Hogyan dolgozzunk együtt a párunkkal?

2022. május 24. 08:56 - Bihámi Lea

Keveseknek adatik meg, hogy a párjukkal ne csak a munka utáni szabadidőben, hanem a nap legnagyobb részében együtt legyenek és együtt győzzék le az akadályokat. Ehhez azonban meg kell tanulnunk azt, hogyan dolgozzunk együtt a párunkkal.

hogyan_dolgozzunk_egyu_tt_a_pa_runkkal.jpg

A kezdetek

A 10 éves évfordulónk jó alkalomnak tűnt arra, hogy egy privát, ugyanakkor mindeközben szakmai témát boncolgassak kicsit mélyebben. A kezdetekben még úgy gondoltam, hogy a párommal együtt dolgozni nagyon szokatlan és furcsa dolog lenne. Akkor kezdtem az egyetemet, még nem volt soha igazi munkahelyem, bár nyelvoktatással már a gimnázium alatt is foglalkoztam ismerősi körben.

Multis családi környezetből jövök, így mindig azt hallottam, hogy külföldre kell egyetemre menni és egy multinál kell elhelyezkedni, ahol majd évek alatt fel lehet jutni a ranglétrán. Már az egyetemmel kapcsolatos döntésemet is úgy hoztam meg, ami végül a mostani állapot felé terelt, de még nem tudtam, hogy hogyan fog alakulni a jövő. A lényeg, hogy nem mentem külföldre, mert úgy éreztem, hogy az akkor még 3 éves kapcsolatom fontosabb és hosszabb távú dolog lesz, mint az egyetem. Így is lett. :)

Az első munkahelyek

Sosem kerestem munkát, valahogy mindig megtaláltak a lehetőségek. Az egyetem első éve utáni nyáron egy SSC-nél kezdtem dolgozni, ahol egy nagy cég munkatársainak segítettem különböző nyelveken (magyar, angol, olasz) az IT problémáik megoldásában. Az IT világ mindig is vonzott. Sosem tanultam programozni vagy ilyesmi, de mindig szívesen tanultam meg új programokat használni teljesen magamtól. Ez egy jó kezdésnek tűnt, de hamar kiderült, hogy csak a főnök kedvencei tudnak érvényesülni, a teljesítmény semmit nem számít.

Maximalista lévén ezzel nem tudtam megbékélni, így mivel egyébként is eljött a szakmai gyakorlat ideje, egy PPC ügynökségnél folytattam az utamat. A fizetés nem volt sok és az iroda vidéken volt, így időnként órákat utaztam, ami megterhelő volt, de sokat tanultam és hamar rájöttem, hogy ez nem igazán az én világom.

Eddigre már az alapszak utolsó évében tartottam és úgy éreztem, hogy nappali tagozaton tanulva nem tudok rendszeresen vidékre utazni, mert bár aranyos volt a csapat, egyedül én dolgoztam Budapestről home office-ból. Így sem a tudásátadás nem volt igazán hatékony és a csapatot sem igazán tudtam megismerni, emellett viszont aránytalanul nagy időbefektetést igényelt részemről, ami fizikailag és lelkileg is megterhelő volt.

Az első közös munkák

Már a gimi vége fele is besegítettem a páromnak az akkor még webáruházakat üzemeltető cégében, de itt még olyan apróságokról volt szó, mint például a termékek leltározása. Hétvégi időtöltésnek jó volt és örültem, hogy segíthettem, de nem éreztem azt, hogy évekig csinálnám.

Szerencsére úgy alakult, hogy a webáruházak helyett az online marketing egyik részterülete felé fordultunk és a leltározás átfordult ügyfélprojektek előkészítő folyamataiba, táblázatokba, kutatásokba. Ez is nagyon darálós volt még, de itt már úgy éreztem, hogy értéket teremtek és szívesen fejlődnék tovább.

Visszatérve az egyetem harmadik évére, amikor a nappali tagozat mellett párhuzamosan csináltam a szakmai gyakorlatomat és az akkor induló ügynökségünk kapcsán is egyre több feladatot vállaltam, döntenem kellett, hogy mit tartok meg és mit engedek el, hiszen párhuzamosan volt több teljes munkaidős állásom.

Az egyetemet kötelességtudatból végigcsináltam, bár már nagyon untam, a szakmai gyakorlatomtól pedig úgy éreztem, hogy könnyedén meg tudnék válni, így tudtam arra fókuszálni, hogy ne csak segítség legyek, hanem tényleges feladatköröket magamra tudjak vállalni.

Munka munka hátán

Az első időszakban nagyon sokat kellett még tanulnom, de már képes voltam 30-40 oldalas dokumentációkat készíteni az ügyfelek számára. Fárasztó volt, főleg a szakdolgozatommal párhuzamosan, de tetszett, hogy sokat tanulhatok a keresőoptimalizálásról és van végkimenetele a munkámnak: vagyis egy elégedett ügyfél.

Hamar kiderült, hogy egészen más területeken vagyunk jók, így rövid időn belül hozzám kerültek olyan feladatok, amiket én gyorsabban, hatékonyabban és szervezettebben tudtam csinálni. Ekkor olyan 21 év körül lehettem és még úgy éreztem, hogy több a tanulnivalóm, mint a tényleges tudásom, de nyitott voltam arra, hogy fejlődjek.

Ki mivel foglalkozzon?

 

17546826_1306697519367027_5123233136754059526_o.jpeg

Honnan tudhatod, hogy menni fog a közös munka? Ahogy más területeken is, itt is praktikus, ha kipróbáljátok először kicsiben, hogy hogyan megy a feladatmegosztás, ki miben jó igazán, hogy meg tudjátok határozni a feladatköröket. Az nem jó, ha mindenki mindent csinál, mert abból csak kavarodás lesz.

Ha viszont tudjátok, hogy te például jobb vagy az adminisztratív dolgokban, ő pedig a beszédben vagy éppen fordítva, akkor máris könnyebb körülhatárolni, hogy mit kinek érdemes csinálnia.

Nálunk ez úgy oszlik meg, hogy én jól tudok "üzemeltetni" és megvalósítani, míg a másik felem a tervezésben és értékesítésben jobb. Persze vannak határterületek, ahol együtt oldunk meg helyzeteket, de én nem szólok bele abba, hogy hogyan adja el a szolgáltatásainkat, ő pedig abba nem, hogy a kollégák időbeosztását hogyan kezeljem. 

Együtt minden könnyebb

Miután meghatároztátok, hogy kinek mi az erőssége és ebből fakadóan mik a feladatai, fontos, hogy azt is kijelöljétek, hogy hogyan és miben fogjátok egymást támogatni. Mi például a fejlesztések specifikációit úgy határozzuk meg, hogy egyikünk kitalálja, hogy mire lenne szükség attól függően, hogy kinek a területe, én összefoglalom nagy vonalakban egy dokumentációba, majd kidolgozzuk a részleteket. 

Hogyan lehet ezt éveken keresztül harmonikusan csinálni? Avagy mik a kulcs elemei a közös munkának?

Egymás támogatása szakmailag és lelkileg

A közös munka nem csak a szakmai elemekből áll, nagyon fontos az is, hogy ha van egy nehéz helyzet, amiben egyikőtök rosszul érzi magát, akkor legyen kihez fordulnia. Persze ez nem jelenti azt, hogy egész nap a másik nyakán kell lógnod a problémáiddal, de ha egy esti séta alatt ki tudod adni magadból a napi nehézségek okozta stresszt, van, aki meghallgat és segít más nézőpontból megközelíteni a témát, az nagy előny.

Utána pedig nyugodtabban megy az ember aludni és jobb hangulatban indul a következő nap.

Önzetlen, építő jellegű kritikák

Ha igazán őszinte a kapcsolatotok, akkor a párodtól mindenféle hátsó szándék nélküli, építő jellegű kritikákat tudsz kapni, amik segítenek a fejlődésben. Fontos, hogy ezeket ne vedd támadásnak (nekem például ez egy nehéz pont gyerekkorra visszavezethető okokból), de ha tudatosan figyel rá az ember, akkor ez egy olyan előny, ami a legtöbb egyszerű munkakapcsolatban nincs meg.

Kontroll vice versa 

Az ember könnyen bocsátkozik túlkapásokba, ha az érzelmei elhatalmasodnak rajta. Ezt okozhatja egy ügyfél vagy egy munkatárs rossz hangulatú levele, egy nehezen megoldható helyzet vagy bármilyen konfliktus. Ilyen esetekben könnyen meggyőzzük magunkat arról, hogy már pedig nekünk van igazunk és jogosan vágunk vissza akár nem túl kedvesen.

Ha felismered ezeket a helyzeteket és úgy érzed, hogy a cég érdekében jobb, ha valaki más is megnézi az emailedet, nincs is jobb kontroll "eszköz", mint a párod. Ha elolvasva úgy érzi, hogy kicsit lehetne szelidíteni például az emailen, akkor érdemes megfogadni a tanácsát. 

Double check

Bármennyire is profin végzitek a munkátokat, egy nagyobb változtatást nem árt, ha többen is átnéznek. Ez nálunk jellemzően automata kommunikációs témákban merül fel, ahol valamilyen szűrőfeltételek mentén meghatározunk egy logikát és arra építünk fel egy folyamatot.

Ha ez nem 1-2 embert érintő apróság, hanem a teljes ügyfélkörre hatással lesz, hasznos, ha egy megbízható embert meg tudsz kérni arra, hogy ellenőrizze le a munkádat.

Mindig egy rugóra jár az agyatok

Ha elég rég óta vagytok együtt és hosszú ideje zajlik a közös munka is, akkor egy idő után mindig ugyanarra fogtok gondolni. Ez persze valahol vicces is, ugyanakkor hasznos, ha nem kell hosszasan elmagyarázni, hogy mi az ötleted vagy mit szeretnél kérni, hanem 2-3 szóból már rögtön tudja a másik, hogy mire is gondolsz és rögtön tud segíteni.

Nálunk például ez az ügyfelek felé történő kommunikációban és a fejlesztési ötletekben jelenik meg, ha elkezdjük megbeszélni, hogy egy adott szituációt hogyan kellene megoldani, jellemzően ugyanarra a következtetésre jutunk mindketten nagyon hamar.

Tudjon a "nagyközönség" a kapcsolatotokról?

Ez egy nagyon megosztó téma, mert ha az ember jól érzi magát, azt szívesen megosztja másokkal, akkor is, ha ennek épp nincs ott a helye vagy az ideje. 

Az ügyfelek, munkatársak számára szerintem nem kell, hogy ismert legyen az, hogy egy párt alkottok. Szép dolog a tündérmese és persze lehet erre építeni a kommunikációt, de nem feltétlenül szükséges, ha a cég valójában nem titeket árul, hanem valamilyen terméket vagy szolgáltatást. Persze más a helyzet, ha például nincs mögöttetek csapat, hanem tényleg csak ti ketten vagytok, mert egymást kiegészítő szolgáltatásokat nyújtotok, de ebben az esetben is a hangsúly inkább a szolgáltatásokon kell, hogy legyen, mint rajtatok.

Az az egészséges, ha a munkavégzést a kapcsolat nem hátráltatja, hanem támogatja, így nem is kerül előtérbe ez a kérdés. De sajnos azt is be kell vallani, hogy sokak, főleg a pár női tagja felé kevésbé elfogadóan viszonyulnak, ha kiderül, hogy egy másik, szintén a cégben dolgozó személy barátnője/felesége az illető, mert onnantól szinte csak ezen a szemüvegen keresztül látják őt sok sztereotípia miatt.

Én ezt úgy kerülöm el, hogy bár felvettem a férjem vezetéknevét, változatlanul a leánykori nevemen végzem a munkámat. Persze ennek praktikus oka is van, sokan nem tudják a keresztnevemet sem helyesen leírni (pedig talán három betű átmásolása nem annyira bonyolult) és ha ugyanúgy kezdődne a vezetéknevem, mint a páromé, könnyen asszociálnának rá. Ezek már nagyon gyakorlatias dolgok, de idővel el kell gondolkozni a valóság támasztotta akadályok elhárításán is. 

Te is gondolkozol azon, hogy együtt dolgozz a pároddal? Te mit érzel a legnagyobb kihívásnak ebben? Vagy milyen előnyt sorolnál még fel a fentieken felül? Írd meg nekem bármelyik felületen, nagyon kíváncsi vagyok rá!

Nem csak a közös, hanem az egyéni munkavégzésre is nagyobb hangsúlyt fektetnél? Hatékonyabbá tennéd például az emailes kommunikációdat? Emailezz profin és stresszmentesen. 

Te is vezető vagy? Kövesd az oldalt, csatlakozz a csoporthoz és beszéljük át közösen a számodra érdekes és hasznos témákat!

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://fiatalnoivezetok.blog.hu/api/trackback/id/tr5816812734

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása