Futballtangó

Argentína leghíresebb stadionjai - El Cilindro

2021. augusztus 03. - _Adamo_

A Buenos Aires öt nagy csapata közé tartozó Racing Club híres stadionja formájából kifolyólag az "El Cilindro" néven lett közismert, de a létesítményt az egykori kultikus argentin elnök révén hivatalosan Estadio Presidente Juan Domingo Perónnak hívják.

A hírhedt államfő köztudottan a 18-szoros argentin bajnok klub szurkolója volt és ő kezdeményezte az új stadion felépítését, melyet Perón eredetileg a belvárosban álmodott volna meg. Az egyesület vezetősége viszont ragaszkodott hozzá, hogy maradjanak eredeti közegükben, a főváros Avellaneda nevű városrészében. A stadiont hosszas előkészületek után az 1940-es évtized utolsó esztendeiben húzták fel, az első mérkőzést 1950. szeptember 3-án játszották, melyen a Racing csapata Llamil Simes találatával 1-0-ra felülmúlta a Vélezt.

Egy évvel később a pánamerikai játékok valamennyi labdarúgó-mérkőzését ezen a pályán rendezték, és az évek során számtalan fontos mérkőzést vívtak az El Cilindróban, időről időre egy-egy bajnoki vagy kupadöntő helyszínéül szolgált. 1967-ben a Racing jóvoltából a Libertadores-kupa-finálé és az Interkontinentális Kupa-döntő hazai mérkőzését is itt bonyolították le. Jelenlegi formájában 61 ezer néző befogadására alkalmas, ezzel a Monumental mögött a második legnagyobb stadion az országban, de a beszámolók szerint annak idején előfordult, hogy 120 ezren is bezsúfolódtak egy-egy nagyobb mérkőzésre.

Az "Academia" stadionja alig 300 méterre került felépítésre az avellenadai ősi rivális Independiente stadionjától, így a világon kevés helyen látható módon, a két hatalmas létesítmény pár sarokra fekszik egymástól

A legenda szerint az 1967-es nagy sikereket követően az ellenlábas Independiente szurkolói egy éjszaka betörtek a stadionba és a gyepszőnyeg alá hét fekete macska tetemét ásták el, hogy balszerencsét okozzanak a rivális csapatnak. Hihetetlen, de egy évvel később a Racing elvesztette a rájátszás döntőjét, majd hosszú évekig, évtizedekig sikertelen volt, nem nyert nagy trófeát és egyre mélyebbre süllyedt. A klubnál kétségbeesetten keresték az állati tetemeket, melyből azonban első próbálkozásra csak hatot találtak meg, de nem nyugodtak bele, majd amikor 2001-ben végre megtalálták a hetediket is, abban az évben 35 éves kényszerszünet után újra bajnoki címet ünnepelhettek.

A két csapat hosszú ideje fennálló vetélkedése a Boca-River párharc után a második legismertebb argentin rivalizálás világszerte, és a kettejük közti derbi a tabellán elfoglalt helyezéstől függetlenül mindig igazi presztízscsatának számít.

A Racing szurkolói stadionjukból a hazai mérkőzéseken rendszerint igazi oroszlánbarlangot képesek varázsolni elkötelezett fanatizmusuk és szenvedélyes szurkolásuk révén, így még ha nemzetközi viszonylatban nem annyira elterjedtek, mint a Superclásico csapatai, a dél-amerikai labdarúgás szerelmesei pontosan ismerik őket, hogy mire képesek.

A jeles futball-mérkőzések mellett a stadionban például a Rammstein, a Judas Priest és a Whitesnake is fellépett a 2010-es években.

A sorozat korábbi részei:

Estadio Alberto José Armando "La Bombonera" - Boca Juniors
Estádio Antonio Vespucio Liberti "El Monumental" - River Plate

A bejegyzés trackback címe:

https://futballtango.blog.hu/api/trackback/id/tr116647264

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
comments powered by Disqus
süti beállítások módosítása