolostort, ahová csak 1931-ben tértek vissza.kolostor5-min.JPG

kolostor8-min.JPG

kolostor7-min.JPG

Oszlopai különböző magasságúak és díszítésűek. Úgy tűnik, pogány templomokból valamint régészeti ásatásokról kerültek ide, az újrahasznosítás jegyében.

Ha nem látjuk meg a vidáman táncoló párocskát az utcán, észre sem vesszük a freskókkal díszített, oszlopos épületet, amely a Via San Cesareo sarkán található, néhány lépésnyire a sorrentoi katedrálistól és a Tasso tértől.

tanc-min.JPG

A Sedil(e) Dominova neve az olasz ülés (sedile) valamint a domus nova (új otthon) szavakból származik. A 14. századi épületben gyűltek össze a középkori nemesség tagjai, megvitatva a napi politikát és közigazgatási ügyeket.

sedil2-min.JPG

sedil1-min_1.JPG

A 19. században az épületet átvették a Società Operaia per il Mutuo Soccorso (Kölcsönös Támogató Társaság a Munkavállalók számára) tagjai. A 18. századi freskók remek hátteret szolgáltatnak az olvasgató, beszélgető, kártyázgató helyiek számára.

Aki nem tudja, hogy ott van, könnyen elkerüli azt a látványos természeti jelenséget, ami a Via Fuorimura korlátján átnézve fogad. Egy 35 ezer évvel ezelőtti vulkánkitörésnek köszönhetően szurdokrendszer jött létre a Sorrentoi-félszigeten, melynek egyetlen megmaradt völgyét láthatjuk itt. A terület a búza őrlésére használt régi malomról kapta nevét (Vallone dei Mulini). De volt itt fűrésztelep, sőt, nyilvános mosókonyha is. Eredetileg közvetlen kapcsolatban állt a kikötővel, de a Tasso tér építése miatt az összeköttetést megszüntették, megváltoztatva ezzel a hely éghajlatát. A szél hiánya és a folyamatosan 80% fölötti páratartalom számos ritka növény elterjedését eredményezte, létrehozva a jelenleg is buja, természetes, főleg páfrányfélékből álló vegetációt.

malom1-min.JPG

Mi adtunk egy esélyt a városnak és igazán hálás volt érte.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://hosszanexponalunk.blog.hu/api/trackback/id/tr714177581

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása