2021. már 06.

Az arany polgár élménybeszámoló

írta: Vollai Martin
Az arany polgár élménybeszámoló

RÓZSABIMBÓ

citizen_kane.jpg

Mivel a Mank című film ezen produkció forgatókönyvének megírásáról szól, be kellett pótolni ezt a művet is. Ez pedig nem más, mint az Aranypolgár.

 

A történet szerint Charles F. Kane milliárdos, a médiaipar nagy alakja 70 évesen váratlanul meghal. Egy hatalmas „birodalmat” tudhatott magáénak, kétszer nősült, s még a politikai pályán is el szeretett volna indulni. A média egy nagyszabású hírrel mutatja be életét, azonban a dolgozók szeretnék kibővíteni egy fontos információval. Kane ugyanis halála előtt, mielőtt elérte a vég egy szót suttogott csak „Rózsabimbó”. Az újságírók szeretnék megtudni, mit jelenthetett ez, hiszen az ember utolsó szava megfeleltethető az egész életével. Megindul a nyomozás a titok után.

 

Az Aranypolgár az egyik legnagyobb elismerést kivívott filmalkotás, ami valaha született. Metascore-n 100 ponton, Imdb-n pedig 8,3as értékelésen áll. Az Akadémia egy darab díjjal jutalmazta a „Legjobb eredeti forgatókönyv” kategóriában. De vajon megérdemli-e ezt a nagy felhajtást körülötte?

 

Azt kell, hogy mondjam, hogy egy igencsak látnoki erejű alkotás ez. Kezdve azzal, hogy a cselekmény nem lineáris, változatosan kezeli az idősíkokat. Technikailag messze túl mutat a korszak formáján. Az operatőri munka szinte siklik a képernyőn, nem a megszokott egy helyen álló két kameraszögből felvett stílust követi. A vágás nem érződik régiesnek, inkább egy modernebb, pörgősebb darabnak hat. A smink munka egyedülálló, ahogy a különböző életszakaszban ábrázolja a karaktereit.

 

A forgatókönyv is nagyszerű. Bemutatja a médiaipar működését, a világháború hatását az emberekre, s a politika romlottságát. Egészen hihetetlen, hogy ezt egy mindössze 26 éves fiatalember hozta össze. Kilóg a kor unalmas narratívájából. Bár a középső etap kicsit leült nekem, de nem éreztem hosszúnak a történetet.

 

A színészi játék vegyes volt számomra. Maga Orson Welles alakította a főszereplőt, s egy változatos karaktert hozott le. Eleinte egy csillogó szemű, magabiztos törtető gazdag férfiú volt. Ahogy az emberek egyre gonoszabbak lesznek környezetében, a korrupció gyökerezni kezd, ő maga is alkalmazkodik. A szimpatikus jófiú egy önző és bunkó vénemberé válik. Ezt az átmenetet jól érzékeltették. A politikai részben nagyon jól bemutatta ezt az ellenkampányoló jelöltet, ahogy a másik embert ócsárolta, akaratlanul az Orbán kontra Soros szituációt juttatta eszembe.

 

A második felesége egy roppant irritáló hárpia volt. Sok nevetséges jelenet kötődik hozzá, Egy tehetségtelen operaénekesnő, akinek a karrierjét egyengeti a férje. A tipikus buta szőke nő sztereotípia mintapéldánya volt.

 

A média mocskos világát is jól ábrázolták, ahogy a „hírek mindenek felett”- elvet részesíttetik előnyben. Ezeket a részeket élveztem, mert média szakos végzettséggel rendelkezem. S hogy mi a rózsabimbó? Ezt nem fogom lelőni nektek. Bár a Family Guy óta ezt már lehet tudni, amit itt tekinthettek meg:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ILSbYH9pvjQ

 

 

 

Összességében ajánlom a filmet mindenkinek, s ne rettentsen vissza, hogy egy 70 éves darabról van szó. Mert egy igencsak előre látó és meghatározó tanulságoktól sem mentes produkció ez.

 

Értékelés:80%        

Szólj hozzá