Ezeket még 2023 előtt tedd meg a vállalkozásodért!
Tippek az eredménycentrikus év végi hajrához

Te is azok közé tartozol, akiknek már most elegük van az év végi őrületből? Ha hosszú évek óta vezetsz vállalkozást, lehet, hogy legszívesebben kifutnál a világból decemberben. Úgy érzed, ilyenkor mindenki megbolondul, különösen az idén. Sajnos, nem túlzás azt állítani, hogy drámai évünk van. Mindennek ellenére jobb, ha most nem futsz el sehova se. Inkább intézd még nagyobb figyelemmel, előrelátással a vállalkozásod gazdasági és üzleti ügyeit.

56_isabela-kronemberger-dywd8fiqtd4-unsplash.jpg

A magyarországi székhelyű cégek számára a pénzügyi év jellemzően megegyezik a naptári évvel. A december ezért is különösen fontos. Nagyon nem mindegy, hogy mit teszel meg még az idén az optimális 2022. évi teljesítményért, eredményért. Ez később nemcsak a kifizethető osztalék miatt lesz fontos, de még kedvező irányba alakíthatod a vállalkozásodról kialakult képet is egy jövőbeli hitelminősítéshez vagy szállítói értékeléshez (amikor a te vállalkozásod a szállító egy potenciális vevőnél). Ezekkel formálhatod a jövőbeli növekedési lehetőségeidet is.

 

Tanuld el a multiktól az év végi eredménybecslést!

Az, aki nagyvállalat vezetőségében dolgozik, tudja, hogy a december az év végi eredmény becslése és folyamatos alakítása körül forog. (Egy kis személyes vonatkozás: én emiatt alakítottam ki körülbelül húsz éve azt a szokásomat, hogy a karácsonyi ajándékok jelentős részét november közepéig beszereztem, mert később nem sok esélyem lett volna rá. Így a szabadidőm valóban az ünnepre hangolódásé lehetett.) Ahogy a folyamatos könyvelés egyre pontosabb alapadatokkal szolgál a gazdasági vezetőknek, úgy kalkulálják újra – a pénzügyi kontrolling terület szakértőivel együtt – a várható év végi eredményt. Legalább hetente egyszer. Számolják és mérlegelik a részlegesen befolyásolható könyvelési tételeket, például az optimális céltartalékállományt, az értékcsökkenési leírást, az elhatárolható költségeket. Méregetik, latolgatják – természetesen konkrét számításokra alapozva – a folyamatban lévő projektek készültségifok-tartományának hatásait. Optimalizálják a fizetendő társasági adót. Ezek csak kiragadott példák a számos lehetőség közül, amelyek pontosan a konkrét vállalat működésének ismeretében definiálhatók.

De az eredménybecslések készítése nem a multinacionális cégek privilégiuma, megtehetik a kkv-szektor szereplői is. És egyre többen, egyre tudatosabbak meg is teszik. A kellő időben és jól meghozott pénzügyi döntéseken sokszor a vállalkozás jövője múlik. Egy hitelbírálatnál nemcsak az számít, hogy az adózás utáni eredmény ne legyen veszteség, hanem az sem mindegy, hogy mennyi a kifizetetlen, hetekkel vagy hónapokkal ezelőtt lejárt szállítói tartozás. Arról nem is beszélve, hogy ez a szállítói állomány hogyan viszonyul a rövid lejáratú követelések értékéhez.

Az sem mindegy, hogy a vevőink mekkora fizetési határidőn túli összeggel tartoznak nekünk. Mindehhez természetesen egész évben, folyamatosan és rendszeresen kell figyelni a pénzügyeket, de decemberben különösen érdemes észnél kell lenni és fókuszált figyelmet szánni rá.

Ha rendszeresen szeretnél közérthető, gyakorlati pénzügyi, gazdasági tippeket, ötleteket olvasni, kövesd a @hofernoemi.hu Instagram-oldalamat is gazdasági ismereteid bővítéséhez és a vállalkozásod fejlesztéséhez.

 

Hogyan készíts 2022. év végi eredménybecslést?

Ha eddig nem állítottál össze gördülő pénzügyi tervedet, ideje megtanulni. A gördülő terv az adott év lezárult hónapjaira vonatkozó tényadatokat és a jövőbeliekre vonatkozó terveket tartalmazza. Kérd be a könyvelődtől a részletes főkönyvi kivonatodat. Október 31-ig biztosan mindent lekönyvelt, de valószínűleg már a novembert is át tudja küldeni. Ezt követően összegezd, számold ki a realizált és várható idei bevételeidet. Hasonlóan számszerűsítsd a költségeidet és a kiadásaidat. Ha nem megy egyedül, vagy úgy érzed, segítséggel jobban menne, keress meg nyugodtan a cikk végén található elérhetőségeimen vagy itt.

Kezdőként erre az 4 dologra koncentrálj:

  1. nettó árbevétel
  2. adózás előtti eredmény
  3. adófizetés
  4. adózás utáni eredmény

Tudom, sokakban megfogalmazódik a gondolat: ugyan miért foglalkozzam ezzel az év végi hajrában, amikor jövő év május 31-ig kell leadni az éves számviteli beszámolót? Rengeteg idő van még addig!

Ez igaz is, meg nem is. Ugyanis a 2022. évi beszámoló majdani értékei túlnyomórészt attól függenek, hogy a vállalkozás mit teljesít idén december 31-ig – akár bevételek, akár költségek tekintetében. Ezekre most tudsz hatást gyakorolni. Késő lesz januárban kapkodni, pláne májusban. A hajó akkor már elment.

Ügyfeleimnek az egyéni konzultációkon a hasonló, releváns pénzügyi és számviteli ismereteket is elmagyarázom használható, praktikus módon. Ez jelentősen segíti a vállalkozásuk jobb működését és az üzleti döntéseik gazdasági hatásának egyértelműen átlátását. Így a döntéshozatal sokkal tudatosabb és intelligensebb lesz. Ki akarna lemondani olyan profitról, amit egy kis odafigyeléssel megszerezhet?

Térjünk vissza a négy kulcsértékre! Közismert, hogy a cégvezető személyisége hat a vállalkozásra. Hogyan jellemeznéd magad? Olyan vagy, aki ezerrel hajtja az új értékesítési szerződéseket, vagy azzal is foglalkozol, hogy végül mi marad a bevételeidből? Az előbbi az utóbbi nélkül nem sokat ér.

Tagadhatatlan, hogy az eredményhez bevétel kell. Ezért először a várható éves nettó árbevételedet számold ki. Ügyelj arra, hogy a nettó azt jelenti, hogy áfatartalom nélküli bevétel.

Hasonló módon a költségek is a levonható áfa nélkül csökkentik a bevételeket. Nem mindig, de jellemzően elég a nettó értékeket figyelembe venned. A második lépésben a bevételekből vond ki a költségeket, beleértve az értékcsökkenési leírásokat is.

A harmadik lépésben a kapott értékhez add hozzá a pénzügyi eredményt, azaz a befolyt és kifizetett kamatokat, az árfolyamnyereségeket és -veszteségeket, esetleg más vállalkozástól kapott osztalékot.

Ezzel már ki is számoltad az adózás előtti eredményt.

Az adózás előtti eredményt a társasági adóval vagy a kisvállalati adóval (a kivával) kell csökkentened, hogy eljuss az adózás utáni eredményhez.

Ehhez az utolsó lépéshez a könyvelődre és/vagy a gazdasági tanácsadódra is szükséged lesz, mert az adószámítás komoly szaktudást igényel. Az adóoptimalizálás viszont egy olyan fontos elem, amely nem hagyható ki, és amellyel viszonylag könnyen takaríthatsz meg pénzt.

Az utolsó hetek költségeinek előzetes kalkulálása korántsem olyan egyszerű, mint ahogy ezt az előbbiekben leírtam. De azért nem is rémisztően bonyolult. A titok nyitja: el kell kezdeni. Hagyj fel a halogatással, állj neki minél előbb, nem érdemes egyetlen újabb napot sem elvesztegetned! Ha egy kicsit is tudatosan készültél az év végére, akkor van egy listád, amit már hónapok óta vezetsz az év végén rendezendő ügyekről. Ha nincs, még ma írd össze! Utána jöhet a segítségkérés.

Egy közepes vállalkozásnál is felmerülhetnek komplex, alapos vizsgálatot igénylő tisztázandó kérdések a költségbecslések számítása vagy más év végi tételek megállapítása során. Ilyen gyakori témák például a tagi kölcsönök szövevényes káoszának tisztázása vagy a tulajdonosok közötti elszámolások útvesztőinek felszámolása. Mindezeket még karácsony előtt jó rendbe tenni, megbeszélni és a szükséges tranzakciókat elvégezni.

A nyugalomra még a legpörgősebb embereknek is szükségük van. Ha téged is nyomaszt a pénzügyi stressz, olvasd el ezt a cikkemet is, amelyben a csökkentéséhez adok ötleteket.

Az első eredménybecslés elkészítése után folyamatosan figyeld a realizált bevételeidet és a lekönyvelt költségeidet. Működj együtt a gazdasági tanácsadóddal, aki abban is segít neked, hogy pontosan mit, hogyan és mikor kérj el a könyvelődtől. Jobban értjük egymás nyelvét. Például egy mérnök vagy szakács végzettségű vállalkozástulajdonos sokszor nem is tudja, milyen lehetőségeket szalasztott el a pénzügyi hozzá nem értése miatt – ami természetes nem hiba, hiszen ő nem adószakértő közgazdász.

 

Számlázd ki, amit csak tudsz!

Itt az idő arra is, hogy tüzetesen sorra vedd a projektjeidet, a szerződéseidet akkor is, ha év közben lazán kezelted őket. Nézd át, mi az, ami elhúzódott. Van-e olyan, ami nagy valószínűséggel a jövő évre is átnyúlik majd. Főleg nagyobb projektekkel fordulhat ez elő. Ha mondjuk még a nyáron kötötted a szerződéseket, nem biztos, hogy gondoltál erre. Ilyenkor lehet tárgyalást kezdeményezni a szerződés módosításáról.

Ha a hatályos szerződésed nem tartalmazza a részszámlázás lehetőségét, számold ki az eddig elvégzett munka értékét, és kérd a megbízódtól, hogy még 2022-ben számlázhasd ki az idei teljesítésed díját. Ha jó a partneri viszonyotok, a projekt nem miattad húzódott el és az ügyfeled fizetőképes, akkor ennek aligha lehet akadálya. Érvelhetsz azzal is, hogy számvitelileg és adóügyileg is így lesz szabályos az elszámolás. Tanulságként pedig megfogalmazhatod, hogy a következő évre áthúzódó projekteket ezentúl novemberben számlázod, és ezt szerződésbe is foglalod.

 

Növeld az eredményedet, ahogy csak tudod!

De legalább hozd ki pozitívra. A pályázatok beadásának, a kedvezményes banki hitelek elnyerésének sokszor alapvető feltétele, hogy ne legyen veszteséges a pályázó vállalkozás. Erre nehezebb időkben különösen érdemes figyelned, hiszen a jövőd múlhat rajta. Segítségedre lehet ebben például az amortizáció, az értékcsökkenés. Ez az eszköz lehetőséget ad arra, hogy számodra kedvező módon játssz a vállalkozási eredményeddel. Ha kevésnek becsülnöd a 2022. évi profitodat, esetleg el sem éri a pozitív tartományt, akkor elnyújthatod az amortizációt – természetesen csak racionális indokkal. Például a számítógépeket két év alatt is leírhatod, azaz elszámolhatod költségként. Könnyen lehet azonban, hogy ez sokkal csökkentené az eredményed, pláne, ha egy nagyobb gépparkról van szó. Ilyenkor érdemes újból átgondolni, hogy meddig is szeretnéd őket használni. Lehet, hogy négy vagy öt évig is. Ha ehhez alkalmazkodva számolod el az értékcsökkenést, máris alacsonyabb lesz az egy évre jutó amortizáció, azaz költség, következésképpen megnő az idei eredményed – és persze a következő három-négy évé is. Ettől még az adózásban majd elszámolhatod a magasabb költséget, így nem ér kár. A vállalkozásodban sok más lehetőség is adódhat, amelyeket a konkrét körülmények megismerése után lehet megtalálni.

Remélem, a leírtakkal sikerül elősegítenem a vállalkozásod sikerét. Ezek a tanácsok általánosságban értendők. Az, hogy a te vállalkozásodra miként alkalmazhatók, függ a vállalkozásod konkrét, általam nem ismert helyzetétől.

Kövesd a blogomat, és olvass bele a régebbi írásaimba is. Évek óta, kétheti rendszerességgel publikálok a vállalkozásokat segítő cikkeket – lassan egy könyvre való hasznos információt osztottam meg. Kezdd itt a tanulást, és ha valamelyik téma részletesebben is érdekel, keress meg bátran!

Szeretnél gyakorlati segítséget kapni, hogy a vállalkozásod jobban működjön és sikeresebbé válhasson? Gazdasági, pénzügyi, üzleti problémád megoldásával kapcsolatban lenne kérdésed hozzám? Látogass el a www.hofernoemi.hu oldalra, ahol részletesebben is megismerheted a szolgáltatásaimat, és írhatsz nekem. De akár itt, a blogom Kapcsolat oldalán található elérhetőségemen is megkereshetsz.

Jogi szakokleveles közgazdászként és okleveles nemzetközi adószakértőként, 22 éves gazdasági felsővezetői tapasztalattal a hátam mögött kis és nagy cégeknek kínálok gazdasági, pénzügyi, üzletviteli tanácsadást. Néhány éve a Forbes magazin a 20 legbefolyásosabb nő közé sorolt az üzleti életben.

süti beállítások módosítása