Ferenc pápa: Az oltásnak mindenki számára hozzáférhetőnek kell lennie

Biztosítani kell a védőoltást a föld minden térségében

A védőoltást a világ különböző területein egyszerre lehessen végrehajtani; Túl sok az ellentét és a versengés, valamint magas a súlyos igazságtalanságok kockázata

A Pápai Életvédő Akadémia határozottan megerősíti az átláthatóság és az együttműködés megfelelő rendszerei biztosításának sürgősségét a Covid-19 elleni vakcina előállításával és forgalmazásával kapcsolatban felmerülő nagyon súlyos problémákkal szembesülve.

vol.jpg

Ferenc pápa már a karácsonyi Urbi et Orbi üzenetében sürgető felhívást intézett a világ felelős vezetőihez:

„Kérek mindenkit, államfőket, vállalkozásokat és nemzetközi szervezeteket, hogy az együttműködést mozdítsák elő és ne a versengést. Keressenek olyan lehetőséget, mely megoldást hoz mindenki számára és biztosítja a védőoltást mindenkinek, leginkább a legsérülékenyebbek és a legrászorultabbak számára a föld minden térségében. Szükséges, hogy ezt a felhívást mindenki, a keresztény közösségek, a hívők és a jóakaratú emberek egyaránt felelősségteljesen meghallgassák!”

A Vatikánban már tavaly december 29-én külön dokumentumot adott ki az oltás fontosságáról és arról, hogyan lehet biztosítani, hogy az oltás mindenki számára hozzáférhető közkincs legyen. Többek között azt is kérték, hogy győzzék le az „oltási nacionalizmus” logikáját, amelyet úgy értelmeznek, mint az egyes államok kísérletét arra, hogy minél gyorsabban saját vakcinájukhoz juttassák a saját lakosaikat.

A szabadalmak kezelése érdekében elő kell mozdítani és támogatni kell a nemzetközi megállapodásokat, hogy megkönnyítsék mindenkinek a termékhez való hozzáférést és elkerüljék az esetleges kereskedelmi rövidzárlatokat, és hogy az oltás hatósági árát a jövőben is ellenőrizzék és biztosítsák. Az oltóanyag ipari előállítása az államok, a gyógyszergyárak és más szervezetek közötti együttműködési keretében valósuljon meg, olyan módon, hogy a védőoltást a világ különböző területein egyszerre lehessen végrehajtani. Rendkívüli lehetősége van mindennek egy szolidárisabb jövő számára. Ez részben lehetséges volt, legalább a kutatás területén - állapítja meg a Pápai Életvédő Akadémia dokumentuma.  

ddd.jpg

Ugyanebben a szellemben pozitív közös erőfeszítést kell kezdeményezni az oltások termelési és forgalmazási lehetőségeinek a fejlesztésével, a szubszidiaritás elve alapján. Ezért kerülni kell, hogy egyes országok túl későn kapják meg az oltást, mivel a gazdagabb államok előzetes nagy mennyiségű vásárlása miatt csökken a rendelkezésre álló keret. A védőoltások elosztása olyan eszközöket igényel, amelyeket fel kell mérni, meg kell határozni azzal a célkitűzéssel, hogy mindenkinek biztosítsák az egyenlő hozzájutás lehetőségét. Ez egy erőteljes és sürgető felhívás az Európai Unió nemzeti kormányainak és szervezeteinek, valamint az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének, a WHO-nak, hogy tegyenek lépéseket ebben az értelemben. Ily módon válik egészen konkréttá Ferenc pápa felhívása: Mindnyájan testvérek vagyunk! 

Január 20-án elkezdték a Szentszék szállóin gondozott hajléktalanok beoltását. Ezzel konkrét jelét adják annak az elvnek, hogy az oltásnak mindenki számára hozzáférhetőnek kell lennie.

Mario kerekesszékes, az egyik lábát amputálták. A Migliori-palotában lakik, abban a Szent Péter téri épületben, amelyet a Szentatya bocsátott a környéken élő hajléktalanok rendelkezésére. Tavaly éppen az első lezárás előtt veszítette el rokkantsági nyugdíját, és az utcára került; szerencsére itt talált éjszakai szállást. Az oltás után mosolyogva jött ki a VI. Pál teremből: „Most nagyobb biztonságban érzem magam” – mondta.

Carlo Santoro, aki évtizedek óta foglalkozik a Vatikán területén élő hajléktalanokkal, elmondta, hogy a járvány súlyosbította a helyzetüket, a korlátozások idején kevesebb alamizsnát kapnak az utcákon, a boltokban, ezért még nagyobb odafigyelést igényelnek.

ww.jpg

Konrad Krajewski bíboros, a Pápai Alamizsnahivatal vezetője személyesen kísérte el az oltásra a hajléktalanokat. A hivatal korábban már rendelt négyezer tesztet a számukra, valamint a világ számos részére juttatott el adományként maszkokat, lélegeztetőgépeket, gyógyszereket. Matteo Bruni szentszéki sajtószóvivő megerősítette: a következő napokban is folytatják a rászorulók beoltását.

Ernesto Olivero, a Sermig (Servizio missionario giovani – Ifjúsági Misszionárius Szolgálat) alapítója így kommentálta a hírt: „Most is csak azt mondhatom, amit Bergoglio pápa megválasztásakor azonnal leírtam a naplómban: Erre a pápára vártunk. Ez a legutóbbi gesztus a sokadik bizonyíték erre.”

Forrás: Vatikán News