HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

3D nyomtatás teszi biztonságosabbá az ember-robot munkakörnyezetet

ferenck 2021.05.14. 08:00

Mesterséges intelligencia, robotizáció, automatizáció – az ipar 4.0 térnyerésével az életünkben a mostaninál is hangsúlyosabbá váló fogalmak és folyamatok egyre több szállal kapcsolódnak a 3D nyomtatáshoz.

A robotizációról gyakran elhangzik, hogy emberi munkahelyek szűnnek meg vele, gépek veszik át emberek szerepét, és a teljes automatizációval szinte csak magasan képzett humán munkaerőre lesz szükség.

3dnyomtatas_cobots.jpg

Az automatizációnak inkább csak az árnyoldalait láttató kutatók több tényről feledkeznek meg: egyrészt, ezek a folyamatok nagyon komoly ember-gép együttműködéssel mennek végbe. Nem vagy-vagy, hanem is-is alapon. Másrészt, a mesterséges intelligencia fejlődése a természetesre is visszahat, csúnyán fogalmazva, „javít” rajta, és – válaszként – mi még hatékonyabbá tesszük az MI-t. A kölcsönhatások spirális fejlődést eredményeznek, mindenki jól jár vele. Harmadrészt, az összes technológiai forradalom nemcsak munkahelyek megszűnésével járt, hanem újakat is eredményezett. Sokról fogalmunk sincs, el sem tudjuk képzelni, milyen lesz.

Ember és robot együttműködése, közös munkája természetesen nem újkeletű, a jövőben viszont a hétköznapok szerves része lesz. Gördülékenységéhez viszont sok esetben még nem adottak a biztonsági feltételek, a gépek jelenléte veszélyt jelenthet a humán dolgozókra. A fejlődést jelzi, hogy már szakkifejezés is van a velünk közösen tevékenykedő robotokra, ők a cobotok (a szó az együttműködő robotok, a COllaborative roBOTS összevonása).  

A heidelbergi Forward AM és a szintén német, polimer-feldolgozó OECHSLER új megközelítése lehetővé teszi, hogy emberek és kobotok biztonsági kockázat nélkül, a termelékenységi szintet és a munkatempót akár 150 százalékkal növelve, dolgozzanak ugyanabban a munkatérben.

Ezt úgy érik el, hogy vékony, párnázott „bőrréteget” tekernek a gépek ízületei köré. A RoboBőrt 3D nyomtatással, a Forward AM speciálisan a HP 5200 Multi Jet Fusion technikával dolgozó printereire kitalált Ultrasint TPU01 poliuretán porból állítják elő. A flexibilis anyag ideális nagy rugalmasságot igénylő tárgyak, köztük „cobot-bőr” gyártásához is.

Védi őket, és megvédi a közelükben tartózkodó embereket is. Így pedig jelentős mértékben csökkenti az ember-robot interakciók közbeni balesetek valószínűségét. Az eleve mechanikus ütközési pufferként működő bőrnek nincs szüksége további szenzorokra, a TPU réteg elegendő, robotokra telepítése pedig egyszerű feladat.

A 3D nyomtatás előnyeit kihasználva, eleve úgy tervezték, hogy költséghatékonyan lehessen különféle robotokra, változatos munkakörnyezetekre alkalmazni. Nem kell szétszedni, utána megint összerakni, újrakalibrálni, és mivel átereszti a levegőt, nem melegszik túl. Nem korlátozza a gép mozgását, használata nem igényel plusz megfigyelőtechnológiákat.

Címkék: jövő robot ipari forradalom ipar

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr7916556660

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása