A Warhammer 40K WTC terep projekt – 4. rész, Az erdők

 Az első részben bemutattam, mi ez a projekt, miért kezdtem bele, miért szeretném ezekkel a terepekkel bővíteni a terepasztalomat. A második részben a használni kívánt alapanyagokat és eszközöket, míg a harmadikban az általam előzetesen legnehezebbnek ítélt tereptárgy, a konténer prototípusának elkészítését, és a széria sorozatgyártását mutattam be. Most az egyik legegyszerűbben elkészíthető terep következik, az erdő.

10_erdo_1.jpg

Az elkészült erdők és fák, bennük az Ezer Fiak seregem különböző osztagaival

Nézzük először mik a követelmények, milyennek kell lennie játékmechanikai szempontból az erdőnek!

erdo.JPG

Négyzet talpon helyezkedik el, hossza 9”, a szélessége 5”, magassága 4,5”. Egyszerű terep, gyakorlatilag csak egy talp, rajta pár stilizált fatörzzsel. A gyári terepen a fák statikusak, nem áthelyezhetők, ami nekem nem tetszik. Nagyobb figura így nem tud bemenni az erdőbe – pl. egy Knight, vagy ForgeFiend, illetve túlságoson monopóz lesz tőle a terep. Szállítás szempontjából is jobb lenne nekem, ha modulárisan helyezhetők lennének benne a fák. A gyári négy fát ír, viszont szerintem három is elég bele, hogy megadja az erdő kinézetet, jobban férnek a figurák is így mellette. Van elég fám az asztalra már, ha azokkal akarnám felrakni a terepet, de nem így döntöttem. Nem akartam hagyományos barna törzsű, zöld lombú fákat, azt akartam, ha ránéz valaki, tudja, hogy ez nem földi környezet, ezek idegen bolygóról valók, ezek sci-fi fák!

Megvolt a tervem az alapanyagra. Nem, nem készet rendeltem valamelyik vasutas vagy makettes szakboltból! Az nem az én utam. A virág nagykereskedésbe mentem, ahol rengeteg érdekes dolgot találni. Chava még sosem volt ott, magammal vittem hát, okuljon kicsit. Végre egyszer én tudtam neki terepkészítésben valami újat mutatni! A belső részen hátul a sarokban rengeteg növényi termés, ágdarab és hasonló található. Ezek nagyjából fél müzlisdoboz nagyságú csomagokban vannak, tele mindenféle méretű, formájú és színű „izével”. Tudtam, ha itt nem találok valamit, akkor sehol. Pár perc keresgélés után végül egy kékre színezett faág kupac, és egy ciklámen bordó színű kisméretű fenyőtoboz csomagra esett a választásom.

Kattintásra képgaléria nyílik a munkafolyamatról

Először egy termést akartam rárakni egy ágra és kész. Ez viszont így elég szegényes volt. Kettővel, hogy is mondjam, pajzán vicceknek szolgáltattam volna ki magam, így maradt a három darab toboz kerül egy fatörzsre koncepció. Ez viszont elég magasra helyezi a fák súlypontját sajnos. A megoldás: a 32 mm-es talp aljába venni kell 28 mm-es csavaralátétet, hogy súly kerüljön alulra, így stabilitást adjon az erdőnek!

Az összeragasztáshoz melegragasztót használtam. Viszonylag egyszerűen megoldottam, de a lombkorona felkerülése után erősen át kellett gondolnom a talpra ragasztást. Ugyanis ahogy felkerültek a tobozok fentre, az alját a gallyaknak meg kellett kicsit faragni, hogy a súlypont középen legyen. Ez inkább macerás, mint nehéz feladat, de semmiképp nem szabad kihagyni! Miután ezzel is megvoltam, jöhetett a talpra ragasztás. Ehhez szintén melegragasztót használtam, gyorsan végeztem a 18 fával.

Az erők alapjának végül a habkartonnál maradtam, mert mdf alapot nem sikerült szerezni nagy bánatomra. A kivágott alapot végül PVA ragasztóval lekentem, majd papagájhomokkal leszórtam. Egy éjszaka alatt betonkeményre kötött. A PVA ragasztó mellékhatása viszont előjött. Sajnos meggyűrte a talpat, vagyis száradás közben egy-két millimétert összehúzódott, épp eléggé ahhoz, hogy az erdő kicsit íves legyen. A megoldás ilyenkor egyszerű. Megfordítjuk, és a fém vonalzó élével nyomást helyezve rá kicsit megtörjük. minden oldal mentén, három helyen, a felező és negyedelő mentén. Ezután kicsit meghajlítgatjuk, hogy vissza kinyomja magát vízszintes formára. Pár homokszem le fog ugrani ekkor ugyan, de nem lényeges mennyiség, emiatt nem szabad megijedni. Fontos, hogy festés előtt csináljuk, mert festés után, ha leesik ez a pár homokszem, alatta előjön a fehér talpszín, és festhetjük ott újra!

A festéshez tégelyes olcsó akril festéket használtam. Kicsit felvizezve remekül beissza a homok, megfelelő színt ad. A széleit viszont hígítatlan festékkel kenjük körbe! Mielőtt bármi mást tennénk vele, hagyjuk megszáradni! Lehet feketével bemosni, majd utána világosbarnával szárazecsetelni és csak utána megszórni műfűvel, de ez szerintem felesleges. A homok van annyira nagy textúra, hogy megadja ezt nekünk plusz festés nélkül is barana szín esetén.

A műfű felviteléhez ismét PVA ragasztót használtam, leginkább azért, mert szépen beletapad a fű, és mert láthatatlanra szárad. Minden erdő egyéni mintázatot kapott, bár vannak hasonlóságok. A fák aljain a talpat is ugyanezzel a módszerrel kezeltem.

A végeredmény pedig a következő lett. Szerintem sikerült elérni a kívánt hatást, az erdő ránézésre is megadja az erdő érzetet, és tényleg beleférnek a nagyobb egységek is, a fák mozgathatósága miatt. A kisebb egységek pedig kifejezetten mutatósak a nagy fák lombja alatt.

Kattintásra képgaléria nyílik a munkafolyamatról

Ha tetszik a projekt, nézz vissza később is, mert a következő tereptárgy a ventillátorok lesznek!