Hack-a-GM

Az úttörő Lou Williams és követői

2019. december 15. - Agárdi László Lehel

Lou Williams a modern kori hatodik ember prototípusa az NBA-ben. Akármikor beszáll a padról, mindig lendületet tud adni a csapatának, és általában a meccset záró ötösökben is helye van. Williams egy igazi úttörővé nőtte ki magát az elmúlt években, mivel nemcsak a pontszerzésben jeleskedik a kispadról érkezve, hanem a játékszervezésből is kiveszi a részét. Korábban nagyon ritka volt, hogy egy csere egyszerre jeleskedjen mindkettőben, de mostananság egyre több csapatra jellemző, hogy egy olyan játékost tudnak bevetni a kispadról, aki a pontszerzésben és az előkészítésben egyszerre vállal nagy szerepet.

heavy.jpg

Hatodik embernek lenni nagyon hálás, ugyanakkor nagyon hálátlan feladat is: hálás, mert az ellenfél cserejátékosai ellen könnyebb bizonyítani, mint a szupersztárok ellen. Hálátlan, mert sokszor mégis tőled várják, hogy valami olyat csinálj, amivel a csapat felül tud kerekedni az ellenfél legjobbjain is. Noha egy ilyen játékostól elvárható, hogy bármikor be tudjon ugrani a kezdőbe, én most csavartam ezen egyet és csak azon meccsek statisztikáit veszem figyelembe, amik a kispadról beszállva születtek. (Továbbá – az idei szezont leszámítva – elvárásnak jelöltem meg a 41 csereként lejátszott meccset is.)

A legjobb hatodik embernek járó díjat nagyon sokszor az a játékos kapja meg, aki csereként beszállva a legtöbb pontot átlagolja. Ennek a kategóriának a többszörösen koronázott királya Jamal Crawford, aki háromszor is megkapta ezt az elismerést, miközben a hatékonysága nem mindig szökött az egekbe. A többi díjazott között is találni olyanokat, akik ebben nem voltak élmenők, és néhány kivételtől (például James Harden, Lamar Odom) eltekintve olyanokat díjaztak, akik a pontszerzésen kívül nem sok mindenben segítették a csapatukat.

Lou Williams a jelenlegi liga legjobbja ebben a műfajban, s talán az NBA történetében sem találni olyat, akit elé lehetne tenni. Minden tiszteletem a McHale–Schrempf–Crawford trióé, de ez az elismerés szerintem a jelené és Williamsé. Azt is fontosnak tartom leszögezni, hogy amikor azt írom, hogy jelenleg ő a legjobb, az nem egyenlő azzal, hogy a jelen tudásunk szerint úgy gondolnám, hogy őt kellene díjazni a 2019/2020-as szezon végén. (Nálam eddig Harrell veri őt idén, de ez most nem számít.)

12_15_18_pont_felett.png

Érdemes lehet megfigyelni, hogy mekkora volt a konkurenciaharc egy-egy évben. Látható, hogy az évtized közepén nagyon kevés volt az olyan játékos, aki a kispadról beszállva komolyabb pontmennyiséget tudott szállítani. Ez valamennyire magyarázatot adhat arra is, hogy a 2015/2016-os idény után miért szavaztak könnyebben a szakértők ismét Jamal Crawfordra: kevés volt az alternatíva. Még ha nem is volt megérdemelt ez a díj, akkor is nagyon jelentős lehetett a hatása, mert ez rámutatott arra, hogy talán a pontátlagon túl mást is érdemes lenne figyelembe venni. Ennek az éremnek a másik oldala, hogy ismét megjelentek a 18 pont felett átlagoló cserék a kimutatásban, pontosabban Williams köszönt be ide, illetve idén már Harrell is.

3_4_5_golpassz_felett.png

A 2015/2016-os idény más miatt is vízválasztó: ebben a szezonban drasztikusan megemelkedett azon játékosoknak a száma, akik legalább 3 gólpasszt átlagoltak a kispadról beállva. Ezt követte ugyan egy óriási visszaesés, de azóta összességében mégis több ilyen játékos van. Az elmúlt években megfigyelhető, hogy egyre több olyan csere van, aki akár 5 gólpasszt is tud átlagolni meccsenként, és idén ez a szám az egekbe szökött. Az ábra alapján 5 ilyen kosaras van jelenleg, de a szűrés során kiesett például Jeff Teague és Spencer Dinwiddie is, akik eddig többet voltak kezdők, mint cserék.

Ennek a jelenségnek számos oka lehet. Az egyik ilyen, hogy egyre több az olyan csapat, ahol nem a klasszikus értelemben vett irányító a sztár, hanem egy/több másik poszton játszó játékos, aki(k)nek sokat kell a labda. Az egyesek passzkészsége emiatt háttérbe szorulna a kezdőben, de a padról beszállva, a második sor vezéreként még kamatoztatni tudják ezt. A másik lehetséges ok, hogy több olyan irányító is elkezdte mutatni az öregedés jeleit (Teague, Dragic), akik korábban kezdtek, de annyira azért még nem lassultak le, hogy ne legyenek jobbak a második sorok ellen. A harmadik lehetséges ok nagyon egyszerű: Lou Williams elkezdte, az NBA követi őt.

lou_will_golpasszai.png

Williams sosem volt kivételes játékszervező, de általában nem is ezért fizették a csapatai. Rendszeresen olyan helyeken játszott, ahol az ő posztjain labdadomináns játékosok voltak. Allen Iverson, Jrue Holiday, Jeff Teague, Kyle Lowry és James Harden is volt a csapattársa legalább egy év erejéig, és hatodik emberként elég sok percet töltött mellettük a pályán. Ez alapján nem feltétlenül meglepetés, hogy a 2017/2018-as szezonban megugrott a gólpasszátlaga, de ettől függetlenül nagyon látványos volt a változás. A többi csapat, a többi játékos láthatta, hogy egy csereként lehet több is, mint egy pontgép.

pont_es_golpassz.png

Nem az az újdonság, hogy egy csereként beszálló játékos átlagol 10 pontot és 3 gólpasszt, sőt. Idén ebben még visszaesés is mutatkozik, viszont soha nem látott mennyiségben vannak eddig jelen azok a játékosok, akik 10 pont és 5 gólpassz fölött tudnak átlagolni a padról. (Teague ide is csatlakozni fog még.) Ez a két gólpassz talán nem tűnik jelentősnek, de szerintem nagyon is az. Ez a két szerep (pontszerzés, többiek kiszolgálása) a cseréknél is elkezdett összeolvadni, és így ugyanazokra a dolgokra elég lehet egy ember a korábbi kettő helyett. És ha ez elterjed, akkor a cseresorok szerkezete is átalakulhat. Ez talán nem nagy változás, de nem is jelentéktelen.

 

Kép forrása: Heavy

Adatok forrásai: stats.nba.com, basketball-reference

A bejegyzés trackback címe:

https://hack-a-gm.blog.hu/api/trackback/id/tr2515352618

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása