GaborSzakacs

Marc Jacobs extravagáns tavaszi sziluettjei

2018. szeptember 17. - gaborszakacs

A New York Fashion Week egyik fénypontjának számít Marc Jacobs bemutatója. A mesés kalapokkal, méretes fodrokkal és csillámló textíliákkal kifutóra vitt 2019-es tavaszi ready-to-wear kollekció egyöntetűen elnyerte a divatszakma tetszését. A túlzásokkal tűzdelt szettek a hétköznapi viseletek szürkeségéből egy színes fantáziavilágba kalauzolnak bennünket. A most következő sorozat az egyedi darabok kedvelőinek erősen ajánlott, Jacobs rajongóinak pedig egyenesen kötelező!

1_224.jpg

Valósággal berobbant az amerikai divatiparba a New York-i születésű Marc Jacobs, amikor 1982-ben egy elképesztően népszerű, úgynevezett grunge kollekciót készített. Jelentős bevételt nem, de hatalmas hírnevet szerzett a 29 éves művész a katonai bakancsokkal társított virágos ruháival, a bőrrojtokkal díszített szoknyáival és a flanelmintás selyemingjeivel. Az 1980-as évek punk-rock suhancait és a korszak jólfésült zsúrfiúit egy szempillantás alatt ódivatúvá tette ezzel a sorozattal. A gyorsan jött sikereken felbuzdulva saját divatcéget alapított, ám az első jelentős gyűjteményét csak 1986-ban adta ki. A valaha volt legfiatalabb designerként az Amerikai Divattervezők Tanácsának fiatal tehetségek számára kiírt Perry Ellis-díjat is megkapta. Innen már nem volt megállás. Anna Wintour, az amerikai Vogue nagyhatalmú főszerkesztője azonnal a szárnyai alá vette az ifjú titánt, lapjában jelentős helyet szentelt a tervező alkotásainak. Jacobs 1997-ben Párizsba került, ahol a patinás francia márka, a Louis Vuitton kinevezte az első készruha-kollekciója művészeti igazgatójává. A táskabirodalomban szerzett tapasztalatok után már nem kellett sokat várni és megjelentek az első Marc Jacobs táskák is, amelyeket ismert amerikai képzőművészek díszítéseivel látott el. 2001-ben beindította a Marc by Marc Jacobs névre keresztelt vonalát. Az új márkajelzés alatt futó vidám darabok mintás textíliákból, feltűnő gombolásokkal és jellegzetes retro jegyekkel készültek, az újdonságokra kiéhezett divatrajongók gyorsan el is kapkodták őket a boltok polcairól. Marc Jacobs nevét a legjelentősebb divattervezők között jegyzik, nem meglepő, hogy a Time magazin 2010-ben beválasztotta a világ 100 legbefolyásosabb embere közé.

„Mindig is divattervező akartam lenni, úgyhogy minden nap emlékeznem kell arra, hogy az álmaimat élem.” - Marc Jacobs

Amikor Marc Jacobs felhagyott a Louis Vuitton kreatív tervezői feladataival, akkor végre volt ideje, hogy a saját brandjére koncentráljon. A világhírű francia divatmogulnál szerzett vezetői tapasztalatok és elképesztő sikerek nagyban hozzájárultak az önállósodással járó akadályok leküzdésében. Az elmúlt években Jacobs művészete egy szélsőséges irányba ment el, ami a ready-to-wear kollekcióiban a hétköznapi értelemben vett hordhatóságot és kényelmet is mellőzi. Szívesen készít méretes platformcsizmákat, rikító színekben pompázó gömbszoknyákat, kifutós sminkjei is leginkább filmes maszkokra, egészen meglepő, groteszk torzulások felé hajlanak el. A különcködés ellenére a szakmai sikere töretlen, Lady Gagától Suzy Menkesig hírességek tucatjai rajongnak munkáiért.

A 2019-es tavaszi kollekciójában is a polgárpukkasztó vonalon folytatja útját, ám ezúttal sikerült a színházi jelmezek és filmes kosztümök világába megérkeznie. A hosszú évek során Stephen Jones Millinery kalaptervezővel szorossá vált szakmai kapcsolata roppant sikeres együttműködést eredményezett. A kollaborációjuk során - a magyar és nemzetközi divatban is sokszor lemásolt - mesés kendő, kalapok és fejdíszek szezonról szezonra felbukkannak Jacobs gyűjteményeiben. A fátylas kalapok, a fodrokkal megbolondított tweed zakók és szexi szoknyák mintha Herendi Gábor Kincsem című filmjének jelmezraktárából kerültek volna elő. Ebben a szezonban Jacobs nagy hangsúlyt fektet a kombinálhatóságra, ám a méretes masnikkal, a végtelen flittertengerrel és a drámai volumenű ruhakölteményeivel bőséggel áldoz a látvány oltárán is. A rajzfilmekre emlékeztető túlzásai minden bizonnyal megmaradnak a fashion show-k keretei belül és nem olvadnak bele a hétköznapi utcai viseletek visszafogott forgatagába. Vajon a bizarr koncepciói miatt nevetség tárgyává válhat Marc Jacobs? Őrült ötleteivel vásárlók ezreit fogja elveszíteni vagy inkább megnyeri az egyedi kreációkra nyitott megrendelőket? Úgy tűnik, hogy a tehetséges designert nem kell félteni, minden bizonnyal rátalál arra a rétegre, aki igenis nyitott az efféle őrült, ám roppant szórakoztató megjelenésre.

„Mindig megtalálom a szépséget azokban a dolgokban, amik furcsák és tökéletlenek, hiszen sokkal érdekesebbek.” - Marc Jacobs

A bejegyzés trackback címe:

https://gaborszakacs.blog.hu/api/trackback/id/tr8214244609

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása