Fortress

Érdekességek és filmek véleményblogja

A halál 50 órája - veretes háborús filmek [16.]

2021. május 09. 13:01 - Fortress

A "veretes háborús filmek" rovatunk első filmje az 1965 -ös A halál 50 órája (Battle of the Bulge) című filmdráma Ken Annakin rendezésében, Charles Bronson, Telly Savalas, Robert Shaw és Henry Fonda főszereplésével. Ez a történet éppen csak hogy lemaradt a 12 legjobb háborús film című tavalyi listánkról, de részben ennek kárpótlásául, részben a film pozitívumainak kiemelése céljából most elővesszük, hogy értékeire felhívjuk a figyelmet (ráirányítva a fókuszt a 13. legjobb valaha készült háborús filmre).

halal_50oraja1.jpg

A kép forrása: honvedelem.hu

A halál 50 órája a második világháború nyugati frontjának egyik utolsó nagy német ellentámadását mutatja be, mely hadművelet "Ardenneki offenzíva" vagy "Wacht am Rhein" nevet kapta a harcoló felektől. A német támadás 1944 december 16-án indult óriási német páncélos tartalékok bevetésével, mintegy 600 harckocsi és 200 ezer katona mozgósításával. A háború megfordítását célzó hadműveletet Hitler olyan tapasztalt és tehetséges tábornokokra bízta, mint Gerd von Rundstedt és Waler Model. Alattuk pedig a háború legtehetségesebb páncélos parancsnokai szolgáltak: Hasso von Manteuffel és Sepp Dietrich. Az ardenneki offenzívában a németek a nyugati front harckocsi állományának 60% -át vetették be, ami jó mutatja mennyire fontos volt számukra ez az előretörés. (A kezdetben 600 harckocsiszámot később kiegészítették és végül már ezernél is több páncélossal támadtak.) A konkrét feladat hármas volt: egyrészt a Meuse elérése, másodszor a folyón való átkelés után Antwerpen visszafoglalása (a tengerpart elérésével) végül pedig harmadsorban az amerikai benzintartalékok megszerzése,  a Bastogne közelében felhalmozott 11 millió liter benzin megkaparintása a (hadművelet közben).

halal_50oraja2.jpg

A kép forrása: filmkatalogus.hu

Bár a hadművelet német szempontból jól indult és például Bastogne -t sikerült bekeríteniük, illetve a napokon át tartó felhős időt és a szövetséges erők repülés-tilalmát kihasználva a Meuse -ig előretörniük, végül az amerikai mennyiségi fölény érvényesült: Bastogne -t felmentette Patton, a benzintartalékok szövetséges kézen maradtak és az egész előretörést megállították. A hadművelet 1945 januárjára német szempontból kudarcba fulladt. A harcok alatt, 1944 december 17-én zajlott a malmedy mészárlás, melyben 130 amerikai foglyot lőttek agyon a Joachim Peiper alezredes vezette SS alakulatok. (A mészárlás nem előre megtervezett volt, hanem egy szökési kísérlet indította el, mely után az SS katonák lövöldözésbe kezdtek.)

A halál 50 órája című film többé-kevésbé hűen mutatja be a hadművelet eseményeit. A központi karakter, Hessler ezredes (Robert Shaw) kitalált figura. A valóságban nem lehetett kiemelni egyetlen embert a német haderőből, akin minden állt vagy bukott volna. A figurában a forgatókönyv több fontos német vezetőt egyesít. Ennek ellenére Robert Shaw kiemelkedően jól alakítja az elszánt, rendíthetetlen német ezredest, aki mindenáron győzni akar. A script kiemeli azt is, hogy Hessler és a hozzá hasonló elvakult német tisztek valójában a hadseregért és önmagában a harcért küzdenek (nem magasztos célokért) és azért, hogy a háború illetve a hadsereg uralma örökké tartson. Mindez világosan kiderül a Hessler és tiszti-szolgája Conrad (Hans Christian Blech) közti párbeszédből, mely után az idősebb férfi örökre elhagyja parancsnokát. Conrad a józan gondolkodású, hazaszerető német katona megtestesítője, aki képtelen azonosulni a náci elvakultsággal.

halal_50oraja3.jpg

A kép forrása: mozipremierek.hu

Ami a németek bemutatását illeti: kissé túlzó az már-már udvarló hozzáállás, ahogyan Kohler tábornok (Werner Peters) ajnározza Hesslert a film elején, hogy harci kedvet csináljon neki a támadás vezetéséhez. Kohler bemutatja a III. Birodalom titkos fegyvereit, a harckocsi tartalékokat és titkos terveiket, miközben Hessler blazírt képpel hallgatja feljebbvalóját. A valóságban egy ezredes soha nem lehetett volna ennyi könyörgés célpontja. Ehhez mind a Wehrmacht, mind pedig az SS túlzottan fegyelmezett és hierarchikus szervezet volt, melyben az elöljárók tekintélyét megkérdőjelezhetetlennek tartották.

Ami a másik oldalt illeti, ott is láthatjuk az amerikai katonák különböző archetípusait: az ügyeskedő vagányt, aki végül mégis hőssé válik (Guffy őrmester - Telly Savalas), a céltudatos katonai vezetőt (Grey tábornok - Robert Ryan), a bátor frontharcost (Wolenski őrnagy - Charles Bronson) és a támadásra előre figyelmeztető ravasz amerikai tisztet (Kiley - Henry Fonda). Közülük az utóbbi, Henry Fonda alakítása a legkiemelkedőbb: átütően hozza a civilben nyomozóként dolgozó hírszerzőt, akire sokáig senki nem hallgat, pedig előre látja, hogy a németek offenzívára készülnek.

halal_50oraja4.jpg

A kép forrása: mozipremierek.hu

Nagyon jók a harci jelenetek is, noha a német Tigris harckocsik helyett végig M47 Patton tankokat látunk (melyeket csak 1951-től használt az amerikai hadsereg, a háború után). Ugyanakkor az összecsapások életszerűek és a filmvégi tankcsata is izgalmas.

A halál 50 órája egy igazán veretes háborús dráma, melyben néhány jelenet máig ikonikus maradt. Az egyik ilyen az a scene, melyben Hessler megszemléli a támadásra kiválasztott fiatal harckocsi-parancsnokokat. Ebben a német ezredes aggodalommal veszi tudomásul, hogy mennyire kezdők és ifjúak, mire a katonák a Panzerlied -et kezdik el énekelni, csizma sarokkal verve hozzá az ütemet. Bizonyítják elszántságukat, mire az ezredes is velük kezd énekelni és egy magával ragadó jelenet kerekedik az egészből.

A legjobb háborús filmek örök-listáján A halál 50 órája mindenképp előkelő helyet kell, hogy kapjon, az egyes alakítások, a forgatókönyv, a kiváló rendezés és a látvány-világ miatt. Ajánljuk a háborús filmek kedvelőinek és mindazoknak, akik történelem-szeretőként szívesen néznek vissza sorsfordító eseményeket.

85szazalek.jpg

Értékelésünk erős 85%, a fentebb említett értékek miatt, így főként a rendezés, a látvány és a több magával ragadó, lelkesítő jelenet miatt.

fortress_logo_uj.jpg

vonal2.jpg

Hasonló posztjaink: A 12 legjobb háborús film, Greenland kritika, Hét nővér - akció-scifi, Kémek hídja, A helyőrség kritika, Az igazi Rocky Balboa,

 

2021.05.09.13:00  

4 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://fortress.blog.hu/api/trackback/id/tr4816526290

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Történelemtanár_ 2021.05.09. 23:47:52

Jó kritika és a film is nagyon jó. Robert Shaw szőke hajjal németebb minden németnél. A harckocsiknál valóban nagyon látszódik, hogy nem német panzerek. Ugyanakkor a harckocsi ütközet tényleg élvezetes. Nekem bejön ez az 1965-ös film, szívesen újranézem.

Editor_ 2021.05.10. 00:54:07

Valóban "veretes" háborús film, nálam az első 5-be tartozik, a Leghosszabb nap, A kémek a Sasfészekben, A híd túl messze van és a Ryan közlegény mellett.

laci_52 2021.05.10. 21:39:56

@Editor Four:

Igazad van, nagyon jó háborús film, nem is értem, hogyan maradhatott ki a tavalyi 12-es listából.

Hegge Balázs 2021.05.11. 11:29:51

Ideje lenne ezt a filmet, eredeti forgatókönyvvel (eredeti színészekkel sajnos nem lehet), 2021es technikával újraforgatni. Fantasztikus lenne.
süti beállítások módosítása