Életmóddal a PMS tünetei ellen

Szponzorált tartalom

2021. április 16. Kontent

pms_4_1.jpgA menstruáció a legtöbb nő szervezetét megterheli, sokuknál pedig igen kellemetlen tünetek jelentkeznek már a havivérzés előtti napokban is. Ők azok, akik premenstruális szindrómában (PMS) szenvednek. A panaszokat nem lehet teljesen kiiktatni, de vannak megoldások, melyekkel enyhíthetjük azokat.

Sok nő a havivérzés közeledtével különösen sokat szenved az ilyenkor jelentkező erős érzelmi és testi tünetektől. A menstruációt 7-8 nappal megelőző tünetegyüttesben ma már több mint 150-féle panaszt tartanak nyilván. Ezeket összefoglaló néven premenstruációs tünetegyüttesnek (PMS-szindrómának) nevezzük, amelyről egy korábbi cikkünkben már írtunk.

Az nem megoldás, ha a takaró alá bújsz

Gyakori, hogy a PMS-tünetek tartama alatt a nők, lányok „kivonják magukat a forgalomból” – már ha tehetik –, és beteget jelentenek az iskolában vagy a munkahelyen. Ez azonban hosszú távon nem megoldás. Ezért is fontos, hogy nyíltan beszélhessünk a problémáról, továbbá az sem másodlagos, ha tudjuk, milyen eszközökkel enyhíthetjük a mindennapokat megkeserítő tüneteket.

A panaszok annyira intenzívek lehetnek, hogy kifejezetten rontják az életminőséget, sőt, az esetek 2,5-5 százalékában átmeneti munkaképtelenséghez vezetnek.

Ezek a legjellemzőbb tünetek, a jegyzett mintegy 150-ből:

 

  • Hangulati zavarok: depresszió, szorongás, ingerlékenység, gyakori hangulatváltozások.
  • Mentális problémák: csökkent koncentrációkészség, döntésképtelenség.
  • Fájdalmak: fejfájás, mellfeszülés, ízületi és izomfájdalmak.
  • Idegrendszeri problémák: aluszékonyság, álmatlanság étvágytalanság, bizonyos ételek túlzott kívánása, fáradtság, levertség, vagy éppen mozgás és beszédkényszer; a szexuális vágy megváltozása, ügyetlenség, szédülés, „hangyamászás” érzése.
  • Gyomor-bélpanaszok: hányinger, hasmenés.
  • Vegetatív zavarok: erős szívdobogásérzés (palpitáció), fokozott verejtékezés.
  • Só- és vízvisszatartás: puffadás, testsúly-növekedés, csökkent vizelet-elválasztás.
  • Bőrpanaszok: akne, zsíros bőr és haj.

Mit lehet tenni ellene?

Sajnos nincs biztos módszer, de a szakemberek szerint az életmód hatással lehet a tünetekre, pozitív és negatív irányban egyaránt, ezért nem mindegy, mennyit mozgunk, mit eszünk, és hogy mivel terheljük a testi-lelki egészségünket.

A tapasztalatok szerint a rendszeres, napi 30 perces kardiomozgás sokat enyhíthet a PMS tünetein, és az is segíthet, ha elhagyjuk, vagy minimalizáljuk a koffein- és az alkoholfogyasztást. A dohányzást pedig végleg el kell felejteni, az ugyanis csak súlyosbítja a panaszokat. A tünetek csökkentésében az étkezés is fontos szerepet játszik: tanácsos kerülni a feldolgozott élelmiszereket, a fehér lisztet, a cukrot és a sok sót. Ugyanakkor növelni kell a rostbevitelt zöldségből, gyümölcsből, diófélékből, teljes kiőrlésű gabonákból.

A PMS tüneteit enyhíthetjük étrend-kiegészítőkkel, mint például ligetszépe olajjal, magnéziummal, kálciummal, B6-vitaminnal és omega-3 zsírsavval. Mivel a stressz is kihathat a tünetekre, fontos megtalálni az érintetteknek a számukra megfelelő stresszoldási módszert. Ez lehet meditáció, séta, futás, úszás vagy jóga, esetleg bármi más, ami leveszi róluk a szorongás terhét.

Hirdetés

Kikészülsz, mielőtt megjön, vagy rendszertelen a menzeszed? A Premens tabletta segíthet! A hormonmentes Premens tabletta barátcserje-kivonatot tartalmazó gyógyszer. A gyógynövény összetevői pozitívan hatnak a női hormonális szabályozórendszer működésére, így a Premens nem csupán a PMS, de a menstruációs cikluszavar kezelésére is hasznos lehet. A megfelelő hatás kialakulása érdekében a gyógyszer szedését több cikluson át érdemes folytatni. A Premens az egyetlen barátcserje-tartalmú gyógyszer Magyarországon, melynek hatását és biztonságosságát több vizsgálat is alátámasztja, szemben a barátcserje-tartalmú étrend-kiegészítőkkel, melyek használata terápiás célra nem javasolt a hatóságok által.

webp_net-resizeimage-3.png

 

 Vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyogytudor.blog.hu/api/trackback/id/tr5616501020
süti beállítások módosítása