HTML

Lájkolj minket

A rossz testtartás többet árthat, mint hinnénk

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2019.09.12. 15:49

Nem betegség, csak rendellenesség, mégis komoly következményei lehetnek a hanyag tartásnak. Meglepően sokakat: különböző szigorúságú, de mozgásszervi szakemberek által végzett felmérések szerint Magyarországon az iskolások körében 60-90%-ra tehető azok aránya, akiknél a testtartás nem helyes. Mindenképpen foglalkozni kell vele, mert még a következményes gerincbetegségek megjelenése előtt a megelőzést oldhatjuk meg, később pedig a következmények enyhítését. Ha fennmarad, akkor a rossz testtartás hosszú távon hát-, csípő-, derék-, nyakfájdalmat, ízületi panaszokat, gerincproblémákat, sőt, fejfájást, migrént vagy akár szívpanaszokat is okozhat.

hanyag_tartas.jpg

De mi is az, hogy rossz testtartás?

Általában 8-10 éves korra kialakulnak a gerinc természetes, egészséges görbületei. Helytelen testtartásról akkor beszélünk, ha ezek a természetes görbületek megváltoznak: fokozódnak, vagy éppen ellapulnak, esetleg oldalirányban is jelentkeznek, a vállak előreesnek, a lapockák elállnak, a medence a helyes középtartás helyett előre, vagy éppen hátrabillen, a mellkas beesik.

Milyen következményei lehetnek, ha nem teszünk ellene?

Helyes testtartás esetén az izmokra, ízületi felszínekre és tokokra, az ízületeket körülvevő szalagokra és a csigolyaközti porckorongokra a lehető legkisebb terhelés jut (ezért hívjuk a helyes testtartást biomechanikailag helyes testtartásnak). A helytelen testtartás esetén viszont az egyes izmokra, ízületi felszínekre és tokokra, az ízületeket körülvevő szalagokra és a csigolyaközti porckorongokra az ideálisnál nagyobb terhelés jut. A testtartásért felelős izmok egyik része zsugorodni, másik része gyengülni fog, a túlterhelődő lágyrészek és izmok fájdalmassá válhatnak. Az ízületek és a csigolyaközti porckorongok túlterhelődése pedig porckopásos betegséghez vezethet Mivel a testtartás egy automatizmus, ezért fontos, hogy a kialakult helytelen automatizmust kijavítsuk, majd fenn is tartsuk.

helytelen_ules_gerinc.jpg

kép forrása: studyclerk.com

További következmények: fejfájás, migrén

Bár kevésbé közismert, de a visszatérő fejfájást is okozhatja a helytelen testtartás. Az ülőmunka, a mozgásszegény életmód, a rosszul beállított monitormagasság, az irodai székek, asztalok vagy a munkapadok hibás beállításai mind oda vezethetnek, hogy órákat töltünk rossz testtartásban, előregörnyedve. A fejünk gyakran előrebillen, a nyak előrenyúlik, izomfeszültség alakul ki benne, ami fejfájást okozhat.  

A rossz testtartás ráadásul a légzésünkre is hatással lehet. Összegörnyedve egyszerűen nem tudunk olyan nagyokat, kielégítőeket lélegezni, mint amikor helyesen tartjuk magunkat. Így aztán a sejtek kevesebb oxigént kapnak, ami fáradékonnyá, ingerlékennyé vagy éppen lehangolttá tehet minket. Ha a légzésünk nem kielégítő, az hosszú távon az anyagcserét, a vérkeringést is negatívan befolyásolja, és krónikus betegségek kialakulásához vagy a meglévő betegségeink rosszabbodásához vezethet.

Szívpanaszok

Ha a helytelen testtartás állandósul, és éveket, vagy akár évtizedeket élünk le így, az hatással lehet a szívünkre is. A görnyedt tartás összenyomja a belső szerveket, többek között a rekeszizmokat is, ami gátolhatja a szívet abban, hogy megfelelően pumpáljon.

helyes_testtartas.jpg

Mit tehetünk?

A helytelen testtartást gyógytornásztól megtanulható speciális gyakorlatokkal lehet „kicserélni” a helyes testtartásra: a gyakorlatokat – miután megtanultuk – rendszeresen, lehetőleg minden nap végeznünk kell otthonunkban, hogy az izmaink megszokják a helyes működést és átálljon a helytelen automatizmus a helyesre, és aztán ez így is maradjon. Gondoljuk meg: az ülő életmódunkkal állandóan rontjuk a testtartásért felelős izmaink működését. Akkor természetes, hogy naponta kell ellene dolgoznunk is – és egyébként is, mindenki tudja, hogy az izmok edzettsége addig tart, amíg rendszeres az edzés.

Emellett is minél többet mozogjunk, az izmaink ezalatt is többet és jobban működnek, mintha egyfolytában ülnénk. És persze hasznos, ha a munkakörnyezetünket, hobbitevékenységünket és otthoni bútorainkat is megfelelően alakítjuk.

Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.

Szólj hozzá!

Címkék: izom fejfájás gerinc migrén ízület testtartás hanyag tartás szívpanaszok

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr1815067794

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása