HTML

Leírás

Fül-orr-gégész és audiológus szakorvosok, pszichológusok, hallásspecialisták valamint a hallás-rehabilitáció területén dolgozó kommunikációs szakemberek vagyunk. A saját nevünkben, a saját nevünkkel blogolunk. Tesszük mindezt a szabadidőnkben, a téma iránti elkötelezettségből és annak szeretetéből. A blog életre hívásának elsődleges célja az volt, hogy biztos szakmai alapokon nyugvó információkat, hazai és külföldi érdekességeket osszunk meg első kézből, a hallásproblémák kezelésének világából.

box2.jpg

Írj nekünk!

iroda@amplifon.com

A hallássérült kifejezés jelentheti a hallókészüléket hordó nagyothallókat, valamint a siketeket is. A nagyothalló embereket hallókészülék segíti abban, hogy az ép hallásúakhoz hasonló életet éljenek és részt vehessenek a beszélgetésekben. A velük való kommunikáció nem mindig könnyű, de kis odafigyeléssel is sokat tehetünk azért, hogy jobban megértsenek minket és magabiztosabban kommunikáljanak velünk. 

shutterstock_386538064.jpg

Négyszemközt

Ha egy hallókészüléket viselő személlyel szeretnénk beszélni, nem lehetünk biztosak abban, hogy mindkét fülére megfelelően hall és a normál beszéd hangerejével is könnyen megérti, amit mondunk neki. Ezért érdemes szemből megszólítani, a szemébe nézve felhívni magunkra a figyelmet, esetleg finoman megérinteni, hogy mindenképp észrevegye, ha szólunk hozzá. 

A hallássérült embereknek könnyebb megérteni a partnerüket, ha nem csak az arcukat, hanem a testbeszédüket is látják beszélgetés közben. Ezért jól tesszük, ha mindig velük szemben, jól látható helyen állunk. Fontos, hogy nem kell üvölteni, túlartikulálni, vagy leegyszerűsíteni a mondandónkat, legyünk természetesek, de figyeljünk oda arra, hogy érthetően ejtsük ki a szavakat és ne hadarjunk. És legyünk türelmesek, ha a partnerünk jelzi, hogy nem érti, mit mondunk. Kérdezzünk rá, hogy miben segíthetünk, min változtassunk ahhoz, hogy kényelmesebben érezze magát. 

Ne forduljunk el beszéd közben, tartsuk a szemkontaktust. Ha mégis máshová kell néznünk a beszélgetés ideje alatt, előbb fejezzük be a mondandónkat, ne kelljen a beszélgetőpartnerünknek utánunk forgolódnia, mert nem értette a mondatunk végét. 

Sok hallássérült ember szégyelli, ha nem ért valamit pontosan, ezért nem kérdez vissza és nem jelzi, ha nem hallotta, hogy mit mondtunk. Megkönnyítjük a dolgukat, hogy néha finoman visszakérdezünk és megbizonyosodunk meg arról, hogy megértettek minket. De ne tegyünk fel megalázó kérdéseket,  legyünk tapintatosak és diszkrétek, a hallássérülés nem jelent szellemi fogyatékosságot, ne kezeljünk úgy egy hallókészülékkel élőt, mintha az értelmével lenne probléma. 

shutterstock_1069059017.jpg

Társaságban

Egy családi összejövetel, egy előadás, egy társasági esemény nagy kihívás lehet egy halláscsökkent embernek. Bár a modern hallókészülékek megközelítik a természetes hallás élményét, bizonyos helyzetek nem könnyűek a viselőiknek. 

Éppen ezért segítsünk az ilyen eseményeken abban, hogy a hallássérült ismerősünk is teljes értékű résztvevőként lehessen jelen és ne kelljen amiatt aggódnia, hogy nem érti, mi zajlik körülötte. Előadásokon keressünk számára megfelelő helyet, kérdezzük meg, hogy honnan hallaná a legtisztábban a beszélőt. A színpaddal szemben, elöl és középen találhatjuk meg a legjobb helyet, ahonnan a hallássérült ember az előadó mimikáját is jól látja. 

Társaságban figyeljünk oda arra, hogy ne beszéljünk egyszerre. Ahhoz, hogy a hallássérült ember biztosan követni tudja a beszélgetést, egymás után szólaljunk csak meg és mind úgy helyezkedjünk el - esetleg egy körben -, hogy a hallókészüléket viselő partnerünk jól lásson minket. 

Beszéd közben ne takarjuk el a szánkat, ne rágózzunk, együnk és igyunk, mert ezek mind nehezítik a kommunikációt, amitől a partnerünk kényelmetlenül érzi majd magát. 

Egy nagyothallónál előfordulhat, hogy gyakran kell tisztázniuk, hogy mindent értettek-e, vagy többször visszakérdeznek. Legyünk türelmesek és empatikusak, készüljünk fel arra, hogy van, amit többször is el kell mondanunk. Ám ha valamit ismétléssel sem sikerül tisztáznunk, ne ugyanazokkal a szavakkal próbálkozzunk, válasszunk más kifejezéseket, hátha azokkal könnyebben boldogul. 

Néhány egyszerű módszerrel és kis odafigyeléssel könnyebbé és élvezetesebbé tehetjük a hallássérült családtagjaink életét. Segítsünk nekik és hívjuk fel erre a beszélgetésben, eseményen résztvevők figyelmét is.

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://hallasspecialista.blog.hu/api/trackback/id/tr1714181815

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása